Informacje
 • 85 procent szans na to, że La Nina zimą będzie rządzić pogodą

  08-10-2020 20:06 Podało Amerykańskie Centrum Prognozowania Klimatu
  Na czym polegają zjawiska El Nino i La Nina NOAA

  Istnieje 85-procentowe prawdopodobieństwo, że nadchodzącej zimy zjawisko La Nina wpłynie na pogodę na półkuli północnej - informują amerykańscy synoptycy.

  Specjaliści z amerykańskiego Centrum Prognozowania Klimatu (agendy Narodowej Służby Pogodowej) na 85 procent oszacowali wpływ zjawiska La Nina na pogodę na półkuli północnej zimą 2020/2021. Wiosną może być to 60 procent. Zdaniem ekspertów zjawisko będzie miało wpływ na temperaturę i opady w całych Stanach Zjednoczonych w ciągu najbliższych miesięcy.

  Ostatni raz La Nina pojawiła się w okresie wrzesień-listopad w 2017 roku i trwała do początku 2018 roku.

  Czym jest La Nina?

  Zjawisko La Nina występuje wtedy, gdy temperatura powierzchni Oceanu Spokojnego w okolicach równika, zwłaszcza u wybrzeży Ameryki Południowej, jest niższa od przeciętnej. Przyczynia się do tego wzmożona aktywność pasatów - wiatrów stałych - w tej części świata. Wydobywają one chłodne wody głębinowe na powierzchnię oceanu.

  Zależność między oceanem a atmosferą oddziałuje na położenie prądu strumieniowego (ang. jet stream), przez co wpływa na pogodę na świecie. La Nina wzmaga napływ zimnego powietrza znad Kanady do Stanów Zjednoczonych, co powoduje ochłodzenie zim w tym regionie. Przyczynia się też między innymi do wystąpienia w Indiach silniejszych monsunowych opadów deszczu.

  La Nina może też wpływać na pogodę w Europie, ale z uwagi na dużą odległość od Pacyfiku, najtrudniej jest przewidzieć te zależności. To odwrotne zjawisko do El Nino, podczas którego Pacyfik jest cieplejszy, a pasaty zanikają.

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju pogodnego wyżu Manfred znad Ukrainy....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...