Pogoda
Dodaj lokalizację
Aktualna temp.: 19°C 20°C 9°C Zachmurzenie umiarkowane
zwiń
Arleta Unton-Pyziołek
 • "Przepychanka ciepła i chłodu". Różnica temperatury wyniosła 20 stopni

  29-10-2018 16:18 Blog synoptyk Arlety Unton-Pyziołek

  Temperatura w Polsce była bardzo zróżnicowana

  PAP/EPA/TATYANA ZENKOVICH

  Nad Polską stykają się dwie masy powietrza - arktyczna i zwrotnikowa. W poniedziałkowe popołudnie na północy temperatura miejscami nie przekroczyła 2 stopni Celsjusza podczas gdy na południu doszła do 22 stopni. - Taka różnica temperatury to typowa sytuacja dla przejściowej pory roku - tłumaczyła synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek.

  Nad Polską toczy się walka między północą i południem. Polem tej walki, strefą ścierania się zimnych i ciepłych mas powietrza, jest front atmosferyczny z grubymi, szarymi, deszczowymi chmurami. W poniedziałek po południu rozciągał się od Dolnego Śląska i Ziemi Lubuskiej, przez Wielkopolskę, Ziemię Łódzką i Mazowsze, aż po Podlasie.

  Arktyka kontra Afryka

  Przed frontem, który zmierza z południa na północ, zalega chłodne powietrze pochodzenia arktycznego. Z tego powodu o godzinie 14 w Suwałkach i Elblągu były tylko 2 stopnie Celsjusza. Rano w rejonie Zatoki Gdańskiej, na Warmii, Mazurach i Suwalszczyźnie padał śnieg i deszcz ze śniegiem.

  Za frontem natomiast wpycha się w głąb Polski bardzo ciepłe powietrze pochodzenia zwrotnikowego, płynące znad północnej Afryki. Dzięki niemu temperatura na Pogórzu Karpackim wzrosła miejscami do 20 stopni, a w Nowym Sączu nawet do 22 stopni. Różnica maksymalnej temperatury między północnymi i południowymi krańcami Polski wyniosła więc 20 stopni. Ktoś podróżujący dziś z koniuszka Polski południowej w regiony północne przemierzył dwie zupełnie różne strefy klimatyczne.

  Winna przebudowa pola termicznego

  Taka różnica temperatury to typowa sytuacja dla przejściowej pory roku, kiedy wygrzane południe nie daje jeszcze za wygraną, a wyziębiająca się północ zaczyna rozpychać się łokciami nad półkulą północną. W czasie gdy zablokowana jest typowa dla naszej strefy cyrkulacja strefowa zachodnia, króluje cyrkulacja południkowa, a więc północ-południe.

  Wiosną i latem ma miejsce przebudowa pola termicznego, w czasie której takie kontrasty temperatury i zjawisk są normalne. W cieplejszej części roku najchłodniej bywa na północy, najcieplej na południu.

  Również w chłodniejszej części roku pole temperatury nad Europą i Azją ulega przeobrażeniu - w tym czasie najniższą temperaturę odnotowujemy na północnym wschodzie i wschodzie, najwyższą zaś na południowym zachodzie. Nad kontynentem odbywa się wielka rotacja mas powietrza oraz przepychanka między ciepłem i chłodem, prowadząca nieraz do tak spektakularnych sytuacji, jak w poniedziałek.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

W najbliższych dniach nie ma szans na powtórkę gorącej pogody, którą pamiętamy s...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem wyżu Udine znad Rumunii. ...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Jet stream, czyli prąd strumieniowy, oddzieli na długo Polskę od napływu ciepła....