TVN Meteo | Ciekawostki

Hipopotamy potrafią rozpoznawać się "po głosie"

TVN Meteo | Ciekawostki

Autor:
kw/dd
Źródło:
BBC
Każdy obcy zapach to dla hipopotama wróg
Każdy obcy zapach to dla hipopotama wrógtvn24
wideo 2/6
tvn24Każdy obcy zapach to dla hipopotama wróg

Hipopotamy potrafią rozpoznawać po charakterystycznych dźwiękach, czy osobnik, który je wydaje, jest ich przyjacielem, czy wrogiem. Świadczą o tym osobliwe reakcje, do których dochodziło w przypadku odtwarzania głosów znanych i całkowicie obcych zwierząt. Jak twierdzą naukowcy, być może potrafią dzięki nim rozpoznawać konkretne osobniki.

Hipopotamy żyjące na wolności są bardzo hałaśliwymi stworzeniami. Ich nawoływania mogą nieść się na duże odległości. Dotychczas jednak nie wiadomo było, czemu dokładnie służy "świszczące trąbienie", które wydają.

Naukowcy badający hipopotamy w jednym z afrykańskich rezerwatów przyrody stwierdzili, że ich charakterystyczne dźwięki, pozwalają im na odróżnianie przyjaciół od wrogów Jak dodali, prawdopodobnie mogą w ten sposób, "po głosie" rozpoznać konkretnego osobnika.

Komunikacja między hipopotamami

Główny autor badań, prof. Nicolas Mathevon, z Uniwersytetu w Saint-Etienne we Francji, studiował dźwięki zwierząt na całym świecie - od lampartów morskich po hieny. Jak stwierdził, hipopotamy mają szeroki repertuar wokalny - chrząkają, wzdychają, sapią, piszczą oraz charakterystycznie "trąbią". Bardzo mało jednak wiadomo o ich komunikacji społecznej.

- W ich wezwaniu jest informacja o tożsamości jednostki - więc mają "głosy" i są w stanie po nich rozpoznać siebie nawzajem. Zdolność ta wspiera relacje społeczne między osobnikami - powiedział Mathevon.

Hipopotamy potrafią rozpoznawać się "po głosie"Shutterstock

Nagrali zawołania, puścili i obserwowali

Aby dowiedzieć się więcej o komunikacji hipopotamów, francuscy badacze nagrali dźwięki hipopotamów żyjących w Specjalnym Rezerwacie Maputo w Mozambiku. "Trąbienie" jest najczęstszym i najgłośniejszym zawołaniem hipopotama. Jak wynika z badań, można usłyszeć go nawet z odległości jednego kilometra.

Biolodzy nagrali ten dźwięk i nadawali go z brzegu jezior, aby zobaczyć, jak zareagują na niego inne osobniki. Pomimo pozorów wylegiwania się w wodzie, duże ssaki wyraźnie zwracały uwagę na swoje otoczenie i natychmiast reagowały na transmisje.

W przypadku nieznanych "głosów" zwierzęta zachowywały się bardzo niespokojnie - wydawały z siebie szybsze i częstsze odpowiedzi, którym często towarzyszyło znaczenie terenu poprzez gwałtowne wyrzucanie odchodów.

Może pomóc w ochronie gatunku

Mathevon powiedział, że ważne jest, aby dowiedzieć się więcej o biologii i zachowaniu hipopotamów, aby pomóc uniknąć potencjalnych konfliktów między ludźmi a zwierzętami. Ponadto, wiedza ta pomoże również w ochronie ich gatunku.

Często, z uwagi na dbałość o zdrowie poszczególnych populacji, pracownicy rezerwatu przenoszą poszczególne osobniki z jednego miejsca na drugie. Dzięki tym badaniom, obrońcy przyrody mogą zainspirować się do tworzenia nagrań, które pozwolą lokalnym hipopotamom przyzwyczaić się do głosu nowych osobników, jeszcze zanim przybędą.

Naukowcy wskazują, że hipopotamy nie są jeszcze zagrożone w środowisku naturalnym, ale ich liczba szybko spada. Zwierzęta te często atakują ludzi i są przyczyną śmierci setek osób każdego roku.

Autor:kw/dd

Źródło: BBC

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości