Pogoda
Dodaj lokalizację
Aktualna temp.: 6°C 8°C 3°C Zachmurzenie duże
zwiń
Informacje
 • Ponad pięć tysięcy pożarów lasów w tym roku. "Wystarczy jedna iskra"

  14-06-2019 13:17 Najczęściej winni są ludzie
  "Las nie obroni się sam" TVN24

  Od początku roku do piątku w lasach wybuchło około 5,6 tysiąca pożarów, z czego aż 600 w czerwcu. Strażacy apelują o ostrożność. - Pamiętajmy, że wystarczy jedna iskra i w lesie możemy mieć pożar - mówił na antenie TVN24 Paweł Frątczak.

  Po ostatnich burzach sytuacja w lasach się poprawiła, ale  zdaniem rzecznika komendanta głównego Państwowej Staży Pożarnej, starszego brygadiera Pawła Frątczaka, w ciągu kolejnych kilkudziesięciu godzin wilgotność ściółki będzie spadała.

  - W tym roku mamy naprawdę dużo pożarów w lasach, szczególnie w kwietniu. Od początku roku do piątku to około 5,6 tysiąca, z czego 600 powstało w czerwcu. Pamiętajmy, że wystarczy jedna iskra i w lesie możemy mieć pożar - mówił rzecznik na antenie TVN24 w programie "Wstajesz i wiesz".

  Jak przekonywał, winę za prawie 99 proc. pożarów w lasach ponoszą ludzie.

  - Kardynalnym błędem jest wjeżdżanie do lasów samochodami. Tego nie wolno robić. Niewiele jest takich dróg, które są udostępnione dla ruchu publicznego - dodał Frątczak.

  Jest jeszcze gorzej

  - Zeszły rok wydawał się kiepski, jeśli chodzi o pożary. Natomiast w tym roku jest jeszcze gorzej. Wszyscy obserwujemy zmiany klimatyczne i faktem jest, że od wielu lat średnia temperatura rośnie - mówił w środę rzecznik prasowy Lasów Państwowych Krzysztof Trębski.

  Na stronie Lasów Państwowych możemy na bieżąco obserwować mapy, które pokazują aktualnie zagrożone pożarem obszary. Warto zaznaczyć, że informacje na nich dynamicznie się zmieniają.

  - Wszystko zależy od warunków pogodowych. Nawet słaby deszcz może zmniejszyć ryzyko pożaru, ponieważ wilgotność ściółki staje się trochę większa - zaznaczył Trębski i dodał, że zagrożenie pożarami nie jest tożsame z zakazem wstępu do lasu. O takich zakazach decydują konkretne nadleśnictwa.

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju pogodnego wyżu Manfred znad Ukrainy....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...