Ciekawostki

Choinka pełna symboli. Co oznaczają ozdoby na świątecznym drzewku?

Ciekawostki

Aktualizacja:
Warszawa rozbłysła świątecznymi światełkami
TVN24Warszawa rozbłysła świątecznymi światełkami

Łańcuszki i bombki na choince mają swoją symbolikę. Dawniej tak naprawdę nic, co znalazło się na świątecznym drzewku, nie było przypadkowe. Jakie zatem jest znaczenie gwiazdy, anioła czy dzwoneczków?

Mimo że święta Bożego Narodzenia sięgają swoją tradycją ponad dwa tysiące lat, ubieranie iglastego drzewka jest stosunkowo młodym zwyczajem. Jako drzewo bożonarodzeniowe iglaki pojawiły się w XVI wieku ze względu na to, że symbolizowały życie, odrodzenie i płodność. Tradycja choinek narodziła się w Alzacji czyli współczesnej Francji. Drzewa zaczęto ubierać ozdobami z papieru i jabłkami (nawiązanie do rajskiego drzewa). Obyczaj ten szybko przejął kościół protestancki a potem katolicki aż stała się najbardziej rozpoznawalnym symbolem świąt Bożego Narodzenia.

ZOBACZ >> Opłatek - dlaczego się nim dzielimy? Gdzie kupić opłatek wigilijny?

Zamiast Diducha

W Polsce choinki na święta zaczęto kultywować pod koniec XVIII wieku (podczas zaborów). Początkowo były spotykane jedynie w większych miastach ale z biegiem czasu również na wsi zaczęły wypierać tradycyjne ozdoby - podłaźniczkę, jemiołę czy udekorowany snop siana czyli Diducha. Przyjęło się, że drzewko ubiera się całą rodziną w dzień Wigilii, ale w kulturze angielskiej i amerykańskiej przystrajanie choinki odbywa się kilka dni wcześniej.

Gwiazda kieruje do wspólnego stołu

Początkowo świątecznego drzewka się nie przystrajało. Jednak ludzie zaczęli zawieszać różne symboliczne przedmioty. Na czubku choinki widnieje gwiazda betlejemska. Jest symbolem gwiazdy, która prowadziła trzech królów do żłóbka. Obecnie ma pomagać w powrotach do domu z dalekich stron i jest symbolem przyjazdu różnych członków rodziny, żeby wspólnie zjeść kolację wigilijną.

Światło życia

Światełka oznaczają przyjście Jezusa na świat. Oświetlenie drzewka broniło dostępu złym mocom a także ma odwrócić nieżyczliwe spojrzenia ludzi czyli tzw. zły urok. Świeczki na choinkę zaczął umieszczać Marcin Luter, twórca protestantyzmu. Na początku XX wieku świeczki zastąpiły żaróweczki, które masowo zaczęło produkować w 1890 r.

Dzwoneczki, łańcuchy i łakocie

Dzwoneczki są symbolem dobrej nowiny i radosnych wydarzeń. Łańcuch scalają rodzinne więzi, choć początkowo przypominały o zniewoleniu grzechem. Anioł to opiekun domu i ludzi. Na choinkę lubimy zawieszać cukierki. Słodkości oznaczają radość, a orzechy zapewniają dobrobyt i mądrość.

Bombki zamiast jabłek

Tymczasem jabłka to owoce prosto z raju. Mają zapewniać domownikom zdrowie i urodę. Jabłka i orzechy są pierwowzorem współczesnych bombek. Pierwsze wyprodukowano w XIX wieku w hucie szkła w niemieckim miasteczku Lauschy. Były okrągłe i wykonał je właściciel fabryki, którego nie było stać na orzechy.

Odcinek "Raportu Meteo" z 2011 roku poświęcony jest żywym choinkom. Jaką wybrać? Jak ją pielęgnować, żeby jak najdłużej ozdabiała nasz dom?

Wszystko o żywych choinkach
Wszystko o żywych choinkach

Autor: AD/rp / Źródło: TVN Meteo

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości