Krwawy Księżyc na Waszych zdjęciach. "Robi wrażenie"

Aktualizacja:
Autor:
anw,ps
Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt 24
Koniunkcja Księżyca i Jowisza
Koniunkcja Księżyca i JowiszaKontakt 24
wideo 2/3
Kontakt 24Koniunkcja Księżyca i Jowisza

W nocy z niedzieli na poniedziałek mogliśmy podziwiać na niebie październikową pełnię nazywaną Krwawym Księżycem lub Księżycem Myśliwych. Na Kontakt 24 otrzymaliśmy zdjęcia okazale wyglądającego Srebrnego Globu.

Pełnia Księżyca, która nastąpiła w nocy z 9 na 10 października, to pierwsza jesienna pełnia w tym roku. Jej kulminacyjny moment przypadł na godzinę 22.54 w niedzielę. Wschód Księżyca nad horyzontem nastąpił około godziny 18. Bezchmurne niebo sprzyjało podziwianiu Srebrnego Globu już w niedzielny wieczór.

Wasze relacje

Na Kontakt 24 otrzymaliśmy zdjęcia Księżyca w pełni. "Robi wrażenie" - napisał internauta z Krzeszowic w województwie małopolskim.

JEŻELI UDA CI SIĘ ZOBSERWOWAĆ COŚ CIEKAWEGO, PODZIEL SIĘ SWOJĄ RELACJĄ NA KONTAKT 24

Krwawa Pełnia, Pełnia Myśliwych...

Oryginalne nazwy nadawane każdej pełni Księżyca sięgają do tradycji rdzennych Amerykanów. Październikowa pełnia nazywana jest między innymi Krwawą Pełnią. Określenie to pochodzi od odbywających się w październiku licznych polowań na dzikie zwierzęta.

Inną nazwą dla pełni w tym miesiącu jest Pełnia Myśliwych nawiązująca do myśliwych właśnie, którzy w okresie jesieni wyruszali na łowy. Po zakończonych zbiorach trzeba było przed zimą uzupełnić zapasy mięsa. Według amerykańskiego magazynu "Farmer's Almanac", najlepszy czas na polowanie przypadał wtedy, kiedy liście opadły, dzięki czemu łatwo było dostrzec zwierzęta.

Pełnię Księżyca w październiku określa się również Pełnią Więdnących, Obumierających Traw lub Pełnią Podróży - uważa się, że ma ona swoje źródło w obserwacji migrujących ptaków, a także innych zwierząt przygotowujących się do zimy.

Fazy KsiężycaNASA/Bill Dunford

Pełnia Księżyca - jak powstaje to zjawisko

Pełnia jest jedną z czterech faz Księżyca. Dochodzi do niej, kiedy nasz naturalny satelita znajduje się w opozycji do Słońca, czyli po przeciwnej stronie Ziemi niż Słońce. Tarcza Srebrnego Globu jest widoczna wówczas w całości, ponieważ w pełni oświetla ją światło słoneczne. W tym samym czasie druga strona nie jest oświetlona w ogóle. Pełnia występuje średnio co 29,5 dnia.

Wpływ Księżyca na Ziemię widać przede wszystkim w postaci pływów. Jest to regularne podnoszenie się i opadanie poziomu wody w morzach i oceanach. Zjawisko to dobrze widoczne jest na oceanach. Na Morzu Bałtyckim jest praktycznie niedostrzegalne.

KsiężycPAP/Adam Ziemienowicz

Koniunkcja Księżyca i Jowisza

W nocy z soboty na niedzielę można było zobaczyć na niebie natomiast koniunkcję Księżyca i Jowisza, czyli zbliżenie dwóch najjaśniejszych obiektów, jakie były widoczne tamtej nocy. Zdjęcia i nagrania tego efektownego zjawiska otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Jak poinformował Karol Wójcicki, Jowisz i Księżyc zbliżyły się do siebie na odległość zaledwie około 2,5 stopnia. Do największego zbliżenia doszło około godziny 23 w sobotę.

Autor:anw,ps

Źródło: tvnmeteo.pl, Kontakt 24

Źródło zdjęcia głównego: kontakt24UsersMaterials

Pozostałe wiadomości