Informacje
 • Zbadali temperaturę głębin Atlantyku. Wpływ globalnego ocieplenia widać nawet tam

  17-10-2020 08:47 Badania NOAA
  Gazy cieplarniane osiągnęły rekordowe poziomy World Meteorological Organisation

  To pierwsze tak ogromne badania temperatury pod powierzchnią oceanu. Naukowcy z amerykańskiej Narodowej Służby Oceanicznej i Meteorologicznej (NOAA) przeanalizowali odczyty godzinowe z czterech punktów Oceanu Atlantyckiego z okresu 2009-2019. Ich wnioski nie są optymistyczne.

  Temperatura na powierzchni Ziemi zmienia się w wyniku różnych czynników, takich jak nasłonecznienie, cyrkulacja atmosferyczna czy dynamika prądów w oceanach. Oprócz naturalnych wahań temperatury w okresach, takich jak upływ godzin czy pór roku, w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat wyraźny wpływ mają na to także działania człowieka, oddziałujące na trend globalnego ocieplenia.

  Dzięki badaniom naukowców z amerykańskiej Narodowej Służby Oceanicznej i Meteorologicznej (NOAA) wiemy już, że globalne ocieplenie odciska swoje piętno nawet w najgłębszych częściach południowego Atlantyku.

  Monitorowanie zmian temperatury w oceanach wymaga obserwacji całego sytemu zmian zachodzących w atmosferze oraz zbiornikach. Jednakże długotrwałe badania dotyczące temperatury w głębi oceanu należą do rzadkości. W badaniu naukowców z NOAA na warsztat wzięto godzinowe zapisy temperatury z okresu lat 2009-2019 zebrane z czterech różnych czujników ulokowanych na dnie Basenu Argentyńskiego. Jak wykazały analizy, we wszystkich miejscach temperatura wzrosła od 0,02 do 0,04 stopnia Celsjusza, w zależności od głębokości.

  "Bardziej złożony"

  Jedno z urządzeń rejestrujących znajdowało się 4757 metrów pod powierzchnią. Na przestrzeni roku odczyty ulegały zaskakującej zmienności.

  - W przeszłości wszyscy zakładali, że głęboki ocean jest spokojny. Nie było ruchu. Nie było żadnych zmian - mówił oceanograf Chris Meinen, który pracuje dla NOAA. - Ale teraz za każdym razem, gdy patrzymy w dane, okazuje się, że ocean jest bardziej złożony, niż myśleliśmy - dodał.

  Głębokość oceanu sprawia, że pozyskanie danych może być nie lada wyzwaniem. Tym bardziej odczytów długoterminowych. Zespół Meinena nie tylko je pobrał, ale także porównał z pomiarami i modelami klimatycznymi. Wskazano, że zachodzące zmiany mogą mieć odniesienie także w innych głębokich punktach Oceanu Atlantyckiego, a tempo postępowania zmian jest szybsze niż w przypadku Oceanu Arktycznego.

  Im płyciej, tym większe zmiany

  Na płytszych głębokościach 1360 i 3535 metrów wahania temperatury były jeszcze wyższe, niż oczekiwali naukowcy. Ponadto intensywność zmian temperatury zachodzących w dwóch płyciej położonych czujnikach była wyższa niż ta zaobserwowana w dwóch głębszych miejscach.

  Sposób, w jaki wahania temperatury ostatecznie wpłyną na ekosystemy, wciąż nie jest znany. Biorąc jednak pod uwagę fakt, jak istotna dla globalnego systemu klimatycznego jest cyrkulacja oceaniczna i ustabilizowana temperatura, wnioski płynące z badań NOAA nie są dobrymi wiadomościami.

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju pogodnego wyżu Manfred znad Ukrainy....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...