TVN Meteo | Ciekawostki

Badania archeologiczne wykazały, że w Azji gęsi hodowano już siedem tysięcy lat temu

TVN Meteo | Ciekawostki

Autor:
kw
Źródło:
PAP
Zwierzęta wróciły w okolice "Drogi Śmierci"
Zwierzęta wróciły w okolice "Drogi Śmierci"Reuters
wideo 2/27
Ptaki większe i mniejsze

Chociaż najpopularniejszym gatunkiem udomowionym drobiu są kury, najnowsze badania wykazały, że na miano najstarszego zasługuje inne ptactwo. Dzięki analizom międzynarodowego zespołu badaczy okazało się, że ludność zamieszkująca tereny Azji już przed siedmioma tysiącami lat hodowała gęsi. By to stwierdzić, naukowcy badali między innymi znalezione szczątki piskląt.

Gęsi zostały udomowione przez człowieka w Azji przed około siedmioma tysiącami lat - wynika z badań międzynarodowego zespołu archeologów. Swoje wnioski z badań gęsi domowej (Anser cygnoides domesticus) opublikowali oni w tygodniku "Proceedings of the Nacional Academy of Sciences" (PNAS). Wśród autorów badań są między innymi eksperci z Instytutu Archeologicznego w chińskim Zhejiang i japońskiego uniwersytetu w Hokkaido.

"Najstarszy udomowiony gatunek drobiu"

Materiału do badań dostarczyło stanowisko Tianluoshan - teren nieistniejącej już wioski, która ponad 7000 lat temu znajdowała się w dolinie rzeki Jangcy, w południowo-wschodnich Chinach. Do analiz badacze wykorzystali metody histologiczne, geochemiczne, biochemiczne oraz morfologiczne. Badania prowadzono między innymi na kościach piskląt.

Jak zaznaczyli autorzy, populacja gęsi w Tianluoshan utrzymywała się przez kilka pokoleń bez wprowadzania do niej okazów z innych populacji.

Archeolodzy potwierdzają, że do udomowienia gęsi doszło ok. 7000 lat temu. Jak zaznaczyli, fakt ten "czyni gęsi najstarszym udomowionym gatunkiem drobiu w historii". Na łamach PNAS zauważają, że choć kura jest najbardziej popularnym gatunkiem udomowionym i żyła między ludźmi już kilka tysięcy lat temu, to "nie istnieją wiarygodne dane, aby stwierdzić, że i gatunek ten żył (z ludźmi – PAP) przed 7000 lat".

Gęś domowa (Anser cygnoides domesticus)Shutterstock

Ta sama wielkość, identyczne pożywienie

Dowodem na wczesne udomowienie gęsi jest ich zdaniem między innymi to, że wszystkie badane dorosłe okazy były jednakowe pod względem wielkości, co jest charakterystyczne dla udomowionych ptaków.

Badanie dowiodło też, iż gęsi z Tianluoshan żywiły się innym pokarmem, niż ten zjadany przez osobniki migrujące. Analizy wskazują, że ptaki mogły być karmione niełuskanym ryżem.

- Na terenie, gdzie prowadzono badanie, czyli w południowych Chinach, nie rozmnażają się żadne gatunki dzikich gęsi - poinformowali naukowcy.

Autor:kw

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości