Kalatea - rusza liśćmi, jest bezpieczna dla kotów i kwitnie wiosną. Jak o nią dbać?

Autor:
aw//mro
Źródło:
TVNmeteo
Anna Dec i Maja Popielarska o roślinach
Anna Dec i Maja Popielarska o roślinachtvnmeteo.pl
wideo 2/3
tvnmeteo.plAnna Dec i Maja Popielarska o roślinach

Kalatea to tropikalna roślina, która niewątpliwie jest piękną ozdobą pomieszczenia. Trzeba jednak pamiętać, że jest ona dość trudna w uprawie i wymaga zaangażowania. Gatunki i odmiany tej rośliny są na tyle niezwykłe, że mimo wszystko warto poświęcić swój czas na jej pielęgnację.

● Kalatea jest rośliną bezpieczną dla kotów. ● Pamiętaj, żeby nie stawiać kalatei w przeciągu. ● Roślina ta lubi wysoką wilgotność powietrza.

Kalatea (Calathea) nazywana jest również ostrzeszynem i należy do rodziny marantowatych. Roślina ta pochodzi z lasów deszczowych rosnących w Ameryce Południowej i Środkowej. 

W całym rodzaju wyróżnia się około 300 gatunków. Część z nich uprawiana jest jako rośliny ozdobne. Jest to bowiem roślina, która wygląda bardzo ciekawie - ma duże liście, które są owalne lub podłużne, niektóre mają plamy, inne są prążkowane. Zdarzają się gatunki, które mają liście zabarwione na purpurowo czy różowo. 

Czy kalatea kwitnie? Tak, kwitnie wiosną i latem.

Czy kalatea jest bezpieczna dla kotów? Tak, jest to roślina bezpieczna dla zwierząt.

Bardzo ciekawe jest to, że kalatea dość łatwo rusza swoimi liśćmi. W nocy liście ułożone są niemal pionowo, a gdy poczuje światło słoneczne, liście układają się prawie poziomo. Niektórzy mówią, że kalatea w ten sposób się modli.

ZOBACZ >> Żywe kamienie szczęścia. Lithops - uprawa, nasiona, sadzonki

Calathea - uprawa

Od razu trzeba zaznaczyć, że nie jest to roślina łatwa w uprawie. Lubi stanowiska jasne, ale nie takie, gdzie bezpośrednio padają promienie słoneczne. Ziemia powinna być przepuszczalna i kwaśna, może być torfowa. Kalatea potrzebuje też stałej, dość ciepłej temperatury przez cały rok. Pamiętaj - kalatea bardzo nie lubi przeciągów

Jak podlewać kalateę? Umiarkowanie, ale należy zachować wysoką wilgotność powietrza w pomieszczeniu, a liście zraszać miękką wodą. Co dwa tygodnie kalateę warto nawozić nawozem do roślin zielonych.

KalateaShutterstock

Calathea - ciekawe odmiany

Calathea rufibarba - Kalatea falistolistna Ma bardzo ciekawe zielono-bordowe ubarwienie i lekko faliste liście. Jest to gatunek, który może dorastać do około metra wysokości. Nazywana jest kalateą aksamitną, ponieważ przez małe włoski na liściach i łodygach jest bardzo aksamitna w dotyku.

Calathea warscewiczii Gatunek ten ma duże aksamitne liście, które od spodu są bordowe. Uważany jest za jeden z piękniejszych gatunków z tej rodziny. Dorasta do około metra wysokości. Jest to jednak roślina wymagająca. Przede wszystkim lubi wysoką wilgotność powietrza - około 70 procent.

Kalatea Makoya Jest to nieco niższy gatunek, który dorasta do około 60 centymetrów. Ma też owalne liście, które wznoszą się do góry. Na liściach zobaczyć można wyraźne żyłki i efektowny wzór zbudowany z ciemnozielonych plam. Spód liścia jest fioletowo-czerwony.

Calathea crocata - Kalatea żółtokwiatowa Liście tego gatunku są gładkie, jajowate i ciemnozielone, od spodu purpurowe. To, co jest jednak najważniejsze, to fakt, że może pochwalić się wysokimi, pomarańczowymi kwiatostanami.

Calathea leopardina Ma intensywnie zielone liście, które wydają się niezwykle soczyste. Ten gatunek daje jasno do zrozumienia, że jest rośliną tropikalną. 

Calathea maui queen To wysoka odmiana z owalnymi, ciemnozielonymi liśćmi. Przez środek liści biegnie jasny wzór, który nadaje tej roślinie charakterystyczny wygląd.

Kalatea triostar Jest to roślina, która wyjątkowo mocno przyciąga wzrok i będzie niezwykłą ozdobą wnętrza. Jej podłużne liście mienią się wieloma kolorami - zielenią, bielą, czerwienią i różem. Na zielonych liściach pojawiają się bowiem różne smugi, przypominające rozlaną farbę.

Calathea ornata Sanderiana Odmiana o nazwie Sanderiana ma piękne ubarwienie liści - ciemnozielone z różowymi paskami, które wyglądają jakby ktoś je malował pędzlem. 

Calathea roseopicta - Kalatea różowokropkowana Kolejna odmiana o niezwykłej barwie liści. Dorasta do około pół metra wysokości. Jej liście są zielone po obwodzie, a w środku różowe. 

Maranta Alternatywą dla kalatei może być maranta. Jedną z ciekawszych, ale też rzadkich odmian maranty, jest “Lemon Lime”. Na jej liściach zobaczyć można tuż przy głównym nerwie limonkowe przebarwienie. Popularniejszą odmianą maranty jest Maranta leuconeura Kerchoveana. Na jej liściach zobaczyć można ciemne plam, które tworzą ciekawe wzory.

Calathea - choroby

Najczęstszymi chorobami, które atakują kalatee, są fuzaryjna plamistość liści i fuzaryjna zgnilizna korzeni i pędu. W przypadku plamistości najczęściej na brzegach liści zaczynają pojawiać się brązowe plamy z żółtymi obwódkami. Jeżeli zauważysz takie objawy, usuń chore liście i zastosuj odpowiedni preparat.

Zgnilizna natomiast objawia się więdnącymi, brązowiejącymi i uschniętymi liśćmi. Aby uniknąć tej choroby nie należy nadmiernie podlewać rośliny.

Kalatea - gdzie kupić?

Dorosłe rośliny z różnych gatunków znajdziesz na pewno w sklepach ogrodniczych - stacjonarnych oraz internetowych. Możesz też zaopatrzyć się w niewielkie sadzonki, które samodzielnie wyhodujesz.

ZOBACZ TEŻ >> Monstera – jak dbać o to tropikalne pnącze w domowych warunkach? Rośliny owadożerne - kapturnica, muchołówka, rosiczka i dzbanecznik

Ziemiórki - zwalczanie czarnych muszek w doniczce

Autor:aw//mro

Źródło: TVNmeteo

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości