Pogoda
Dodaj lokalizację
Aktualna temp.: 8°C 19°C 2°C Przejściowe zachmurzenie
zwiń
Informacje
 • Lawina śnieżna porwała turystów w Tatrach

  29-11-2017 13:50 Obowiązuje drugi stopień zagrożenia lawinowego
  Śnieg sypnął na Śląsku TVN 24

  Śnieżna lawina, która zeszła w środę Tatrach w rejonie Mnicha nad Morskim Okiem, porwała troje turystów. Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe ostrzega przed trudnymi warunkami, jakie panują w górach. Obowiązuje drugi stopień zagrożenia lawinowego.

  Dwoje z nich znalazło się pod śniegiem, ale w porę zostali wydobyci przez trzeciego towarzysza wyprawy - poinformował ratownik dyżurny TOPR.

  - Akcja TOPRu skończyła się na tym, że nasz ratownik dotarł na miejsce zejścia lawiny. Pomógł dokończyć odkopywać trzeciego z zasypanych i sprowadził ich na dół. Turystom na szczęście nic się nie stało - mówił na antenie TVN24 ratownik TOPR Kamil Suder.
  Zagrożenie lawinowe

  W Tatrach obowiązuje drugi stopień zagrożenia lawinowego, co oznacza, że wyzwolenie lawiny jest możliwe zwłaszcza przy dużym obciążeniu dodatkowym, przede wszystkim na stromych stokach.

  - Warunki w tej chwili są złe. Obowiązuje drugi stopień zagrożenia lawinowego, wieje silny wiatr, szlaki są zasypane śniegiem. Wędrowanie w takich warunkach wymaga bardzo dużego doświadczenia - dodał Suder.

  TOPR zaznacza, że poruszanie się po górach wymaga obecnie umiejętności oceny lokalnego zagrożenia lawinowego i odpowiedniego wyboru trasy szczególnie na wszystkich stromych stokach oraz na stokach średnio stromych szczególnie wskazanych pod względem wystawy i wysokości.

  W Tatrach pełnia zimy

  Jak czytamy w komunikacie na stronie Tatrzańskiego Parku Narodowego, w części reglowej większość szlaków jest przetarta, ale pod warstwą świeżego śniegu w wielu miejscach występują oblodzenia. W wyższych partiach Tatr szlaki są zawiane, nieprzetarte, a ich przebieg jest być niewidoczny. Miejscami szlaki mogą też być oblodzone i śliskie. Do poruszania się w tym terenie niezbędne są raki i czekan. Powyżej 1800 m n.p.m. mgła, padający śnieg i wiatr ograniczają widoczność i utrudniają orientację w terenie.
  Zobacz, gdzie będzie najmocniej padał śnieg:

 • zima?
  Turysci artysci siedziec w domu,wychodzimy latem jest ladniej,a swieta spedzice zdrowsi i razem z bliskimi.
  ~aniol /2017-11-29 15:51

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Kolejna już tej wiosny wizyta zimna z północy zacznie się w świąteczny poniedzia...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem wyżu Nicole znad Rumunii. Napływa do nas ciepłe powietrz...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Nastała astronomiczna wiosna. Jednak patrząc na piątkową pogodę, zimowa aura nie...