Merkury – jaka jest najmniejsza planeta Układu Słonecznego?

Źródło:
esa.int, solarsystem.nasa.gov, urania,edu.pl
Naukowcy badają powierzchnię Merkurego
Naukowcy badają powierzchnię MerkuregoESA/NASA
wideo 2/6
Naukowcy badają powierzchnię MerkuregoESA/NASA

Merkury to pierwsza od Słońca, najmniejsza planeta Układu Słonecznego. To jedna z czterech planet skalistych, zbudowana w znacznej części z żelaza, stąd jej ciemnoszary kolor. Merkury to jedna z rzadziej eksplorowanych przez sondy planet – do tej pory nawiedziły ją dwie misje, a od 2018 roku trwa trzecia o nazwie BepiColombo.

Merkury to pierwsza od Słońca i najmniejsza planeta Układu Słonecznego.Strona, która skierowana jest ku Słońcu, nagrzewa się do temperatury około 427 st. C,  zaś po stronie od niego odwróconej panują bardzo niskie temperatury, dochodzące zimą do -170 st. C. Merkury to planeta skalista, której jądro i powierzchnia zbudowane są z żelaza.Obecnie trwa trzecia misja kosmiczna, której celem jest lepsze poznanie Merkurego.  

Merkury –  najmniejsza planeta Układ Słonecznego 

Merkury jest najmniejszą, a jednocześnie najbliższą Słońcu planetą Układu Słonecznego. Oddalona jest od niego o niemal 58 mln km. Warto zauważyć, że tzw. peryhelium, czyli punkt na orbicie, w którym planeta znajduje się najbliżej Słońca, nieustannie zmienia nieznacznie swoje położenie z każdym okrążeniem.  

Układ słoneczny - planety Shutterstock

Średnica Merkurego wynosi 4879 km. Pierwsza planeta w Układzie Słonecznym okrąża Słońce w zaledwie 88 dni, zatem rok jest na nim znacznie krótszy niż na Ziemi. Obrót wokół osi trwa jednak niemal 60 dni, zatem w ciągu dwóch lat na Merkurym mijają zaledwie dwa miejscowe dni. Strona, która skierowana jest ku Słońcu, nagrzewa się do wysokich ekstremalnie temperatur – około 427 st. C –  zaś po stronie od niego odwróconej panują bardzo niskie temperatury, dochodzące zimą do -170 st. C

Merkury

Budowa Merkurego

Merkury jest jedną z czterech planet skalistych w Układzie Słonecznym. Oznacza to, że ma on skalną powłokę, w przeciwieństwie do tzw. planet gazowych, które poza jądrem nie mają stałej powierzchni, a resztę planety stanowi gaz. Znaczna gęstość Merkurego, która wynosi 5,3 g/cm3, wskazuje, że jego budulec stanowi żelazo. Jednak niezbyt duża ilość tego pierwiastka na powierzchni wskazuje, że jego większość skoncentrowana jest w wielkim jądrze planety. Samo jądro także ma złożoną strukturę – w jego środku znajduje się stałe jądro wewnętrzne, które otoczone jest mniejszym jądrem płynnym. Jądro otoczone jest tzw. płaszczem, które zbudowane jest z krzemianów.

Merkury w kolorach podkreślających zróżnicowanie chemiczne w strukturze planetyNASA / JHU Applied Physics Lab / Carnegie Inst. Washington

Jak wygląda powierzchnia Merkurego? Merkury jest niekiedy porównywany do Księżyca, jego powierzchnia składa się bowiem z licznych kraterów, które są wynikiem uderzeń komet i planetoidów. Kratery różnią się między sobą wielkością i kształtem, a najbardziej znanym jest krater nazwany Równiną Żaru o średnicy 1550 km.

Obserwacje i badania Merkurego

Merkury znany był już w starożytności. Swoją nazwę zawdzięcza Merkuremu – posłańcowi bogów i patronowi handlarzy. Jego obserwacja jest jednak stosunkowo trudna, zawsze widoczny jest on bowiem na tle Słońca. Samo eksplorowanie Merkurego w ramach misji podejmowanych przez NASA nie było zbyt częste. 

Merkury na tle tarczy SłońcaKontakt24

Pierwszy statek kosmiczny –  Mariner 10 – wystrzelony został przez NASA na Merkurego 3 listopada 1973 roku. Jego zadaniem było dotarcie zarówno do Merkurego, jak i Wenus. Badania sondy, prowadzone w latach 1974–1975, pozwoliły ustalić temperaturę panującą na planecie, określić słabe pole magnetyczne, a także wykonać fotografie dokumentujące to, jak wygląda powierzchnia planety. 

Kolejne badania prowadzone były przez sondę Messenger od 2008 roku. Dzięki temu, że weszła ona w orbitę Merkurego, a zatem krążyła wokół planety jako sztuczny satelita, możliwe było zebranie kolejnych zdjęć i opracowanie bardziej szczegółowych map. 

MerkuryNASA/Johns Hopkins University Applied Physics Laboratory/Carnegie Institution of Washington

20 października 2018 roku do Merkurego wystartowała zaś misja BepiColombo przygotowana przez Europejską Agencję Kosmiczną ESA oraz Japońską Agencję Kosmiczną JAXA. W skład BepiColombo wchodzą dwa orbitery naukowe, których zadaniem jest m.in. zebranie informacji o dynamice zmian pola magnetycznego i aktywności wulkanicznej planety. Misja przeleciała po raz pierwszy obok Merkurego w październiku 2021 roku, jednak na jego orbitę zgodnie z przyjętymi założeniami wejdzie dopiero w 2025 roku. 

ZOBACZ TAKŻE: "Cześć Merkury!". Sonda BepiColombo zbliżyła się do pierwszej planety Układu Słonecznego

Księżyce Merkurego

Merkury, podobnie jak Wenus, jest planetą nieposiadającą żadnego księżyca. Próby znalezienia jakiegokolwiek satelity podejmowane były już podczas pierwszej misji z udziałem sondy Mariner 10 w latach 70. 

Autorka/Autor:red.//az

Źródło: esa.int, solarsystem.nasa.gov, urania,edu.pl

Źródło zdjęcia głównego: NASA/Johns Hopkins University Applied Physics Laboratory/Carnegie Institution of Washington

Pozostałe wiadomości

Prognoza pogody na święta Bożego Narodzenia. Do Wigilii został tydzień, a w ferworze przygotowań wielu z nas zadaje sobie pytanie - czy w święta zawita do nas śnieg? Zapytaliśmy o to synoptyka tvnmeteo.pl Damiana Zdonka.

Czy jest szansa na białe święta? Najnowsza prognoza na Boże Narodzenie

Czy jest szansa na białe święta? Najnowsza prognoza na Boże Narodzenie

Źródło:
tvnmeteo.pl

Silne i tragiczne w skutkach trzęsienie ziemi nawiedziło we wtorek Vanuatu na Oceanie Spokojnym. Najbardziej poszkodowana została stolica. Moment trzęsienia widać na nagraniu z warsztatu samochodowego.

Słychać wielki huk, ludzie uciekają. Nagranie z warsztatu samochodowego

Słychać wielki huk, ludzie uciekają. Nagranie z warsztatu samochodowego

Źródło:
Reuters, tvnmeteo.pl

Pogoda w przedświątecznym tygodniu nadal będzie zdecydowanie daleka od zimy. Temperatura w części kraju grubo przekroczy 10 stopni Celsjusza, a jeżeli pojawią się opady, to na pewno nie śniegu. Nadal będzie mocno wiać, choć porywy nie powinny mieć już niszczycielskiej siły.

Zrobi się niezwykle ciepło. Pogoda na 5 dni

Zrobi się niezwykle ciepło. Pogoda na 5 dni

Źródło:
tvnmeteo.pl

Niezidentyfikowana wcześniej choroba, na którą zmarło niedawno ponad 140 osób w Demokratycznej Republice Konga to ciężka postać malarii - poinformowało we wtorek tamtejsze ministerstwo zdrowia.

"Zagadka w końcu rozwiązana". Wiadomo, co zabiło ponad 140 osób

"Zagadka w końcu rozwiązana". Wiadomo, co zabiło ponad 140 osób

Źródło:
Reuters, tvnmeteo.pl

Co najmniej sześć osób zginęło, a 50 zostało rannych w wyniku silnego trzęsienia ziemi w Vanuatu, państwie wyspiarskim w Oceanii. Trwa akcja poszukiwawczo-ratunkowa. Na Kontakt24 otrzymaliśmy relację Polaka z miejsca katastrofy.

"Najgwałtowniejsze trzęsienie, jakiego doświadczyłem"

"Najgwałtowniejsze trzęsienie, jakiego doświadczyłem"

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, CNN, Kontakt24, PAP

Samochód został poderwany przez tornado wraz z prowadzącym go strażakiem. Jak wspominał kierowca, wiatr uniósł ciężkie auto w okamgnieniu i odrzucił je na bok. Do zdarzenia doszło w Kalifornii, zarejestrowano je na nagraniu.

Wirujący lej porwał samochód. "Pamiętam unoszenie się w powietrzu"

Wirujący lej porwał samochód. "Pamiętam unoszenie się w powietrzu"

Źródło:
CNN, tvnmeteo.pl

Silna wichura doprowadziła do zawalenia się kilkudziesięciometrowej dekoracji świątecznej w mieście Marica w Brazylii. W momencie tragedii znajdowali się na niej pracownicy, którzy po otrzymaniu ostrzeżeń przed niebezpieczną pogodą przerwali prace montażowe. Władze miasta poinformowały o jednej ofierze śmiertelnej i dwóch osobach rannych, ogłoszono dwudniową żałobę.

Pływająca choinka runęła pod naporem wiatru. Jedna osoba nie żyje

Pływająca choinka runęła pod naporem wiatru. Jedna osoba nie żyje

Źródło:
PAP, Carta Capital, CNN, 98 FM

Do 21 osób wzrósł wstępny bilans ofiar cyklonu Chido, który w weekend zdewastował położoną u wschodnich wybrzeży Afryki Majottę. Władze obawiają się, że może być ich znacznie więcej - ratownikom nie udało się jeszcze odnaleźć wszystkich zaginionych. Ocaleli mieszkańcy czują się osamotnieni w usuwaniu skutków kataklizmu.

Apokaliptyczne obrazy po przejściu cyklonu. "Wiatr zmiótł dosłownie wszystko"

Apokaliptyczne obrazy po przejściu cyklonu. "Wiatr zmiótł dosłownie wszystko"

Źródło:
PAP, Reuters

Rośnie liczba ofiar cyklonu Chido, który w miniony weekend uderzył w południowo-wschodnie regiony Afryki. Biuro Koordynacji Spraw Humanitarnych ONZ (OCHA) przekazało, że w Mozambiku zginęły 34 osoby, a dotkniętych skutkami żywiołu zostało ponad 170 tysięcy.

Dziesiątki tysięcy zniszczonych budynków, przybywa ofiar

Dziesiątki tysięcy zniszczonych budynków, przybywa ofiar

Źródło:
PAP, ReliefWeb

Od poniedziałku w Tatrach obowiązuje drugi, umiarkowany stopień zagrożenia lawinowego. Warunki są trudne, w wielu miejscach szlaki są nieprzetarte. W Karkonoszach i na Babiej Górze obowiązuje lawinowa "jedynka".

Zagrożenie lawinowe w górach

Zagrożenie lawinowe w górach

Źródło:
TOPR, TPN, PAP, GOPR

Przed nami początek astronomicznej zimy, a wraz z nim najkrótszy dzień w roku. Słońce nad Warszawą wzejdzie wtedy na niespełna osiem godzin. Kiedy przypada ten dzień?

Kiedy będzie najkrótszy dzień w roku

Kiedy będzie najkrótszy dzień w roku

Źródło:
tvnmeteo.pl, timeanddate.com

Lato w Australii zaczyna się niezwykle upalnie. W stanie Wiktoria ostatni raz tak gorąco w grudniu było pięć lat temu. W Adelajdzie w nocy temperatura sięgała niemal 30 stopni Celsjusza.

30 stopni w nocy, w dzień o włos od rekordu

30 stopni w nocy, w dzień o włos od rekordu

Źródło:
The Guardian

Burza lodowa nawiedziła stan Iowa i wschodnią Nebraskę. Doszło do paraliżu komunikacyjnego. Drogi były tak śliskie, że samochody i ciężarówki zsuwały się z nich. W jednym z wielu wypadków związanych z oblodzeniem zginęła jedna osoba.

Burza lodowa wywołała paraliż komunikacyjny

Burza lodowa wywołała paraliż komunikacyjny

Źródło:
ENEX, cbsnews.com

Gwałtowne śnieżyce zaskoczyły wielu kierowców w górach Sierra Nevada w północnej Kalifornii. Parkingi na stacjach benzynowych wzdłuż autostrady międzystanowej 80 stały się w sobotę szczególnie popularnym miejscem.

"Nagle przyszła zamieć. Utknęliśmy i nikt nie wiedział, co zrobić"

"Nagle przyszła zamieć. Utknęliśmy i nikt nie wiedział, co zrobić"

Źródło:
CNN, tnvmeteo.pl

W 2024 roku płonął największy obszar brazylijskiej Amazonii od 17 lat - wynika z danych satelitarnych Instytutu Badań Kosmicznych w Brazylii. Łączna liczba pożarów puszczy wzrosła rok do roku o 43 procent.

"Wielu mieszkańców Amazonii straciło wszystko, cały dorobek swego życia"

"Wielu mieszkańców Amazonii straciło wszystko, cały dorobek swego życia"

Źródło:
PAP

Lodowe włosy pojawiły się w okolicach Wejherowa (woj. pomorskie). To dość rzadkie zjawisko, do powstania którego wymagane są określone warunki pogodowe i obecność pewnego organizmu. Materiał otrzymaliśmy na Kontakt24.

Rzadkie zjawisko w lesie na Pomorzu. Jak powstaje?

Rzadkie zjawisko w lesie na Pomorzu. Jak powstaje?

Źródło:
Kontakt24, tvnmeteo.pl

Start prywatnej rakiety Kairos 2 japońskiej firmy Space One został przełożony - po raz drugi w ciągu 24 godzin. Misja początkowo miała ruszyć w sobotę przed południem, następnie jej początek przesunięto na niedzielę. Jak wyjaśnili przedstawiciele firmy, problem stanowiły trudne warunki pogodowe panujące w miejscu startu.

Pogoda wygrała z pionierską misją po raz drugi

Pogoda wygrała z pionierską misją po raz drugi

Aktualizacja:
Źródło:
AFP, The Japan Times, NHK

A23a, największa na świecie góra lodowa, przez wiele miesięcy kręciła się w miejscu w rejonie Oceanu Południowego. Naukowcy z British Antarctic Survey poinformowali, że gigantyczna bryła lodu uwolniła się z uwięzi i zaczęła wędrować dalej.

Największa góra lodowa świata wyrwała się z uwięzi

Największa góra lodowa świata wyrwała się z uwięzi

Źródło:
BBC, British Antarctic Survey

Sześć pangazów, jedne z największych i najrzadszych ryb słodkowodnych, zaobserwowano w wodach rzeki Mekong. Zwierzęta zaplątały się w rybackie sieci, ale zostały wypuszczone na wolność. Gatunek ten należy do kategorii krytycznie zagrożonych wyginięciem - w ciągu ostatnich dekad jego liczebność zmniejszyła się o 80 procent.

W rybackie sieci zaplątały się jedne z najrzadszych ryb świata

W rybackie sieci zaplątały się jedne z najrzadszych ryb świata

Źródło:
AFP, CBS News, tvnmeteo.pl

Rok 2025 zapowiada się jako jeden z najgorętszych w południowej Afryce, gdzie lada dzień rozpocznie się lato. W RPA meteorologów niepokoją późnowiosenne fale gorąca, które od tygodni nawiedzają większość kraju. ONZ ostrzegł, że upalne warunki stanowią poważne zagrożenie dla i tak słabego bezpieczeństwa żywnościowego na kontynencie.

46 stopni wiosną, fale upałów jedna po drugiej. Ma być jeszcze gorzej

46 stopni wiosną, fale upałów jedna po drugiej. Ma być jeszcze gorzej

Źródło:
PAP, Daily Maverick

Orkan Darragh zniszczył walijskie lasy, a władze zaapelowały o nie wchodzenie do nich. Wiele kilometrów dróg, szlaków i ścieżek rowerowych wciąż jest zablokowane przez powalone drzewa i połamane konary. Sprzątanie trwa też w wielu miastach i miejscowościach.

Orkan zdewastował lasy, sprzątanie zajmie "trochę czasu"

Orkan zdewastował lasy, sprzątanie zajmie "trochę czasu"

Źródło:
BBC, tvnmeteo.pl

Księżycowe halo pojawiło się na niebie nad Zakopanem w nocy z piątku na sobotę. Zjawisko to uznawane bywa za zwiastun pogorszenia pogody. Materiał otrzymaliśmy na Kontakt24.

Aureola dookoła Księżyca. Co zwiastuje w pogodzie?

Aureola dookoła Księżyca. Co zwiastuje w pogodzie?

Źródło:
Kontakt24, tvnmeteo.pl

Samolot musiał lądować awaryjnie krótko po starcie z Nowego Jorku. Przyczyną problemów technicznych był prawdopodobnie ptak, który wleciał prosto w silnik maszyny, poważnie go uszkadzając. Jednemu z pasażerów udało się uchwycić moment uderzenia na nagraniu.

Ptak w silniku, samolot lądował awaryjnie. Nagranie

Ptak w silniku, samolot lądował awaryjnie. Nagranie

Źródło:
ABC News, Washington Times

Odchody morskich żyjątek mogą pomóc w walce ze zmianami klimatu. Naukowcy opracowali metodę, która wykorzystuje metabolizm oceanicznego zooplanktonu, by usunąć wolny węgiel z wód. Jak wyjaśnili, polega ona na przyspieszeniu naturalnych procesów zachodzących w wodach.

Do walki ze zmianami klimatu wykorzystali... mikroskopijne odchody

Do walki ze zmianami klimatu wykorzystali... mikroskopijne odchody

Źródło:
Dartmouth College, NASA