Pogoda
Dodaj lokalizację
Aktualna temp.: 14°C 20°C 9°C Zachmurzenie umiarkowane
zwiń
Informacje
 • Uszkodzony dach na zabytkowym dworze, zamiecie. Wasze pogodowe relacje

  11-02-2020 15:34 Materiały dostajemy na Kontakt 24
  Silny wiatr łamał gałęzie tvn24, Kontakt 24, miastokołobrzeg.pl

  Gwałtowna pogoda nie opuszcza Polski. Nadal wieje silny wiatr, a we wtorek rano w kilku częściach kraju padał śnieg. Miejscami utworzyły się zawieje. Pogodowe relacje wysyłacie na Kontakt 24.

  W większości kraju wciąż wieje silny wiatr. Porywy mogą dochodzić do prawie 100 kilometrów na godzinę. Na południowym wschodzie obowiązują ostrzeżenia Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej drugiego stopnia.

  Od północy z poniedziałku na wtorek małopolscy strażacy interweniowali ponad 207 razy. Jak poinformował we wtorek wieczorem dyżurny małopolskiej Państwowej Straży Pożarnej, najwięcej działań było prowadzonych w powiatach krakowskim, wadowickim i nowosądeckim.

  Liczba zgłoszeń od mieszkańców stopniowo maleje i dotyczą mniej poważnych zdarzeń, niż było to w poniedziałek.

  Dach falował na zabytkowym dworze

  Na Kontakt 24 otrzymaliśmy nagranie z miejscowości Brzyska na Podkarpaciu, na którym widać podwiniętą przez wiatr blachę na dachu zabytkowego dworu. Na miejsce, w celu zabezpieczenia budynku, zostali wysłani strażacy.

  - O godzinie 9.40 dostaliśmy zgłoszenie, że w miejscowości Brzyska, na zabytkowym dworze, jest uszkodzony dach - relacjonował brygadier Wacław Pasterczyk, rzecznik prasowy Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Jaśle. - Około jedna trzecia dachu jest uszkodzona. Blacha została podwinięta przez wiatr, strażacy zabezpieczyli ten dach tak, że nie ma zagrożenia - mówił.

  Łącznie we wtorek od rana podkarpaccy strażacy wyjeżdżali do ponad 80 zgłoszeń związanych ze skutkami silnego wiatru. - W ciągu dnia było zdecydowanie mniej interwencji niż poprzedniej doby, kiedy zanotowaliśmy ich ponad 900. Nic nikomu się nie stało - powiedział rzecznik podkarpackiej straży pożarnej Marcin Betleja.

  Dodał, że "strażacy wyjeżdżali głównie do usuwania połamanych gałęzi i konarów drzew tarasujących drogi, ulice, chodniki lub posesje". "Natomiast w 20 przypadkach pomagali przy zabezpieczeniu uszkodzonych budynków. Dotyczyło to głównie konstrukcji dachowych" - mówił Betleja.

  Zawieje i zamiecie

  Zgodnie z prognozami we wtorek rano w niektórych regionach kraju zaczął padać śnieg. Intensywne opady pojawiły się między innymi na Podhalu. W górach cały czas panują niebezpieczne warunki.

  Śnieg spadł też w innych częściach kraju. Prószyło we Włodawie, Mrągowie czy Gdańsku. W wielu miejscach opadom towarzyszył silny wiatr, powodując zawieje i zamiecie śnieżne.

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

W najbliższych dniach nie ma szans na powtórkę gorącej pogody, którą pamiętamy s...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem wyżu Udine znad Rumunii. ...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Jet stream, czyli prąd strumieniowy, oddzieli na długo Polskę od napływu ciepła....