Tomasz Wasilewski
 • Pogoda na 16 dni: zima prawie bez mrozu

  09-02-2020 14:14 Autorska prognoza pogody Tomasza Wasilewskiego

  Pogoda na 16 dni

  tvnmeteo.pl, Benjamin Lehman/pexels (CC BY 1.0)

  Do Polski z dużą prędkością wtargnie atlantyckie powietrze. Po kilku słonecznych dniach przed nami radykalna zmiana pogody - ustępuje wyż, który w weekend zapewnił nam stabilną i spokojną aurę, a rozwija się niż z opadami i silnym wiatrem.

  W poniedziałek niż będzie mieć swoje centrum na północy Skandynawii, ale stamtąd będzie rządzić masami powietrza niemal w całej Europie. W naszej części kontynentu na początku tygodnia stykać się będą ciepło napływające z południa z chłodniejszym powietrzem, które skieruje do nas wspomniany wcześniej niż. To ścieranie się różnych mas powietrza zauważymy na termometrach, bo poniedziałek na południu kraju będzie aż 12 stopni, a we wtorek już tylko 5 (patrz mapa).

  Na podobnym poziomie jak we wtorek temperatura pozostanie przez wiele następnych dni. W najchłodniejszych regionach kraju, czyli na północy i wschodzie, będą maksymalnie 1-2 stopnie, a na ciepłym południu do 5-6. Później, to znaczy po 15 lutego, temperatura na dwa dni wzrośnie nawet do 9 stopni w zachodniej Polsce.

  W następnych dniach, a więc prawie do końca miesiąca, temperatura w ciągu dnia nadal będzie dodatnia, a kilkustopniowego mrozu możemy spodziewać się tylko w czasie niektórych nocy.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • @Bogdan gdzie tak jest?
  Dziwi mnie to, bo chyba dane nie z Polski. Wszyscy klimatolodzy powiedzą, że średnia jest powyżej średniej wieloletniej, nie ma mrozów prawie wcale, nawet nocą, średnia dobowa temperatura jak na początek wiosny. Zimy nie ma w Polsce wcale!
  ~Nick /2020-02-11 13:22
 • Zamiast zimy,mamy silny napór powietrza znad Atlantyku
  Do tej pory mieliśmy długi spokój w pogodzie,mimo napływających mas powietrza znad Atlantyku.Teraz nadszedł punkt kulminacyjny tych mas z silnymi wiatrami i opadami.Oby tych opadów było więcej,a mniej wiatrów,bo deszcz potrzebny,a o trwałej pokrywie śnieżnej na nizinach chyba możemy zapomnieć.Kulminacja wszystkich zjawisk często oznacza,że możemy mieć do czynienia z ostatnim takim miesiącem przed zmianami.Objaśnienie zaistniałej dynamicznej sytuacji w naszym kraju i zilustrowanie tego na mapie w programie''Wstajesz i weekend''w połączeniu z pogodą na 16 dni, to świetny pomysł. Różnica 100 hPa między niżem a wyżem robi wrażenie.
  ~Lech /2020-02-10 01:28
 • Jest zimno
  Wbrew pozorom jest zimno. Zima trzyma mimo ,że nie ma śniegu. Temperatura w nocy spada do minus 5-10 st. C. W dzień jest od 0 do kilku stopni ciepła. Średnia fobowa temperatura jest lekko poniżej zera co w zasadzie jest wieloletnią normą.
  ~Bogdan /2020-02-09 16:22
 • Zimy w Polsce w tym roku nie było w ogóle
  29 stycznia kilkunastogodzinny epizod ze śniegiem, który szybko stopniał. Mróz? Rzadkość nawet w styczniowe noce. Zmienia się ten klimat bardzo szybko.
  ~Nick /2020-02-09 16:05

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju pogodnego wyżu Manfred znad Ukrainy....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...