Informacje
 • Po ponad 100 latach niepylak apollo wraca w Karkonosze

  21-06-2019 14:14 "Zaczyna się taniec życia i śmierci"

  Niepylak apollo w Karkonoskim Parku Narodowym

  Karkonoski Park Narodowy

  W ostatnich dniach Karkonoski Park Narodowy ma się czym cieszyć. Po ponad 100 latach nieobecności znów będą latać tam Niepylaki apollo. To jedne z największych występujących w Polsce motyli dziennych.

  "Na ten dzień czekaliśmy długo" - przekazali w mediach społecznościowych przyrodnicy z Karkonoskiego Parku Narodowego. "W ostatnich dniach wypuściliśmy pod Chojnikiem 300 sztuk gąsienic niepylaka. Są na tyle duże, że jeszcze kilka dni będą żerować, po czym zbudują oprzędy i przepoczwarczą się. Za około trzy tygodnie powinny pojawić się pierwsze motyle" - pisali na Facebooku.

  Przyrodnicy wyjaśnili, że do pracy z niepylakami przygotowywali się kilka lat. W tym czasie rozmnażali rośliny żywicielskie, przygotowywali zaplecze hodowli i czekali na pierwsze okazy.

  "Przez trzy lata prowadzimy hodowlę niepylaka w Jagniątkowie. Wszystkie gąsienice i motyle w naszej hodowli dosłownie przechodzą przez nasze ręce. Spędziliśmy setki godzin z głową w hodowlarkach, starając się wszystko obserwować, uczyć się i zapamiętać - tak aby w kolejnym roku było jeszcze lepiej".

  Czekają ich lata pracy

  "To dopiero początek trudnej drogi, a nasza rola się kończy. Zaczyna się taniec życia i śmierci, którego nie możemy kontrolować. Czekają nas jeszcze lata pracy, aby wytworzyła się dzika populacja niepylaka apollo, która będzie funkcjonowała sama bez naszej pomocy. Pozostaje nam tylko cierpliwie czekać i wypatrywać z nadzieją pierwszych motyli" - zaznaczyli pracownicy parku.

  Jeden z największych osobników w Polsce

  Niepylak apollo (Parnassius apollo) jest jednym z największych motyli dziennych występujących w Polsce. Od ponad dwóch stuleci liczebność niepylaka apollo gwałtownie spada. Gatunek ten wyginął definitywnie w Sudetach już w XIX wieku. Obecnie występuje w Pieninach i Górach Kruczych, gdzie był reintrodukowany w latach 90. XX wieku.

  Niepylak apollo należy do skrajnie zagrożonych gatunków zwierząt. By odbudować populację, w 2007 roku Karkonoski Park Narodowy przystąpił do jego reintrodukcji, czyli przywrócenia osobników w ich stare miejsce bytowania.


Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Gorące powietrze z Afryki jest już w drodze do Polski....

Wojciech Raczyński

alt

Polska znajduje się pod wpływem klina wysokiego ciśnienia związanego z wyżem Wal...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Jet stream, czyli prąd strumieniowy, oddzieli na długo Polskę od napływu ciepła....