Pogoda
Dodaj lokalizację
Aktualna temp.: 3°C 5°C -1°C Pochmurno
zwiń
Informacje
 • Potężna ściana ognia i dymu. "Zablokuj drzwi i okna"

  24-05-2019 07:53 Susza sprzyja wybuchom pożarów
  Pożary w 2018 i 2019 roku na świecie ESA

  Prawie pięć tysięcy ludzi zostało ewakuowanych z powodu pożarów, które trawią kanadyjską prowincję Alberta. Ogień objął ponad 90 tysięcy hektarów.

  Jeden z niekontrolowanych pożarów - Chuckegg Creek wybuchł kilka dni temu w hrabstwie Mackenzie położonym w prowincji Alberta - poinformowały lokalne media. Walkę z żywiołem nadal utrudnia porywisty wiatr. W najbliższych dniach synoptycy nie prognozują w regionie opadów deszczu.

  Władze ostrzegają, że suche warunki w północnej Albercie prawdopodobnie utrzymają się w najbliższej przyszłości, a zagrożenie pożarem może wzrosnąć.

  Walka z ogniem

  Z żywiołem walczy około 300 strażaków, a także 28 śmigłowców. Od 1 maja w prowincji Alberta odnotowano 430 pożarów lasów, 30 z nich jest wciąż aktywnych. Pięć z nich klasyfikuje się jako "niekontrolowane".

  - Zablokuj drzwi i okna, weź zwierzęta domowe i drobne rzeczy osobiste, w tym dokumenty i gotówkę na leki - apelowały władze prowincji. - Upewnij się, że wyłączyłeś i zamknąłeś dopływ paliwa i gazu w domu, a zbiorniki z ciepłą wodą są zakręcone - dodały.

  Mieszkańcy powinni być przygotowani na opuszczenie swoich domów na co najmniej 72 godziny - twierdzą urzędnicy. Obowiązkowa ewakuacja obowiązuje między innymi w kanadyjskim mieście High Level.

  - Niebezpieczeństwo pożaru lasu pozostaje ekstremalne dla obszaru leśnego nad Jeziorem Niewolniczym - poinformowały władze. Nie odnotowano żadnych zniszczeń domów i rannych.

  Agencja rządowa Alberta Health Services wydała specjalne oświadczenie o jakości powietrza dla hrabstwa Mackenzie. Ostrzega, że "dym pogarsza jakość powietrza i zmniejsza widzialność".

  - Niektóre osoby mogą odczuwać takie objawy, jak zwiększony kaszel, podrażnienie gardła, bóle głowy lub duszność - informują. - Dzieci, seniorzy i osoby z chorobami układu krążenia lub płuc, takie jak astma, są szczególnie zagrożeni - podkreślają.

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju pogodnego wyżu Manfred znad Ukrainy....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...