TVN Meteo | Ciekawostki

Atrakcje turystyczne na Roztoczu

TVN Meteo | Ciekawostki

Autor:
ks//m
Źródło:
TVNmeteo
Roztoczański Park Narodowy. Rośnie nowe pokolenie koników polskich
Roztoczański Park Narodowy. Rośnie nowe pokolenie koników polskich Foto i Natura Paweł Marczakowski
wideo 2/2
Foto i Natura Paweł MarczakowskiRoztoczański Park Narodowy. Rośnie nowe pokolenie koników polskich

Roztocze, leżące na wschodzie między Wyżyną Lubelską a Podolem, to malownicza kraina porośnięta lasami, łąkami i wzgórzami. Miłośników przyrody przyciąga Roztoczański Park Narodowy, parki krajobrazowe i rezerwaty, a entuzjastów kultury i historii miasta takie jak Zwierzyniec, Zamość czy Krasnobród. Podpowiadamy, co warto zobaczyć w każdym z tych miejsc na Roztoczu.

● Roztocze to kraina rozciągająca się od Kraśnika w Polsce do Lwowa na Ukrainie. ● Na Roztoczu, oprócz Roztoczańskiego Parku Narodowego, warto też zwiedzić miasta: Zamość, Kraśnik, Zwierzyniec, Krasnobród i Szczebrzeszyn.

Wyjątkowość Roztocza polega także na jego warunkach pogodowych - to najbardziej nasłoneczniony obszar w Polsce, a stężenie jodu w powietrzu można porównać do tego nad Morzem Bałtyckim. 

Roztocze to region geograficzny pomiędzy Wyżyną Lubelską a Podolem. Rozciąga się od Kraśnika aż do Lwowa. Roztocze to obszar niezwykły pod względem przyrody. Większość jego obszaru zajmują lasy, a krajobraz urozmaicają łąki i pola oraz wzgórza, z czego najwyższe położone w polskiej części Roztocza to Długi Goraj (391,5 m n.p.m.) i Wielki Dział (390,4 m n.p.m.). Na terenie Roztocza znajduje się Roztoczański Park Narodowy, parki krajobrazowe oraz rezerwaty: Sołokija, Nad Tanwią.

Roztocze - co warto zobaczyć?

Miejsc godnych polecenia na Roztoczu jest bez liku. Można zacząć od Roztoczańskiego Parku Narodowego, a dokładniej od Ośrodka Edukacyjno-Muzealnego, skąd rozpoczynają się ścieżki poznawcze. Około 95 proc. Parku to lasy, w których rośnie ponad 30 gatunków naszych rodzimych drzew, z przewagą buku zwyczajnego i jodły pospolitej. Sam Roztoczański Park Narodowy ma 8482,83 ha powierzchni, a wraz z otuliną ponad 38 tys. ha.

Lista miejsc do odwiedzenia nie byłaby kompletna bez roztoczańskich miejscowości: - Szczebrzeszyna, - Krasnobrodu, - Kraśnika, - Tomaszowa Lubelskiego, - Józefowa, - Suśca, - Zamościa.

O Zamościu, założonym w XVI wieku przez hetmana koronnego Jana Zamoyskiego i zaprojektowanym przez włoskiego architekta Bernardo Morando, mówi się, że jest idealnym przykładem renesansowego miasta. Stare miasto w Zamościu figuruje na liście światowego dziedzictwa UNESCO.

Zwierzyniec na Roztoczu

Jedno z najbardziej uroczych miasteczek na Roztoczu, Zwierzyniec, znajduje się w Roztoczańskim Parku Narodowym. Jest stolicą środkowego Roztocza. Stąd rozpoczyna się wiele szlaków turystycznych i ścieżek przyrodniczych w Parku. Prawdopodobnie największą atrakcją turystyczną w Zwierzyńcu jest XVIII-wieczny barokowy kościół pw. św. Jana Nepomucena, wybudowany na wyspie. Co jeszcze warto zobaczyć w Zwierzyńcu? Polecamy zwiedzić zespół klasycystycznych budynków z pierwszej połowy XIX w. Znajduje się tam pałac ordynacki, browar i manufaktura powozów. Latem popularnością cieszą się też kąpieliska na zalewie Rudka i nad stawami Echo.

Zwierzyniec. Kościół świętego Jana Nepomucena, zwany kościołem "na wodzie" Shutterstock

Roztocze - Krasnobród

Uzdrowisko Krasnobród to ulubione miejsce turystów w okresie letnim. Położony nad zalewem na rzece Wieprz, Krasnobród otaczają bukowo-jodłowe lasy, a w dawnym zespole pałacowo-parkowym Leszczyńskich z XVII-XIX w. działa sanatorium. Warte zobaczenia w Krasnobrodzie jest też XVII-wieczne sanktuarium maryjne z kościołem, kaplicą objawień „na wodzie” i klasztorem. Ufundowała je królowa Marysieńka Sobieska. 

Szczebrzeszyn - atrakcja Roztocza

„W Szczebrzeszynie chrząszcz brzmi w trzcinie…”. Nie ma prawdopodobnie Polaka, który nie słyszałby o Szczebrzeszynie. Wszystko za sprawą Jana Brzechwy i jego wiersza, którego pierwsza linijka do dziś używana jest jako łamaniec językowy. Nic więc dziwnego, że w samym Szczebrzeszynie chrząszcze są hołubione. Na rynku znajduje się nawet pomnik chrząszcza wykonany z brązu, z kolei przy źródełku znajdziemy drewnianą figurę tego owada. Chrząszcze jednak wcale nie są największą atrakcją tego miasta. W Szczebrzeszynie warto przede wszystkim zobaczyć tamtejsze zabytki sakralne: kirkut i synagogę, w której obecnie mieści się dom kultury, cerkiew Zaśnięcia Przenajświętszej Bogurodzicy, w której można podziwiać XVIII-wieczne malowidła ścienne, a także renesansowe kościoły: św. Mikołaja i św. Katarzyny.

Roztocze - atrakcje

Roztocze to także dobry kierunek dla osób lubiących wypoczywać aktywnie. Do wyboru mają spływy kajakowe, szlaki piesze i szlaki rowerowe. Z tych ostatnich szczególnie godne polecenia są Green Velo i Centralny Szlak Rowerowy Roztocza. Roztocze jest również rajem dla miłośników przyrody, a tutejszy Transgraniczny Rezerwat Biosfery „Roztocze”, w skład którego wchodzą rezerwaty w Polsce i na Ukrainie, figuruje na  liście Rezerwatów Biosfery UNESCO. 

Stawy Echo - grupa czterech stawów założonych w latach 1929-1934 na mokradłach w dorzeczu strumienia Świerszcz. Nie są głębokie, mają od 0,5 m do ok. 1,5 m głębokości. Są popularnym miejscem wśród miłośników plażowania i natury. Dolina Świerszcza jest wyjątkowo malownicza ze swoimi lasami i wydmami. Szumy nad Tanwią - rezerwat przyrody z wodospadami na progach skalnych na rzece Tanew. Idealny wybór na spacer dla miłośników przyrody i wody. Znajduje się tu również największy wodospad na Roztoczu o 9 m szerokości i 1,5 m wysokości, znajdziemy go na rzece Jeleń przy Szlaku Szumów.

Autor:ks//m

Źródło: TVNmeteo

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości