Dlaczego dzięcioły nie dostają wstrząsu mózgu?

Źródło:
Ars Technica, Current Biology, science.org
Dzięcioł podczas posiłku
Dzięcioł podczas posiłkukontakt24/ObokNas55
wideo 2/2
Dzięcioł podczas posiłkukontakt24/ObokNas55

Będąc na spacerze w lesie, często możemy usłyszeć charakterystyczne dźwięki wydawane przez dzięcioły. Bębniąc dziobami o korę drzew, ptaki te informują o zajętym przez siebie terytorium lub wabią partnera. Czy kiedykolwiek zastanawialiście się, dlaczego potrafią robić tak przez długi czas, nie dostając wstrząśnienia mózgu? Nowe analizy rzucają więcej światła na tę niezwykłą, ale dość tajemniczą umiejętność.

Naukowcy od lat zastanawiają się, jakim cudem dzięcioły potrafią bez robienia sobie krzywdy codziennie uderzać głową w twarde drewno.

- Kiedy widzimy je w akcji, mimochodem zaczynamy myśleć, co sprawia, że nic im nie jest - powiedział Sam Van Wassenbergh, naukowiec z Uniwersytetu w Antwerpii w Belgii i główny autor badania.

Na przestrzeni lat królowały hipotezy mówiące o tym, że głowa dzięcioła działa jak kask - absorbuje lub rozprasza wstrząsy. Albo takie mówiące o tym, że w głowie tego ptaka znajduje się coś w rodzaju poduszki. Okazuje się jednak, że chociaż sekret bezpieczeństwa dzięciołów rzeczywiście tkwi w anatomii, może dotyczyć czegoś zupełnie innego.

Jak młotem w drewno

Niezależnie od tego czy poszukują jedzenia, odstraszają przeciwników, czy wabią partnera lub partnerkę, dzięcioły potrafią bębnić w korę drzewa z prędkością nawet 20 uderzeń na sekundę. Po takiej sesji zachowują się zupełnie normalnie.

Aby dowiedzieć się, w jaki sposób mózgi dzięciołów są chronione przed uderzeniami, międzynarodowy zespół naukowców postanowił nagrać ptaki należące do trzech gatunków dzięciołów - czarnego, smugoszyjego i dużego.

- Pojechaliśmy do czterech różnych ogrodów zoologicznych w Europie, gdzie mieszkają dzięcioły i nagraliśmy je podczas dziobania - powiedział Van Wassenbergh.

Badacze pozyskali 109 nagrań i przeanalizowali je klatka po klatce w poszukiwaniu oznak amortyzacji. Na podstawie zebranych danych wykonany został biomechaniczny model czaszki dzięcioła, który posłużył naukowcom do zmierzenia sił, jakie oddziałują na ptasie głowy oraz tego, jak mózgi zwierząt zachowują się w momencie dziobnięcia.

Analiza materiału wideo wykazała, że czaszki dzięcioła nie posiadają żadnego mechanicznego systemu amortyzacji, za to w trakcie dziobania zachowują się nie jak kask, ale jak sztywny młotek.

Symulacje wykazały, że dodanie elementu pochłaniającego wstrząsy, a więc amortyzującego, nie pomogłoby ochronić mózgów dzięciołów. Gdyby ich głowy absorbowały część uderzeń, ptaki nie potrafiłyby działać tak szybko i intensywnie.

- To ma sens - mówił Thomas Roberts, biomechanik z Brown University, który nie był zaangażowany w badania. - Jeśli wbijasz gwóźdź młotkiem, nie chcesz pomiędzy wkładać poduszki pomiędzy te elementy - dodał.

Dzięcioł duży podczas posiłkuShutterstock

Odpowiedź na pytanie może być całkiem prosta

Zdaniem badaczy pod wodzą Van Wassenbergha dzięcioły przed wstrząśnieniem mózgu chronią przede wszystkim niewielkie rozmiary tego narządu - aż 700 razy mniejsze niż u ludzi.

- Zapominamy, że dzięcioły są dużo mniejsze od nas - opowiadał Van Wassenbergh, dodając, że niewielkie zwierzęta są w stanie znieść więcej. - Wystarczy pomyśleć o muchach, które uderzają w szyby okien, a potem po prostu odlatują - dodał.

Van Wassenbergh dodał, że wyniki badań jego zespołu nie oznaczają, że zainspirowane dzięciołami badania nad procesami absorpcji wstrząsów i amortyzacji się zdewaluowały. Analiza ptasich mózgów i sposobów, w jakie są one przystosowane do powtarzających się uderzeń, to nadal fascynujący temat, który może doprowadzić do opracowania cennych rozwiązań technologicznych.

- Czas pokaże, czy nasz pogląd się utrzyma - wskazał Van Wassenbergh. - Myślę, że nasze badanie daje mocne dowody w odniesieniu do wielu gatunków, a także wyjaśnia mechanizm z adaptacyjnego punktu widzenia, pokazując, że absorpcja wstrząsów miałaby w przypadku dzięciołów same wady - zaznaczył.

Autorka/Autor:as,kw

Źródło: Ars Technica, Current Biology, science.org

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Kolejne dni przyniosą najwyższe do tej pory temperatury w tym roku. W niektórych rejonach Polski termometry pokażą nawet 36 stopni Celsjusza. Już w czwartek w części kraju pogoda się załamie, przynosząc deszcz i burze.

Najwyższe temperatury w tym roku. Gdzie żar będzie największy

Najwyższe temperatury w tym roku. Gdzie żar będzie największy

Źródło:
tvnmeteo.pl

Potężna bomba niżowa natarła na Nową Południową Walię, wywołując intensywne opady deszczu i silne porywy wiatru. Warunki pogodowe spowodowały ewakuacje w nadmorskich miejscowościach. Służby ostrzegają, że sytuacja pogorszy się w ciągu najbliższych 24 godzin.

Bomba niżowa w Australii. Będzie jeszcze gorzej

Bomba niżowa w Australii. Będzie jeszcze gorzej

Źródło:
Reuters

Francja mierzy się z rekordową falą upałów - we wtorek w 16 departamentach ogłoszono czerwony alert pogodowy, a temperatury sięgają 41 stopni Celsjusza. Zamknięto setki szkół i szczyt wieży Eiffla, a w regionie stołecznym wprowadzono ograniczenia w ruchu drogowym.

Zamknięto szczyt wieży Eiffla

Zamknięto szczyt wieży Eiffla

Źródło:
PAP

Poznaliśmy laureata konkursu Drzewo Roku 2025 organizowanego przez Klub Gaja. W głosowaniu serca internautów zdobyło Krzywe Drzewo w Szydłowcu, które zdobyło 7999 głosów. Zwycięzca plebiscytu będzie reprezentować nasz kraj w europejskim konkursie Tree Of The Year 2026.

Oto Drzewo Roku 2025. Ma "niecodzienny kształt"

Oto Drzewo Roku 2025. Ma "niecodzienny kształt"

Źródło:
Klub Gaja

Upał zawitał do Polski. IMGW wydał ostrzeżenia pierwszego i drugiego stopnia dla zachodniej części kraju. W niektórych miejscach termometry pokażą 35 stopni Celsjusza.

IMGW ostrzega przed skwarem. Będzie nawet 35 stopni

IMGW ostrzega przed skwarem. Będzie nawet 35 stopni

Źródło:
IMGW

Uważajmy na promieniowanie słoneczne. We wtorek i w środę w centralnej i południowej Polsce spodziewany jest bardzo wysoki indeks UV, co oznacza, że przebywanie na słońcu może być niebezpieczne. Nie zapominajmy o nakryciach głowy i kremach z filtrem przeciwsłonecznym.

Uważajmy na prażące słońce. Bardzo wysoki indeks UV

Uważajmy na prażące słońce. Bardzo wysoki indeks UV

Źródło:
IMGW, tvnmeteo.pl

Co najmniej siedem rannych osób, zamknięte drogi oraz akcje ewakuacyjne - to skutki fali pożarów drzewostanów i łąk, jaka nawiedziła Portugalię. Od poniedziałkowego popołudnia akcja gaśnicza prowadzona była w ponad 30 miejscach, głównie na północy kraju. Wśród poszkodowanych osób znaleźli się także strażacy.

Tysiące hektarów trawionych przez ogień. Strażacy wśród rannych

Tysiące hektarów trawionych przez ogień. Strażacy wśród rannych

Źródło:
PAP, sicnoticias.pt

Pożary pustoszą południową Kalifornię, pochłaniając setki hektarów lasów i zmuszając mieszkańców do ewakuacji. Nagrania udostępnione przez ALERTCalifornia i UC San Diego, pokazują skalę żywiołu w rejonie hrabstwa Riverside.

Kolumna dymu i morze ognia. "Nakazujemy natychmiastową ewakuację"

Kolumna dymu i morze ognia. "Nakazujemy natychmiastową ewakuację"

Źródło:
Reuters

To, że sen zajmuje znaczną część kociej doby i jest dla tych zwierząt niezwykle ważny, nie jest tajemnicą. Nowe międzynarodowe badanie pokazuje, że czworonogi te częściej wybierają spanie na lewym boku i wcale nie jest to przypadek.

Dlaczego koty chętniej śpią na lewym boku? Naukowcy o instynktownej strategii przetrwania

Dlaczego koty chętniej śpią na lewym boku? Naukowcy o instynktownej strategii przetrwania

Źródło:
PAP, upei.ca

Za Sławoszem Uznańskim-Wiśniewskim i załogą misji Ax-4 kolejny pracowity dzień na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Polski astronauta przeprowadzał eksperymenty dotyczące m.in. wpływu mikrograwitacji na psychikę człowieka czy sterowania komputerem za pomocą mózgu. Pojawił się także w mediach społecznościowych.

Sterował komputerem tylko za pomocą mózgu. Trwa misja polskiego astronauty

Sterował komputerem tylko za pomocą mózgu. Trwa misja polskiego astronauty

Źródło:
Axiom Space, PAP

Huragan Flossie wędruje nad Oceanem Spokojnym. Żywioł prawdopodobnie nie uderzy w ląd, ale ma poruszać się wzdłuż wybrzeża Meksyku. Władze wydały ostrzeżenia przed intensywnymi opadami deszczu oraz silnymi podmuchami wiatru.

Flossie rośnie w siłę. Władze wydały ostrzeżenia

Flossie rośnie w siłę. Władze wydały ostrzeżenia

Źródło:
ABC News, NHC

Latem rejon Hiszpanii skupia na sobie uwagę meteorologów, ponieważ z wielką siłą potrafi wpłynąć na pogodę w Europie. Upały, które już od wielu dni są tam normą, dotrą również do Polski, co również zaczyna być pewną tradycją. W tym tygodniu temperatura w naszym kraju może sięgnąć zadziwiających wartości, a natura, dążąc do równowagi, każe sobie za to gorąco słono zapłacić.

Energii w atmosferze będzie moc. Ryzyko dużego zamieszania w pogodzie

Energii w atmosferze będzie moc. Ryzyko dużego zamieszania w pogodzie

Źródło:
TVN24+

Pogoda na dziś. Wtorek 1.07 przyniesie dużo słońca w całej Polsce. Zapanują wysokie temperatury, miejscami będzie upalne. W najgorętszych momentach dnia ochłodę przyniesie słaby i umiarkowany wiatr.

Pogoda na dziś - wtorek 1.07. Słoneczny i gorący początek lipca

Pogoda na dziś - wtorek 1.07. Słoneczny i gorący początek lipca

Źródło:
tvnmeteo.pl

W Turcji trwa walka z pożarami, które szaleją w prowincjach Izmir, Manisa i Hatay. Z powodu zagrożenia w bezpieczne miejsca ewakuowano ponad 50 tysięcy osób. Gaszenie ognia utrudnia silny wiatr.

Regiony turystyczne objęte pożarami. Ewakuacja ponad 50 tysięcy osób

Regiony turystyczne objęte pożarami. Ewakuacja ponad 50 tysięcy osób

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, Reuters, gazeteoksijen.com

W niedzielę temperatura powierzchni Morza Śródziemnego wyniosła 26,01 stopnia Celsjusza. To aż o trzy stopnie więcej niż średnio o tej porze roku.

Rekordowa temperatura Morza Śródziemnego

Rekordowa temperatura Morza Śródziemnego

Źródło:
PAP, AFP

Sławosz Uznański-Wiśniewski, który przebywa na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, podzielił się w mediach społecznościowych kolejnym nagraniem. Tym razem polski astronauta pokazał, jak wygląda proces oswajania się z funkcjonowaniem w warunkach mikrograwitacji.

Kolejne nagranie od polskiego astronauty. "Lecę do Was!"

Kolejne nagranie od polskiego astronauty. "Lecę do Was!"

Źródło:
tvnmeteo.pl

Na północy Indii zawalił się budynek mieszkalny. Zdarzenie zostało wywołane osunięciem się ziemi, które było konsekwencją ulewnego deszczu.

Pięciopiętrowy budynek zawalił się jak domek z kart

Pięciopiętrowy budynek zawalił się jak domek z kart

Źródło:
Reuters

Trwa akcja usuwania skutków powodzi, które przetoczyły się w ubiegłym tygodniu przez część Wenezueli. Gwałtowna pogoda doprowadziła do zniszczenia mostów oraz licznych ewakuacji. Choć obyło się bez ofiar śmiertelnych i rannych, niektórzy mieszkańcy stracili cały swój dobytek.

"Nie umiem wyrazić tego słowami". Sprzątają po powodziach

"Nie umiem wyrazić tego słowami". Sprzątają po powodziach

Źródło:
Reuters

W poniedziałek we Włoszech w rejonie Pól Flegrejskich zanotowano trzęsienie ziemi o magnitudzie 4,6. Wstrząs był wyraźnie odczuwalny w Neapolu.

Trzęsienie ziemi we Włoszech, nieopodal Neapolu. "Wywołało panikę"

Trzęsienie ziemi we Włoszech, nieopodal Neapolu. "Wywołało panikę"

Źródło:
PAP, ANSA

Szczyt upalnej fali, jaka nastanie w Polsce, przypadnie na drugą połowę tygodnia. O tym, jak długo będzie niezwykle gorąco, mówi autorska długoterminowa prognoza temperatury na 16 dni, przygotowana przez Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: to może być największy upał w roku

Pogoda na 16 dni: to może być największy upał w roku

Źródło:
tvnmeteo.pl

Podróżowanie z alergią wymaga odpowiedniego przygotowania. Trzeba nie tylko wziąć pod uwagę alergeny w miejscu docelowym, lecz także dostosować plan podróży, aby zminimalizować ryzyko wystąpienia niepożądanej reakcji.

Jak zaplanować daleką podróż, mając alergię

Jak zaplanować daleką podróż, mając alergię

Źródło:
anaphylaxis.org.uk

Fala upałów objęła Chorwację. W niedzielę w Rijece, do której dojeżdża pociąg z Warszawy, termometry pokazały 37 stopni Celsjusza. Przed spiekotą ostrzegają meteorolodzy i lekarze.

Najwyższy stopień ostrzeżeń przed upałem w Rijece

Najwyższy stopień ostrzeżeń przed upałem w Rijece

Źródło:
ENEX, vecernji.hr, nacional.hr, PAP

Fala upałów utrzymuje się nad Europą. Wysokie temperatury stanowią zagrożenie dla zdrowia - we Włoszech do szpitali trafiają mieszkańcy i turyści, którzy z powodu gorąca słabną na ulicach. Skwar utrudnia również walkę z pożarami w Portugalii.

Ludzie mdleją na ulicach. Noc nie przynosi wytchnienia

Ludzie mdleją na ulicach. Noc nie przynosi wytchnienia

Źródło:
PAP, El Periodico, IPMA, AEMET, tvnmeteo.pl

W Egipcie rozpoczął się program śledzenia rekinów z kosmosu - poinformował w niedzielę lokalny portal Egypt Independent. Monitorowanie ruchów tych zwierząt w Morzu Czerwonym w czasie rzeczywistym pomoże zrozumieć zachowanie konkretnych gatunków, potencjalnie może też zmniejszyć ryzyko ich ataków.

Będą śledzić rekiny z kosmosu

Będą śledzić rekiny z kosmosu

Źródło:
PAP, dailynewsegypt.com

Trzeciego dnia pobytu na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) Sławosz Uznański-Wiśniewski pracował nad dwoma polskimi eksperymentami i przygotowywał materiały promocyjne.

Kolejny intensywny dzień polskiego astronauty. Tym się zajmował na ISS

Kolejny intensywny dzień polskiego astronauty. Tym się zajmował na ISS

Źródło:
PAP, POLSA

Gwałtowne burze i tornada przetoczyły się w weekend przez Minnesotę w Stanach Zjednoczonych. W niedzielę ponad 50 tysięcy gospodarstw domowych było pozbawionych prądu, głównie na obszarze metropolitalnym Twin Cities (Minneapolis-Saint Paul). W niektórych regionach doszło też do powodzi.

Drzewa wyrwane z korzeniami, domy bez prądu. Seria tornad w USA

Drzewa wyrwane z korzeniami, domy bez prądu. Seria tornad w USA

Źródło:
PAP, CBS News

Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (ISS), w której obecnie przebywa polski astronauta doktor Sławosz Uznański-Wiśniewski, była widoczna na polskim niebie w nocy z niedzieli na poniedziałek. Materiał otrzymaliśmy na Kontakt24.

Jasny punkt przeciął niebo. Przelot ISS nad Polską

Jasny punkt przeciął niebo. Przelot ISS nad Polską

Źródło:
tvnmeteo.pl, Z głową w gwiazdach, Kontakt24

Hiszpania od soboty zmaga się z pierwszą w tym sezonie letnim falą upałów. Jest tak gorąco, że padł historyczny rekord. W gminie El Granado w Andaluzji w sobotę odnotowano 46 stopni Celsjusza. Tym samym pobita została największa wartość dla czerwca sprzed 60 lat.

46 stopni w czerwcu. Padł historyczny rekord

46 stopni w czerwcu. Padł historyczny rekord

Źródło:
PAP, El Pais, RTVE

Sławosz Uznański-Wiśniewski podzielił się w mediach społecznościowych wyjątkowym nagraniem, na którym widać Ziemię z kosmosu. Polski astronauta od kilku dni bierze udział w misji kosmicznej Axiom 4 na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS).

"Mój pierwszy widok na nią i na Was". Nagranie od polskiego astronauty

"Mój pierwszy widok na nią i na Was". Nagranie od polskiego astronauty

Źródło:
tvnmeteo.pl

Czy można ewakuować cały kraj, zanim zniknie pod wodą? Australia właśnie zaczęła ten proces, oferując obywatelom Tuvalu specjalne wizy klimatyczne. W pierwszych dniach zgłosiła się prawie jedna trzecia mieszkańców tego zagrożonego zalaniem wyspiarskiego państwa.

Kraj ma zniknąć pod wodą, masowo składają wnioski o wizy

Kraj ma zniknąć pod wodą, masowo składają wnioski o wizy

Źródło:
Reuters, PAP

Mieszkaniec Staten Island, Noel Colon, przeżył bliskie spotkanie z dzikim indykiem. Ptak ruszył jego samochodu. Cała sytuacja wyglądała jak scena z kreskówki i szybko podbiła internet.

Scena jak z kreskówki. Indyk ruszył w pościg za mężczyzną

Scena jak z kreskówki. Indyk ruszył w pościg za mężczyzną

Źródło:
CNN