Pogoda
Dodaj lokalizację
Aktualna temp.: 13°C 24°C 2°C Zachmurzenie małe
zwiń
Informacje
 • Co wydarzyło się w najgorszym dniu w historii Ziemi

  11-09-2019 18:48 Nowe badania naukowców
  Odkryto szczątki nowego gatunku dinozaura na Atakamie Reuters

  66 milionów lat temu z Ziemią zderzyła się asteroida, która doprowadziła do wyginięcia dinozaurów. Uderzenie wyzwoliło energię porównywalną do 10 miliardów bomb atomowych z czasów II wojny światowej i zapoczątkowało erę ssaków.

  Jak dowodzą naukowcy z Uniwersytetu Teksasu w Austin, uderzenie asteroidy w Ziemię 66 milionów lat temu mogło doprowadzić do serii globalnych pożarów w promieniu prawie 1500 kilometrów i niszczycielskiego tsunami. To wtedy asteroida o średnicy 12 kilometrów spowodowała wyginięcie 75 procent życia na Ziemi, w tym dinozaurów. Najnowsze badania opublikowano w czasopiśmie naukowym "PNAS".

  Katastrofa na niespotykaną skalę

  W 2016 roku specjaliści pobrali próbki skał pochodzących z krateru Chicxulub położonego w Meksyku na półwyspie Jukatan.

  - Dla mnie pobranie rdzeni ze szczytu pierścienia tego krateru było owocem wieloletniego planowania - powiedział w rozmowie z CNN profesor Sean Gulick, który prowadził badania. - To był ekscytujący moment, kiedy po raz pierwszy zobaczyliśmy osady z uderzenia asteroidy i kiedy zorientowaliśmy się, że widzimy wydarzenia sprzed 66 milionów lat z taką dokładnością - dodał.

  Gulick mówił, że projekt był dla geologów niezwykłą okazją do odczytania "zapisu skalnego", ponieważ 130-metrowa skała w kraterze była odzwierciedleniem jednego dnia, kiedy uderzyła asteroida. Geolodzy nazywają ten dzień początkiem ery kenozoicznej, zwanej też erą ssaków i owadów.

  - Prawie na pewno część tego materiału (który w wyniku uderzenia asteroidy w Ziemię odprysnął i wystrzelił w powietrze - red.) dotarła do Księżyca - mówił Gulick w rozmowie z redakcją "The New York Times".

  Pożary na globalną skalę

  Zdaniem naukowców, pożary mogły zostać wywołane przez energię pochodzącą z pióropusza uderzeniowego lub przez ocierające się o siebie skały opadające z powrotem w dół przez atmosferę.

  - Prawdopodobnie też nie wszystko spłonęło, ale pożary na pewno objęły całą Ziemię - przekonywał redakcję "The New York Timesa" profesor.

  Moc, jaką wyzwoliło uderzenie asteroidy 66 milionów lat temu, porównywalna jest do energii wyzwolonej przez 10 miliardów bomb atomowych z czasów II wojny światowej.

  Ogromna ilość siarki

  Naukowcy nie wiedzieli, skąd w 130-metrowej skale znalazła się siarka. Ich zdaniem może to oznaczać, że miejsce, w które uderzyła asteroida, zawierało gips. Skała ta może składać się z siarki nawet w połowie. Według przypuszczeń zespołu badaczy siarka albo wyparowała, albo została wyrzucona w powietrze.

  Naukowcy przypuszczają, że siarki wypuszczonej do atmosfery mogło być nawet 325 gigaton. Zmieszanie jej z wodą z oceanu i wyrzucenie w niebo dramatycznie ochłodziło klimat. To przemieniło życie wszelkiego rodzaju roślin i zwierząt w nieustanną walkę o przetrwanie.

  Zdaniem Gulicka, dla porównania 66 milionów lat temu do atmosfery zostało wypuszczone o wiele więcej siarki niż w 1883 roku, kiedy wybuchł wulkan Krakatau. Doszło wtedy do obniżenia średniej temperatury na Ziemi o 1,2 stopnia Celsjusza w ciągu pięciu lat.

 • ~RabBinLadden
  Dlaczego taka mała bryłka miałaby, (piszemy razem) wpływać na orbitę Ziemi?
  ~ala /2019-09-13 14:02
 • To wydarzenie
  pamiętam, jakby to było dziś !
  ~ala /2019-09-13 14:00
 • Dinozaury zginęły od rzucania w nie kamieniami!
  Przecież ludzie zabili dinozaury rzucając w nie kamieniami.
  ~Nick /2019-09-12 14:53
 • Najgorszy dzień?
  To co powiedzieć o wielkim wymieraniu w permie, 250 mln lat temu? wyginęło wtedy ponad 90% żywej populacji. Przyczyną były. tzw trapy syberyjskie, gigantyczne wypływy lawy i ich oddziaływanie na atmosferę.
  zelalem /2019-09-12 11:45
 • Wielka asteroida
  Podpis pod zdjęciem powinien brzmieć: Uderzenie WIELKIEJ ASTEROIDY!
  ~Sceptyk /2019-09-12 10:41

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendzie do Polski wtargnie powietrze z północnej Afryki. Sprawdź autorską ...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem wyżu Udine znad Rumunii. ...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Nastała astronomiczna wiosna. Jednak patrząc na piątkową pogodę, zimowa aura nie...