Pogoda
Dodaj lokalizację
Aktualna temp.: 3°C 12°C 4°C Zachmurzenie duże z przelotnymi opadami
zwiń
Informacje
 • Fala ciepła, burze, a na koniec ochłodzenie. "Ciekawe rzeczy szykują się w pogodzie"

  27-04-2020 11:10 Tomasz Wasilewski o pogodzie w Polsce
  Wasilewski o zmianach w pogodzie TVN24

  Polsce doskwiera susza. W poniedziałkowy poranek na zdjęciu satelitarnym naszego kraju widać było chmury. Niestety z nich deszczu nie będzie, ale w połowie tygodnia możemy spodziewać się opadów. - Jest nadzieja na zmianę - mówił w programie "Wstajesz i wiesz" na antenie TVN24 Tomasz Wasilewski.

  Wyż skandynawski, który sprowadzał i jeszcze sprowadza do nas zimne i suche powietrze, słabnie. - Nie jest już tak rozległy. Jest ograniczony tylko do północnej części kontynentu - tłumaczył Wasilewski. W tych regionach jest nadal mroźno, nawet do -9 stopni Celsjusza przy gruncie. Pada tam również śnieg.

  Burze i deszcz

  - Dzięki temu, że ten wyż słabnie, to niże, które znajdują się na zachodzie, chociażby jeden znajdujący się nad Zatoką Biskajską, będą miały większą siłę przebicia. Dzięki temu, że ustępuje wyż, te niże śmielej będą się panoszyć. Najpierw nad zachodnią częścią kontynentu, a później także w centrum - opowiadał Wasilewski.

  Ten niż z burzami, przelotnymi opadami i wilgotnym powietrzem będzie przemieszczać się w naszą stronę, w kierunku Europy Środkowej. Jak zapowiedział Wasilewski, w środę to wilgotne powietrze dotrze do Polski.

  Tego dnia na wschodzie kraju możemy spodziewać się burz z opadami do 10-20 litrów na metr kwadratowy, silniejszymi porywami wiatru, a nawet gradem.

  Wcześniej zrobi się ciepło

  Zanim jednak dotrze do nas niż, do Polski napłynie fala bardzo ciepłego powietrza znad Morza Śródziemnego. - We wtorek będzie najcieplejszy dzień tego tygodnia. Tak ostrożnie licząc, to w Suwałkach, na naszym biegunie zimna, będzie 19 stopni, w centrum 22 stopnie, w Gdańsku około 20 stopni, na południu 23 stopnie. Absolutnie najcieplej będzie na Dolnym Śląsku i Ziemi Lubuskiej. Tutaj we wtorek można spodziewać się 24 stopni. W tej części kraju będzie letnia temperatura. Można powiedzieć taka czerwcowa - mówił Wasilewski.

  Podsumowując - we wtorek przed środowym deszczem i wilgotnym powietrzem przyjdzie duże ocieplenie i nawet 24 stopnie na południowym zachodzie. - Ciekawe rzeczy szykują się w tym tygodniu w pogodzie, bo najpierw będzie to ocieplenie, później będzie deszcz, a na majówkę przyjdzie ochłodzenie. Wtedy miejscami będzie tylko 10 stopni - skwitował Wasilewski.

  >>>SPRAWDŹ PROGNOZĘ NA 16 DNI

  Posłuchaj całej rozmowy z Tomaszem Wasilewskim:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po chłodnym długim weekendzie temperatura zacznie stopniowo rosnąć, a za tydzień...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem wyżu Nicole znad Rumunii. Napływa do nas ciepłe powietrz...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Nastała astronomiczna wiosna. Jednak patrząc na piątkową pogodę, zimowa aura nie...