Informacje
 • Spotkał dwa bawiące się niedźwiadki. "Odradzam chodzenie w takie miejsca"

  17-05-2019 14:17 Tuż obok była ich matka
  Dwa bawiące się niedźwiadki, obok nich matka Nadleśnictwo Baligród

  Leśniczy Kazimierz Nóżka z nadleśnictwa Baligród podczas swojej pracy często spotyka leśne zwierzęta. Tym razem napotkał dwa bawiące się niedźwiadki i ich matkę. Nóżka podkreśla, że w przypadku takiego spotkania należy uważać.

  Jak powiedział leśniczy Nóżka w rozmowie z naszą redakcją, nagranie powstało 12 maja.

  - Przebywam w tym lesie długo i namiętnie, a jak się jest tam często i wiele razy, to do jakichś spotkań dochodzi, to jest naturalne. Nie tylko niedźwiedzie spotykam, ale też rysie, żbiki, dziki, żubry. To nie jest dla mnie nic nadzwyczajnego - opowiadał Nóżka.

  Film - na pierwszy rzut oka sympatyczny - ma jednak drugie dno. Spotkanie takiej rodziny niedźwiedzi o tej porze roku może być dla nas niebezpieczne.

  - Nikogo nie namawiam do zbliżania się, a nawet odradzam chodzenie w takie miejsca. Matki wyprowadzają młode, uczą je życia, mogą być podekscytowane, nerwowe. W razie spotkania intruza atakują. Najlepiej nie zbliżać się i nie wchodzić w ten rejon - przestrzegał leśniczy. Dodał, że sfilmował niedźwiedzie z oddali za pomocą powiększenia, więc nie miał z nimi bezpośredniego kontaktu.

  Rady dla poruszających się po lasach

  Podczas spacerów po terenach, gdzie mieszkają niedźwiedzie, powinniśmy na nie uważać. Kiedy już jakiegoś spotkamy, powinniśmy znać pewne zasady, jak się zachować. Przygotowali je leśnicy z Lasów Państwowych przy współpracy z Regionalną Dyrekcją Lasów Państwowych w Krośnie, Wydziałem Środowiska i Rolnictwa PUW oraz Wojewódzkiego Inspektoratu Weterynarii.

  Co zrobić, żeby nie spotkać niedźwiedzia?

  • Przed wyruszeniem w góry sprawdź, czy ze względu na niedźwiedzie nie są zamknięte szlaki, oraz unikaj przebywania w rejonie ich wystąpienia po zmroku.
  • Nie chodź po zmroku sam. Zwierzęta te unikają głośnych grup ludzi.
  • Nie wchodź w gęste zarośla, gdzie możesz nie zauważyć niedźwiedzia.
  • Pakuj szczelnie jedzenie, żeby jego zapach nie skusił niedźwiedzia.

  Jak się zachować podczas spotkania z niedźwiedziem?

  Kiedy napotkamy w lesie niedźwiedzia, lepiej zachować dużą ostrożność. Oto zasady, o których należy zapamiętać:

  • Oddal się cicho i spokojnie. Nie uciekaj, aby niedźwiedź nie potraktował cię jak zdobycz. Nie wchodź też na drzewo, ponieważ niedźwiedź robi to znacznie lepiej.
  • Jeśli natrafisz na młode, wycofaj się szczególnie ostrożnie. W pobliżu może być samica, która w ich obronie może być bardzo niebezpieczna.
  • Nie karm niedźwiedzi, nie zostawiaj resztek jedzenia czy opakowań, które mogą je zainteresować. Niedźwiedzie szczególnie niebezpieczne są podczas żerowania.
  • Nie podchodź do nich, żeby zrobić zdjęcie czy nagrać film. Błysk flesza czy świecenie latarką mogą je rozdrażnić.
  • Jeśli staniesz oko w oko z niedźwiedziem, delikatnie rozepnij pas biodrowy plecaka, aby móc go zrzucić - to może zainteresować drapieżnika. Nie wykonuj jednak gwałtownych ruchów i kontroluj jego zachowanie. Nie patrz mu w oczy.
  • Szczególnie niebezpiecznie jest, kiedy niedźwiedź cię obserwuje i ma położone do tyłu uszy. Wtedy zachowaj szczególną ostrożność, nie wykonuj gwałtownych ruchów, wycofuj się bardzo powoli.
  • Jeżeli niedźwiedź nie straci zainteresowania tobą, delikatnie połóż się na ziemi, podkurcz nogi, osłoń rękoma szyję i twarz. W większości przypadków zostawi cię w spokoju, w najgorszym razie - powinien najwyżej podrapać.
 • Na szczęście...
  Na szczęście niedźwiedzie unikają ludzi, podobnie jak wilki. Przy czym wilki bardziej.
  Najważniejsze, żeby nie wchodzić niedźwiedziom w drogę. A gdy niedźwiedź zauważy człowieka, nie wolno uciekać - był przypadek, że niedźwiedź zaatakował biegacza, który po kontakcie z niedźwiedziem próbował mu uciec. Nie dał rady. Poniósł śmierć.
  Jednak takie przypadki zdarzają się niezwykle rzadko, co świadczy, że te drapieżniki nie są takie groźne jak się uważa, ponadto jeśli człowiek już odniesie jakieś rany po kontakcie z niedźwiedziem - w większości przypadków jest to wina człowieka.
  Niektórzy uciekają niedźwiedziom wchodząc na drzewo. Czasami to odnosi skutek, ale równie dobrze można się spokojnie oddalić, nie uciekając. Niedźwiedź gdy zechce to wejdzie na drzewo z łatwością, jednak w większości przypadków tego nie robi. Tak samo jak w większości przypadków nie atakuje człowieka.
  ~Ksawery /2019-05-17 21:56

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Zaraz po ciepłym weekendzie czeka nas szokująca zmiana temperatury....

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem wyżu Nicole znad Rumunii. Napływa do nas ciepłe powietrz...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Nastała astronomiczna wiosna. Jednak patrząc na piątkową pogodę, zimowa aura nie...