Pogoda
Dodaj lokalizację
Aktualna temp.: 6°C 12°C 2°C Zachmurzenie duże
zwiń
Informacje
 • Szarańczy może być 500 razy więcej niż podczas poprzedniej plagi. SARS-CoV-2 utrudnia walkę z owadami

  07-04-2020 15:06 Wielu milionom ludzi grozi głód
  Strażacy wsparli chorego kolegę Miami-Dade Fire Rescue

  Kraje Afryki Wschodniej zmagają się z kolejną plagą żarłocznej szarańczy. Walkę ze szkodnikami utrudniają obostrzenia związane z pandemią COVID-19. Nie można dostarczyć na czas pestycydów, a eksperci ostrzegają, że wielu milionom ludzi grozi głód - pisze niemiecki dziennik "Frankfurter Allgemeine Zeitung".

  "Kraje Afryki Wschodniej są zagrożone głodem, ponieważ zostały zaatakowane przez ogromne roje szarańczy" - pisze we wtorek niemiecki dziennik "Frankfurter Allgemeine Zeitung".

  Państwa tego regionu zmagają się z drugą falą inwazji szarańczy, pierwsza rozpoczęła się w grudniu. Ogromne roje owadów, rozciągające się nawet  na 40 na 60 kilometrów, przeszły przez Somalię i Etiopię, pustosząc uprawy. Następnie rozprzestrzeniły się w Kenii, dotarły do północnej Tanzanii i Ugandy. Jak zauważa "FAZ", klęska dotknęła region, w którym problem głodu obecny był już wcześniej, a druga generacja szarańczy, jeżeli nie zostanie zwalczona, może być 500 razy większa niż pierwsza.

  NAJNOWSZA STATYSTYKA KORONAWIRUSA SARS-COV-2

  "Aktywna, żarłoczna i mobilna"

  Eksperci uważają, że jedynym skutecznym sposobem walki ze szkodnikami jest rozpylanie pestycydów nad polami. Wprowadzone w związku z pandemią COVID-19 ograniczenia lotów opóźniają jednak produkcję tych chemikaliów w Europie i Azji, a także ich dostawy do Afryki.

  - Jeżeli nie uda nam się opanować sytuacji z powodu braku pestycydów, cztery miliony ludzi będą miały trudności z wyżywieniem swoich rodzin - powiedział agencji Reutera szef wschodnioafrykańskiej misji Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) Cyril Ferrand, odnosząc się do warunków panujących obecnie w Kenii. Pracownik FAO tłumaczył, że szarańcza jest bardzo aktywna, żarłoczna i mobilna, a brak pestycydów uniemożliwi kontrolowanie jej rojów i doprowadzi do poważnych strat w uprawach.

  Kenia próbuje pozyskać chemikalia od lokalnych dostawców, z kolei do Somalii nie dotarły zamówione już środki. Tylko w Etiopii udało się zabezpieczyć wystarczającą ilość pestycydów przed wprowadzeniem restrykcji związanych z transportem.

  Najgorsza od 70 lat

  Jak zaznacza "Voice of America", obecna plaga szarańczy w Afryce jest najgorsza od 70 lat. W wydanym komunikacie FAO czytamy, że ulewne deszcze z końca marca mogą spowodować "dramatyczny wzrost liczby szarańczy w Afryce Wschodniej, wschodnim Jemenie i południowym Iranie w nadchodzących miesiącach".

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju pogodnego wyżu Manfred znad Ukrainy....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...