Deszczówka - dofinansowanie, zastosowanie, zbiorniki na deszczówkę 

Autor:
aw//mro
Źródło:
gov.pl, Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie
Organizacje ekologiczne chcą edukacji na temat ochrony klimatu w szkołach
Organizacje ekologiczne chcą edukacji na temat ochrony klimatu w szkołachFakty po południu
wideo 2/3
Fakty po południuOrganizacje ekologiczne chcą edukacji na temat ochrony klimatu w szkołach

Deszczówka, czyli woda deszczowa, może być zbierana i wykorzystywana w celach przemysłowych i gospodarczych. Można nią podlewać rośliny i przeprowadzać prace porządkowe. Podpowiadamy, jak łapać deszczówkę.

● Używając deszczówki oszczędzasz na wodzie. ● Deszczówka jest miękka, więc nadaje się do podlewania roślin. ● Do zbierania deszczówki możesz wykorzystać zbiornik naziemny albo podziemny.

Deszczówka - do czego się przydaje?

Polska często boryka się z problemem suszy. Jednym z pomysłów na to, jak możemy sobie poradzić z brakiem wody jest zbieranie, retencjonowanie i wykorzystywanie deszczówki. Jest to ważne zwłaszcza w gospodarstwach rolnych, gdzie duża ilość wody zużywana jest nie tylko na potrzeby ludzi, czyli do picia czy gotowania, ale również do mycia samochodów i maszyn rolniczych, nawadniania upraw, rozcieńczania środków chemicznej ochrony roślin czy robót budowlanych. Do tych wszystkich celów używać można właśnie deszczówki, a wszystko po to, by nie marnować wody pitnej.

Jak zbierać deszczówkę?

Jak podłączyć zbiornik na deszczówkę do rynny? Najprostszym sposobem zbierania czy łapania wody deszczowej jest ustawienie w zacienionym miejscu, przy elewacji budynku zbiornika, w którym będzie się gromadziła woda wypływająca z rur spustowych. Jakie rury do odprowadzenia wody z rynien? Popularne są rynny PCV, które są lekkie i mają bogatą gamę kolorystyczną.

Jaki zbiornik na deszczówkę wybrać? 

Może to być po prostu tradycyjna beczka, ale nic nie stoi na przeszkodzie, żeby wybrać zbiornik, który będzie bardziej dekoracyjny. Jeżeli potrzebny jest większy zbiornik, można ustawić dwie beczki i je połączyć. Na takim zbiorniku dobrze jest zamontować kran lub pompę ciśnieniową, które umożliwią łatwe pobieranie wody.

Ważny jest jednak materiał, z którego zrobiony będzie zbiornik. Przede wszystkim musi być odporny na warunki atmosferyczne i nie przepuszczać promieni słonecznych. Wszystko po to, by w wodzie nie rozwijały się mikroorganizmy i glony. Wybór często jest między zbiornikami betonowymi i plastikowymi. Te z tworzyw sztucznych są przede wszystkim lżejsze, ale betonowe są tańsze. Plastikowe konstrukcje są też bardziej podatne na uszkodzenia. 

Jak ukryć zbiornik na deszczówkę? 

Zbiornik na deszczówkę może zostać umieszczony pod ziemią. Wtedy powinien być połączony z systemem odwodnienia nieruchomości. Nie może ona być połączona z instalacją sieci wodociągowej.

 Potrzebny jest wtedy system zbierania wód z powierzchni dachu do zbiornika oraz filtry, które będą wyłapywać zanieczyszczenia zanim trafią do zbiornika. Sam pojemnik również powinien być odpowiednio duży. Potrzebna będzie też pompa lub hydrofor i przewody, którymi woda będzie doprowadzana do punktów, z których będzie można ją pobrać. Ważne jest, aby nie zapomnieć o systemie odprowadzania nadmiaru wody.

Po obfitych opadach nadmiar deszczówki można wprowadzić bezpośrednio do gruntu. Są różne urządzenia, które służą temu celowi: rury drenarskie, skrzynki i tunele rozsączające oraz studnie chłonne. Te ostatnie mają dużą pojemność, a także dają możliwość rozłożenia rozsączania w czasie.

Jak zbierać deszczówkę na balkonie?

Jeżeli chcesz łapać deszczówkę na balkonie i masz taką możliwość (bo twój balkon nie jest osłonięty przed deszczem), to warto to robić. Taką wodę można wykorzystywać na przykład do podlewania roślin domowych. Najprostszą metodą łapania deszczówki w bloku jest ustawienie na balkonie pojemnika. Może to być zwykła miseczka, czy zużyte, umyte opakowanie po jakimś produkcie spożywczym. Możesz też wykorzystać do tego celu doniczkę.

Zbiornik na deszczówkę - pozwolenie czy zgłoszenie 2021?

Nie ma jasnej odpowiedzi na to pytanie. 1 stycznia 2018 roku weszła w życie Ustawa z 20 lipca 2017 roku - Prawo wodne. Od tego czasu deszczówka nie jest kwalifikowana jako ścieki. W związku z tym różne organy różnie określają wymogi dla zbiorników. Dlatego rada jest jedna - budując albo montując zbiornik na deszczówkę należy dokonać analizy tego konkretnego zbiornika i uzyskać informację o tym, jakie zgody są dla niego konieczne.

Dofinansowanie deszczówki

W 2020 i 2021 roku uruchomione były dwie odsłony programu „Moja Woda”. Wnioski o dotacje można było składać do wojewódzkich funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej. Właściciele domów jednorodzinnych mogli otrzymać dotację do pięciu tysięcy złotych (ale nie więcej niż 80 procent kosztów kwalifikowanych). Do dofinansowania kwalifikowały się zakup, montaż i uruchomienie instalacji pozwalających na zbieranie, retencjonowanie i wykorzystywanie deszczówki i wód roztopowych na terenie nieruchomości.

Warunkiem była jednak minimalna sumaryczna pojemność zbiornika lub zbiorników - dwa metry sześcienne. Natomiast minimalna kwalifikowana kwota to dwa tysiące złotych.

Autor:aw//mro

Źródło: gov.pl, Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości