Anglia w deszczu. Parlament podtopiony - 25-09-2019
Intensywne ulewy wywołały w Wielkiej Brytanii chaos komunikacyjny. Służby wydały ostrzeżenia przed powodziami. czytaj dalej
- Jeśli chodzi o zmiany klimatu, o to, co człowiek wyrabia na tej planecie, jak szkodzi środowisku, to czujemy, że jesteśmy winni. Prawie 100 procent, 97 procent badanych mówi, że człowiek źle wpływa na środowisko naturalne - mówił we "Wstajesz i wiesz" na antenie TVN24 Mateusz Galica, koordynator projektu "Ziemianie atakują". Badanie składało się z dwóch części - rozmów z respondentami i ekspertami od klimatu. Według specjalistów głównymi zagrożeniami dla Ziemi są ocieplenie klimatu i degradacja środowiska.
Jak wynika z raportu, Polacy są świadomi złego stanu środowiska, wiedzą, że stoi za tym człowiek, ale nie rozumieją niełatwej do dostrzeżenia istoty zmian klimatycznych i zachwiania różnorodności ekosystemów. Degradację środowiska widzą raczej przez pryzmat odpadów.
- Trzeba ludziom wskazać pewne priorytety - mówił Mizerny. To znaczy: pokazywać, co należy zrobić, tłumaczyć, jakie działania faktycznie przyniosą mierzalny efekt. - To, że zrezygnuje się ze słomki albo kubeczka jednorazowego, to są działania trochę fasadowe, one sprawiają nam wewnętrzną przyjemność - dodał bloger.
Jakie działania powinniśmy podjąć, aby walczyć ze zmianami klimatycznymi?
- Warto przeprowadzić krótkie i proste obliczenia swojego śladu węglowego. Wyjdzie z tego, że największy wpływ mamy na podróżowanie, czyli na to, jakie środki transportu wybieramy, czy wsiądziemy za każdym razem do samochodu, czy na wakacje będziemy latać samolotami - powiedział Janusz Mizerny. Dodał, że to jest jedna z głównych składowych naszego śladu węglowego.
Według Mateusza Galicy, należy prowadzić edukację na zarówno na dużą skalę, zaczynając od podstawówki, jak i małą - na przykład przyklejając infografiki z instrukcją, jak sortować śmieci. Jego zdaniem, wiele osób nie wie, jak je poprawnie sortować.
Posłuchaj całej rozmowy:
Źródło: tvn24
Autor: anw/rp
Z przyczyn technicznych logowanie tymczasowo niedostępne.
Dziękujemy za wyrozumiałość
Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!
Polska jest pod wpływem wyżu Nicole znad Rumunii. Napływa do nas ciepłe powietrz...
Nastała astronomiczna wiosna. Jednak patrząc na piątkową pogodę, zimowa aura nie...
Komentarzy 0