Pogoda
Dodaj lokalizację
Aktualna temp.: 4°C 8°C 3°C Zachmurzenie duże
zwiń
Informacje
 • Ostrzeżenia przed wysokim stanem wód w rzekach

  30-04-2017 07:29 Wydano nawet te trzeciego stopnia

  Coraz więcej ostrzeżeń w kraju (IMGW)

  IMGW

  Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed wysokim stanem wód w ośmiu województwach. Rzeki przekroczyły stany alarmowe. Zobacz, które regiony są zagrożone.

  W wielu regionach rzeki wylały, musieli interweniować strażacy.

  W województwie łódzkim na terenie zlewni Pilicy alert obowiązuje do niedzieli do godz. 9. W związku z obserwowanymi i prognozowanymi opadami deszczu, na Pilicy i jej dopływach, spodziewane są dalsze wzrosty stanu wody z możliwością przekroczeń stanów alarmowych.

  Także na terenach górnej Warty i zlewni Widawki w województwie łódzkim alert obowiązuje do niedzieli do godz. 10. W związku z występującymi oraz prognozowanymi opadami deszczu, w ciągu najbliższej doby na górnej Warcie i w zlewni Widawki przewiduje się wzrosty stanów wody w strefie stanów wysokich z przekroczeniem stanu alarmowego w Bobrach (Warta) oraz stanów ostrzegawczych w Rogóźnie (Widawka) i w Łasku (Grabia).

  W województwie śląskim na terenie zlewni górnej Warty alert obowiązuje do niedzieli do godz. 12. W związku z występującymi oraz prognozowanymi opadami deszczu, w ciągu najbliższej doby na górnej Warcie i jej dopływach przewiduje się wzrosty stanów wody w strefie stanów wysokich z przekroczeniem stanu alarmowego w Mstowie (Warta) oraz stanu ostrzegawczego w Kulach (Liswarta). Stany ostrzegawcze utrzymywać się będą w Kręciwilku (Warta) i w Niwkach (Liswarta).

  W województwie śląskim alert obowiązuje także na zlewni górnej Odry, obowiązuje on do niedzieli do godz. 12. W związku ze spływem wód opadowych w zlewni górnej Odry przewiduje się dalsze wzrosty stanów wody z przekroczeniem stanów alarmowych. Przekroczenia stanów alarmowych na Odrze mogą sięgać do 80-110 cm. W zlewniach dopływów prognozowane są dalsze wzrosty i wahania stanów wody z lokalnymi przekroczeniami stanów alarmowych.

  W województwie opolskim na terenie zlewni dopływów Odry wydano alert trzeciego stopnia. W związku z zaistniałą sytuacją hydrologiczno-meteorolociczną Odrą środkową przemieszczać się będzie fala wezbraniowa. Na Odrze prognozowane są dalsze wzrosty stanów wody do stanów około i powyżej alarmowych. Na dopływach Odry śodkowej prognozuje się jeszcze wzrosty stanów wody i lokalne przekroczeniami stanów alarmowych. Ostrzeżenie obowiązuje do niedzieli 30 kwietnia do godz. 15.

  W województwie dolnośląskim ostrzeżenie obowiązuje do poniedziałku do godz. 12. W związku z zaistniałą sytuacją hydrologiczno-meteorologiczną w górnym biegu rzeki, Odrą środkową przemieszczać się będzie wezbranie. Występować będą dalsze wzrosty stanu wody w strefie wody wysokiej z przekroczeniami stanów alarmowych. W zlewniach dopływów środkowej Odry trwać będzie jeszcze spływ wód opadowych i dalsze wzrosty stanów wody w środkowych i dolnych biegach rzek w strefie wody wysokiej, lokalnie powyżej stanów ostrzegawczych i alarmowych.

  Ostrzeżenia drugiego stopnia

  Alerty drugiego stopnia obowiązują w województwach:

  - mazowieckim do niedzieli do godz. 12. W związku z obserwowanymi i prognozowanymi opadami deszczu, na rzekach województwa mazowieckiego przewiduje się wzrost stanu wody - w zlewniach Iłżanki, Radomki, Pilicy, Jeziorki i Liwca z możliwością przekroczenia stanów ostrzegawczych.

  - małopolskim do niedzieli do godz. 9. W związku z przemieszczającą się falą wezbraniową, na odcinku Wisły na terenie województwa, prognozowany jest dalszy wzrost poziomu wody w strefie stanów wysokich, z przekroczeniem stanów ostrzegawczych w kolejnych profilach wodowskazowych (Smolice, Karsy, Szczucin). Na Sole w Oświęcimiu, w wyniku zwiększonego odpływu ze zbiornika Czaniec, istnieje możliwość przekroczenia stanu alarmowego.

  - dolnośląskim (w zlewni dopływów środkowej Odry) do niedzieli do godz. 15. W związku z zaistniałą sytuacją hydrologiczno-meteorologiczną w górnym biegu rzeki, Odrą środkową przemieszczać się będzie wezbranie. Występować będą dalsze wzrosty stanu wody w strefie wody wysokiej z przekroczeniami stanów ostrzegawczych. W zlewniach dopływów środkowej Odry początkowo trwać będzie jeszcze spływ wód opadowych i dalsze wzrosty stanów wody w środkowych i dolnych biegach rzek w strefie wody wysokiej, lokalnie powyżej stanów ostrzegawczych, szczególnie w zlewniach Ślęzy i Nysy Kłodzkiej (Kłodzko).

  - świętokrzyskim do niedzieli do godz. 20. W związku z przemieszczającą się falą wezbraniową, na odcinku Wisły na terenie województwa, prognozowany jest dalszy wzrost poziomu wody w strefie stanów wysokich z przekroczeniem stanów ostrzegawczych w profilach: Karsy, Sandomierz oraz Zawichost. Na dopływach Wisły na terenie województwa stany wody stopniowo będą się stabilizować, przy przekroczonych obecnie stanach ostrzegawczych i alarmowych. Wzrost poziomu wody w strefie stanów wysokich, spodziewany jest jedynie w środkowym oraz dolnym biegu Nidy, z możliwością przekroczenia stanu ostrzegawczego w Brzegach.

  - podkarpackim do niedzieli do godz. 15. W związku z przemieszczającą się falą wezbraniową, na odcinku Wisły na terenie województwa, prognozowany jest dalszy wzrost poziomu wody z przekroczeniem stanów ostrzegawczych.


  Co oznaczają alerty hydrologiczne?

  Ostrzeżenie drugiego stopnia oznacza, że stany wody (obserwowane lub prognozowane) układają się w strefie powyżej stanów ostrzegawczych, lecz poniżej stanów alarmowych.

  Ostrzeżenie trzeciego stopnia informuje o tym, że stany wody (obserwowane lub prognozowane) układają się w strefie powyżej stanów alarmowych

  Stan alarmowy to taki stan napełnienia koryta, przy którym woda zaczyna zagrażać obszarom zagospodarowanym i budowlom wodnym. Osiągnięcie stanu alarmowego jest podstawą ogłoszenia alarmu powodziowego. Zwykle stan ten leży w pobliżu wody brzegowej lub nieco poniżej zwyczajnej wielkiej wody.

  Stan ostrzegawczy układa się poniżej stanu alarmowego, a po jego przekroczeniu ogłaszane jest pogotowie powodziowe. Wielkość różnicy pomiędzy stanem ostrzegawczym i alarmowym zależy od charakteru rzeki i przeciętnej szybkości przyboru wody.

  Przekroczone stany alarmowe

  Stany ostrzegawcze zostały przekroczone na wymienionych rzekach: Pisie w Giżycku, Drzewiczce w Odrzywole, Pilicy pod Sulejowem, Kamiennej w Bzinie, Czrnej w Przedborzu, Warcie w Bobrach, Nidzie w Brzegach, Pszczynce w Mizerowie, Brynicy w Brynicy, Odrze w Koźlu i Ujściu Nysy Kłodzkiej orza na Ślęzy w Borowie.

   

 • Jakie to niesprawiedliwe...
  U mnie wreszcie popadało i trochę pada, chociaż zimno straszliwie to cieszę się, że pada. Było już tak sucho, mieszkam w takim rejonie, że jak innych zalewa to u mnie dopiero jest normalnie.
  ~Z Mazowsza /2017-04-28 16:42
 • ale logika
  Poziom wód się podnosi w związku z prognozą! , a nie na skutek opadów?
  ~kos /2017-04-28 16:16
 • Powódź nadchodzi
  Zagrożenie rośnie, my mamy magazyn pełen zapór przeciwpowodziowych a w eterze cisza - najczęstsza odpowiedź - wolimy worki z piaskiem - tak jak lepiej / a później oglądamy ludzi z domami pod wodą
  ~Protan Elmark /2017-04-28 09:37

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju pogodnego wyżu Manfred znad Ukrainy....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...