"Covidowe palce". Zdaniem dermatologów to kolejny objaw koronawirusa

[object Object]
Zasłanianie ust i nosa. Ale czym?ministerstwo zdrowia
wideo 2/21

Dermatolodzy uważają, że są na tropie kolejnego objawu COVID-19. Chodzi o odmroziny palców stóp. Naukowcy dopiero zaczynają badać to zjawisko.

Przed wybuchem epidemii COVID-19 do doktor Lindy Fox, dermatolożki z San Francisco, zgłaszało się zwykle 4-5 pacjentów rocznie z odmrozinami, czyli bolesnym obrzękiem skóry zwykle występującym na palcach dłoni i stóp w okresie zimy. W ciągu ostatnich kilku tygodni osób z takimi dolegliwościami było kilkadziesiąt.

- Klinika jest zapełniona pacjentami skarżącymi się na problemy z palcami. I nie są to osoby, które wcześniej miały odmroziny - mówiła Fox, pracowniczka naukowa Uniwersytetu Kalifornijskiego. Dodała, że odmroziny wywołane są zapaleniem naczyń krwionośnych w odpowiedzi na zimno lub wilgoć.

Odmroziny na palcachSapp/wikipedia (domena publiczna)

Odmroziny na placach

Doktor Lindy Fox nie jest jedynym lekarzem, który spotkał się z takimi przypadkami. W Bostonie doktor Esther Freeman, dermatolożka z Massachusetts General Hospital, powiedziała, że także jej klinikę odwiedzają rzesze pacjentów z odmrozinami palców stóp. - Musiałam wziąć dodatkowe godziny po to, by zająć się konsultowaniem takich pacjentów. Ludzie są tym bardzo zaniepokojeni - mówiła doktor Freeman.

Rządowe instytucje USA nie uwzględniają zmian występujących w obrębie w palców u stóp na liście objawów wywołanych koronawirusem. Niektórzy dermatolodzy naciskają na umieszczenie ich tam, twierdząc, że tak zwane "palce covidowe" powinny być wystarczającym powodem do przeprowadzenia testów na obecność wirusa.

Co mogą sygnalizować odmroziny

Naukowcy dopiero zaczynają badać to zjawisko, ale jak dotąd odmroziny wydają się sygnalizować, co ciekawe, łagodne lub nawet bezobjawowe zakażenie. Mogą one rozwijać się także kilka tygodni po zakończeniu ostrej fazy zakażenia. Pacjenci, u których występują opuchnięte palce stóp oraz czerwone i fioletowe zmiany w ich obrębie, powinni skonsultować się z lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej lub dermatologiem, aby wykluczyć inne możliwe przyczyny.

- Zmiany podobne do odmrozin zazwyczaj oznaczają, że nic ci nie będzie - powiedziała doktor Fox. - Zwykle to dobry znak, znak że twój organizm rozpoznał wirusa i reaguje na niego tak, by cię ochronić - dodała

CZYTAJ O NIEOCZYWISTYCH OBJAWACH KORONAWIRUSA

Objaw łagodnego zakażenia

Na początku infekcji palce wyglądają na opuchnięte i przybierają czerwonawy odcień. Z czasem zmiany te nabierają fioletowego koloru.

Takie objawy miała 20-letnia studentka Hannah Spitzer. Na wszystkich dziesięciu palcach u stóp miała tak bolesne zmiany, że nie mogła normalnie postawić nogi. - Na początku myślałam, że to moje buty, ale z czasem robiło się coraz gorzej - mówiła Spitzer. - Większość moich palców u stóp była czerwona, spuchnięta, prawie błyszcząca. Wyglądały na odmrożone - dodała. Hannah miała wykonany test na obecność koronawirusa, ale wynik był negatywny. Studentka uważa jednak, że zmiany na palcach były opóźnioną reakcją na infekcję, która była ledwo zauważalna.

Zdaniem doktor Amy Paller, przewodniczącej Katedry Dermatologii w Northwestern University Feinberg School of Medicine, jednym z możliwych wyjaśnień jest to, że tacy pacjenci jak Hannah przeszli łagodnie chorobę i że replikacja wirusa była ograniczona, co spowodowało, że był niewykrywalny.

- Myślę, że to łagodny proces zapalny objawiający się w ten sposób - powiedziała Paller.

Niektórzy eksperci uważają teraz, że "covidowe palce" powinny być uznane za wystarczającą podstawę do badań, nawet w przypadku braku innych objawów. - Powinno to być kryterium badania, podobnie jak utrata węchu, trudności w oddychaniu oraz ból w klatce piersiowej - powiedziała doktor Fox.

Schemat budowy koronawirusaTVNMETEO.PL/PAP

"Nie panikować"

W kilku dokumentach medycznych z Hiszpanii, Belgii i Włoch opisano gwałtowny wzrost dolegliwości związanych z bolesnymi zmianami na palcach stóp, piętach achillesowych i podeszwach stóp. Nie było jasne, czy pacjenci są zakażeni, ponieważ testy były ograniczone, a oni nie mieli objawów typowych dla COVID-19.

Większość przypadków dotyczyła dzieci, nastolatków i młodych dorosłych. Niektórzy eksperci twierdzą, że takie zmiany na ciele mogą odzwierciedlać zdrową odpowiedź immunologiczną na wirusa.

- Najważniejszym przesłaniem dla społeczeństwa jest to, aby nie panikować. Większość pacjentów, których widzimy z tymi zmianami, radzi sobie bardzo dobrze - powiedziała Freeman. - Mają coś, co nazywamy łagodnym przebiegiem klinicznym. Zostają w domu, zdrowieją, a zmiany na palcach ustępują - dodała.

Autor: anw/map / Źródło: New York Times

Źródło zdjęcia głównego: Sapp/wikipedia (domena publiczna)

Pozostałe wiadomości

Fala wezbraniowa na Odrze zbliża się do Wrocławia. Z prognozy IMGW wynika, że kulminacji we Wrocławiu należy spodziewać się w nocy ze środy na czwartek.

Tej nocy fala wezbraniowa ma dotrzeć do Wrocławia

Tej nocy fala wezbraniowa ma dotrzeć do Wrocławia

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl, IMGW, PAP

Poziom wody w rzekach na południu i południowym zachodzie Polski pozostaje bardzo wysoki. Stan alarmowy jest przekroczony na prawie 60 stacjach. Obowiązują też ostrzeżenia hydrologiczne IMGW.

Lista i mapa rzek, na których jest przekroczony stan alarmowy

Lista i mapa rzek, na których jest przekroczony stan alarmowy

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW, PAP

Pogoda na jutro, czwartek 19.09. Do Polski dotarł antycyklon Serkan, który przyniósł słoneczną oraz ciepłą pogodę. Właśnie takiej aury możemy spodziewać się jutro. W nocy mogą pojawić się mgły i zamglenia, a także lokalne przelotne opady deszczu.

Pogoda na jutro, czyli na czwartek 19.09. W nocy miejscami popada

Pogoda na jutro, czyli na czwartek 19.09. W nocy miejscami popada

Źródło:
tvnmeteo.pl

Czeska policja poinformowała w środę, że odnaleziono ciało zaginionej 70-letniej kobiety z miejscowości Kobyla nad Vidnavkou w regionie Jesionika. To już czwarta śmiertelna ofiara powodzi. Po raz pierwszy od czterech dni liczba zagrożonych powodzią terenów jest niższa niż sto. W 23 miejscach obowiązuje najwyższy poziom alarmu powodziowego.

Wróciła do domu z centrum ewakuacyjnego. Jej ciało znaleziono zaplątane w ogrodzenie

Wróciła do domu z centrum ewakuacyjnego. Jej ciało znaleziono zaplątane w ogrodzenie

Źródło:
PAP, Reuters

IMGW wydał ostrzeżenia pierwszego stopnia. Obowiązują alarmy przed gęstymi mgłami. Sprawdź, gdzie należy zachować ostrożność.

Żółte ostrzeżenia IMGW. Sprawdź, gdzie należy zachować ostrożność

Żółte ostrzeżenia IMGW. Sprawdź, gdzie należy zachować ostrożność

Źródło:
IMGW

Sytuacja powodziowa w środkowej Europie poprawia się, ale wciąż jest trudna. W Austrii potwierdzono piątą ofiarę śmiertelną żywiołu. Niektóre akweny w Czechach wciąż grożą wylaniem. Fala powodziowa na Dunaju przechodzi przez Węgry, szykuje się na nią Budapeszt.

Wiele ofiar śmiertelnych, ogromne zniszczenia, a to jeszcze nie koniec

Wiele ofiar śmiertelnych, ogromne zniszczenia, a to jeszcze nie koniec

Źródło:
Reuters, PAP, tvnmeteo.pl

Stery nad pogodą w Polsce przejął antycyklon Serkan. Wyż sprawi, że w najbliższych dniach czekać nas będzie piękna, spokojna i słoneczna aura. Temperatura powietrza przekroczy 20 stopni Celsjusza.

Antycyklon Serkan nad Polską. Jaką pogodę przyniesie

Antycyklon Serkan nad Polską. Jaką pogodę przyniesie

Źródło:
tvnmeteo.pl

Dzięki zaangażowaniu strażaków i służb leśnych udało się uratować życie sarenki poszkodowanej w powodzi. Niszczycielska siła żywiołu nie pozostaje bez wpływu na lasy i mieszkające w nich zwierzęta. Jednak - jak podkreślają eksperci - natura szybciej zabliźnia rany związane z kataklizmem.

Sarenka w ręczniku. Zwierzęta wyczuwają zagrożenia, ale czasem i one nie zdążą uciec

Sarenka w ręczniku. Zwierzęta wyczuwają zagrożenia, ale czasem i one nie zdążą uciec

Źródło:
tvnmeteo.pl. RDLP w Zielonej Górze

Płacimy za 100-200 lat zaniedbań polegających na masowym obsadzeniu świerkiem naszych gór - mówi prof. Krzysztof Świerkosz z wydziału nauk biologicznych Uniwersytetu Wrocławskiego w rozmowie z "Gazetą Wyborczą". Na duże znaczenie lasów w retencji wód wskazuje również dr Antoni Kostka z Centrum Strategii Środowiskowych. "Nie istnieje żadna sprzeczność pomiędzy rolą lasów a koniecznością budowania instalacji hydrotechnicznych. Jedno nie wyklucza drugiego", podkreślił.

Co górskie lasy mają wspólnego z powodziami? "Konieczna jest ich szybka przebudowa"

Co górskie lasy mają wspólnego z powodziami? "Konieczna jest ich szybka przebudowa"

Źródło:
PAP, Gazeta Wyborcza, tvn24.pl

Po ekstremalnych opadach deszczu w ostatnich dniach gwałtownie podniósł się poziom rzek w południowej i południowo-wschodniej Polsce, powodując powodzie. Na niektórych stacjach hydrologicznych zanotowano najwyższy poziom wody od początku prowadzenia pomiarów.

Powódź 2024. Na tych rzekach padły historyczne rekordy

Powódź 2024. Na tych rzekach padły historyczne rekordy

Źródło:
IMGW

Czoło fali wezbraniowej na Odrze minęło już Opole, nie wyrządzając szkód w mieście – przekazały Wody Polskie – Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Gliwicach. W gotowości pozostaje znajdujący się w tym mieście polder Żelazna. Tymczasem w miejscowości Niewodniki, na północny zachód od Opola, gdzie także przepływa ta rzeka, mieszkańcy umacniają wały przeciwpowodziowe.

Czoło fali na Odrze minęło już Opole, w kolejnej miejscowości umacniają wały

Czoło fali na Odrze minęło już Opole, w kolejnej miejscowości umacniają wały

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl, TVN24., PAP

Tempo przyrostu jest bardzo duże, widać je wręcz gołym. Spodziewamy się, że w weekend będzie około dwóch metrów - mówi Jan Piotrowski, pełnomocnik prezydenta Warszawy do spraw Wisły, pytany o sytuację na stołecznym odcinku rzeki.

Rośnie poziom Wisły w Warszawie. "Tempo przyrostu jest bardzo duże"

Rośnie poziom Wisły w Warszawie. "Tempo przyrostu jest bardzo duże"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Po intensywnych opadach śniegu w Alpach nadal obowiązuje stan zagrożenia lawinowego. We wtorek lawina, która zeszła w środkowej Austrii, porwała kilka osób, jedna z nich została poważnie ranna - podały służby. Kraj zmaga się ze skutkami powodzi, choć sytuacja zaczęła się poprawiać. We wtorek poinformowano o piątej ofierze śmiertelnej, ponad 20 miejscowości jest odciętych od świata.

Lawina w Austrii porwała kilka osób. Turystka poważnie ranna

Lawina w Austrii porwała kilka osób. Turystka poważnie ranna

Źródło:
PAP, bergrettung-salzburg.at, tvnmeteo.pl

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej uspokaja: Warszawa nie jest zagrożona powodzią. Fala wezbraniowa na Wiśle dotrze do stolicy w piątek.

Kiedy fala wezbraniowa na Wiśle dotrze do Warszawy?

Kiedy fala wezbraniowa na Wiśle dotrze do Warszawy?

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji opublikowało instrukcję, jak należy zachować się, gdy utkniemy w domu w trakcie powodzi. Nasze życie mogą nam uratować konkretne gesty i kolory, które pomogą przekazać cenne informacje ratownikom.

Jak wezwać pomoc w trakcie powodzi

Jak wezwać pomoc w trakcie powodzi

Źródło:
MSWiA, TVN24

Ogień szaleje w Portugalii. Co najmniej siedem osób zginęło w trawiących kraj od niedzieli pożarach lasów i nieużytków rolnych. Wśród zabitych jest trzech strażaków.

Ponad pięć tysięcy strażaków walczy z pożarami

Ponad pięć tysięcy strażaków walczy z pożarami

Źródło:
PAP, Reuters

Niemiecka turystka, która straciła nogę w wyniku ataku rekina około 500 kilometrów od Wysp Kanaryjskich, zmarła kilka godzin później na pokładzie śmigłowca ratunkowego – podała agencja EFE.

Turystka zaatakowana przez rekina. Zmarła na pokładzie śmigłowca ratunkowego

Turystka zaatakowana przez rekina. Zmarła na pokładzie śmigłowca ratunkowego

Źródło:
PAP

Sytuacja powodziowa w części południowo-zachodniej Polski jest bardzo trudna. Giną ludzie, woda zalewa miasta i domy. Zarządzono wiele ewakuacji. Ekohydrolożka Iwona Wagner próbowała na antenie TVN24 odpowiedzieć na pytanie, co doprowadziło do tak tragicznych skutków tego kataklizmu.

"Może to dramatyczne wydarzenie w końcu pozwoli nam wyjść z iluzji"

"Może to dramatyczne wydarzenie w końcu pozwoli nam wyjść z iluzji"

Źródło:
TVN24, tvnmeteo.pl

Dzięki eksperymentalnemu projektowi współprowadzonemu przez IMGW-PIB możemy zobaczyć zasięg zalanych terenów na mapach. Potężne rozlewiska widać koło Prudnika, w Kotlinie Kłodzkiej i w okolicach zbiornika Racibórz Dolny. Natomiast najnowsze dane, z 16 września z godziny 14, pokazują m.in. rozlewiska rzeki Bóbr w okolicach Pilchowic, Wlenia, Lwówka Śląskiego.

Powódź 2024 na mapach. "Pochodzą z satelitów radarowych obserwujących Ziemię"

Powódź 2024 na mapach. "Pochodzą z satelitów radarowych obserwujących Ziemię"

Źródło:
tvn24.pl

Pogoda w Polsce w niedzielę była dynamiczna. W Wielkopolsce odnotowano dwie trąby powietrzne. Zjawiska można zaobserwować na nagraniach.

Trąby powietrzne w Wielkopolsce

Trąby powietrzne w Wielkopolsce

Źródło:
tvnmeteo.pl, TVN24, PAP

Co przyniesie pogoda w nadchodzącym czasie? Możemy spodziewać się fali bardzo ciepłego powietrza. Sprawdź, co czeka nas w drugiej połowie września w najnowszej prognozie temperatury na 16 dni, przygotowanej przez prezentera tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: niż Boris zanika, wkrótce połączą się ze sobą dwa wyże

Pogoda na 16 dni: niż Boris zanika, wkrótce połączą się ze sobą dwa wyże

Źródło:
tvnmeteo.pl

Trąba powietrzna przeszła w sobotę w powiecie radomskim na Mazowszu. Ponad 20 dachów budynków mieszalnych i gospodarczych zostało uszkodzonych. Silny wiatr zerwał dachy także w powiecie kozienickim.

Trąba powietrzna nieopodal Radomia. "Dachy zerwane częściowo lub całkowicie"

Trąba powietrzna nieopodal Radomia. "Dachy zerwane częściowo lub całkowicie"

Źródło:
tvnmeteo.pl, PAP

W czwartek na Śnieżce pojawiły się opady śniegu oraz deszczu ze śniegiem. Poinformował o nich Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW). W Karkonoszach panują bardzo niekorzystne warunki dla turystów. Zimowe opady spodziewane są także w Tatrach.

Na Śnieżce spadł pierwszy śnieg

Na Śnieżce spadł pierwszy śnieg

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl, IMGW

Lato wielkimi krokami zbliża się do końca. Czego spodziewać się w pogodzie jesienią i jaki będzie początek zimy 2024/2025? Grudzień i styczeń to mogą być mokre miesiące - wynika ze wstępnej, długoterminowej prognozy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW).

Co czeka nas jesienią i jak zacznie się zima? Prognoza IMGW

Co czeka nas jesienią i jak zacznie się zima? Prognoza IMGW

Źródło:
IMGW