Pogoda
Dodaj lokalizację
Aktualna temp.: 2°C 6°C 1°C Pochmurno
zwiń
Informacje
 • Uratowano łanię, której pysk utknął w słoiku. Urzędnicy ugięli się pod naciskiem

  12-07-2018 20:22 Służby początkowo nie spieszyły się z pomocą

  Happy endem zakończyła się historia łani, której pysk utknął w słoiku. Nie mogła jeść ani pić, groziła jej śmierć. Władze Kalifornii przekonywały jednak, że lepiej jest pozwolić zwierzęciu samemu uporać się z problemem. Pod naciskiem mieszkańców urzędnicy zmienili zdanie. Łania została uratowana.

  Łanię ze słoikiem przy pysku po raz pierwszy dostrzeżono w poniedziałek w pobliżu osiedla Clipper Gap, na północ od miasta Auburn w Kalifornii.

  Pułapka na jelenie

  Miejscowi myśliwi, chcąc zwabić jelenie, często odcinają denko od słoika z masłem orzechowym i taką przynętę przytwierdzają do pnia drzewa w lesie. Jak przyznała w rozmowie z kalifornijskim portalem Sacramento Bee jedna z okolicznych mieszkanek, Sandra Purcell, właśnie na to zapewne połasiła się łania. Gdy zwierzę próbowało wylizać zawartość słoika, dolna szczęka i język utkwiły mu w środku.

  Purcell opowiedziała dziennikarzom, że we wtorek rano ponownie zobaczyła łanię, nadal ze słoikiem po maśle orzechowym przy pysku. Zwierzę wyglądało na zdenerwowane i wydawało odgłosy podobne do kociego miauczenia. - Serce mi pękało - wyznała kobieta. Dodała, że widziała w pobliżu co najmniej jedno młode.

  Strażnicy zajęci niedźwiedziami?

  Kobieta powiadomiła najpierw obrońców zwierząt z organizacji Gold Country Wildlife Rescue z Auburn. Jak się jednak okazało, społecznicy nie mają uprawnień do zajmowania się tak dużymi zwierzętami jak dorosłe jelenie.

  Leży to wyłącznie w kompetencjach służb stanowych - przekazała Sallysue Stein, założycielka organizacji Gold Country. Skontaktowała się z Kalifornijskim Departamentem Ryb i Dzikiej Przyrody. Tam jednak - jak relacjonowała Stein - miała się dowiedzieć, że wyspecjalizowani strażnicy są w tej chwili zbyt zajęci sprawą niedźwiedzi włamujących się do domów w pobliżu jeziora Tahoe.

  W rozmowie z mediami rzeczniczka departamentu przekonywała z kolei, że w takich okolicznościach "czasami próba niesienia ratunku stwarza zagrożenie dla ludzi i zwierzęcia; czasem lepiej pozwolić zwierzęciu samemu poradzić sobie" z problemem.

  "Jest głodna, jest spragniona"

  Stein z Gold Country nie zgodziła się ze stanowiskiem władz.

  - Ten jeleń powinien zostać uśpiony zastrzykiem, tylko służby stanowe mogą to zrobić - tłumaczyła.

  Zwierzę - opowiadali mieszkańcy - próbowało samo wydostać się z potrzasku, tłukło słoikiem o ziemię, ale bez skutku. Nie mogło nic jeść ani napić się wody. - Jest głodna, jest spragniona - podkreślali ludzie z Clipper Gap.

  - Nie chcę, żeby umarła. Bez wody, w takim upale, to nie potrwa długo - mówiła Sandra Purcell.

  W okolicy Auburn temperatura w najcieplejszym momencie sięga w tych dniach 35 stopni Celsjusza.

  Happy end

  Historia łani z pyskiem w słoiku wzbudziła duże zainteresowanie w mediach, także społecznościowych. Powszechnie wyrażano krytykę pod adresem władz stanu Kalifornia. Nacisk odniósł skutek. Jak poinformowała Sandra Purcell, specjaliści skierowani przez Departament Ryb i Dzikiej Przyrody w czwartek przybyli do Clipper Gap. Zwierzę zostało czasowo uśpione, a słoik usunięty.

  - To bardzo miłe, że tyle osób starało się pomóc. To chwytało za serce - tak Purcell podsumowała kilkudniową akcję, zakończoną happy endem.

  Co więcej, strażnicy umieścili na uchu samicy żółtą plakietkę. To znak dla myśliwych, że łania jest pod opieką władz. - Paradoksalnie, ta historia może kupić jej lepsze życie - zauważyła Purcell.


  Read more here: https://www.sacbee.com/latest-news/article214762180.html#storylink=cpy

  Read more here: https://www.sacbee.com/latest-news/article214762180.html#storylink=cpy

   
 • myśiwi
  jak dla mnie to myśliwi to s....... zakaz polowań na zwierzęta
  ~saasa /2018-07-12 20:57
 • przepraszam
  moja niestaranność, popatrzyłem na jedno zdjęcie, to jest rzeczywiście łania jelenia
  ~remi /2018-07-11 22:05

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju pogodnego wyżu Manfred znad Ukrainy....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...