Informacje
 • Nie tylko ludzie, żaby też tracą głowy z miłości

  21-04-2016 19:52 Akcja "Żaba", czyli inicjatywa ratująca płazy

  Akcja na rzecz płazów

  Lasy Państwowe / Justyna Haładaj (Nadleśnictwo Olsztynek)

  W okresie godowym płazy gotowe są poświęcić wszystko dla miłości. Coraz więcej zwierząt ginie pod kołami samochodów. Aby temu zapobiec w jednym z leśnictw zorganizowano akcję "Żaba", która ma pomóc zagrożonym płazom.

  Wzmożony ruch żab i ropuch przy drodze zaobserwowano m.in. w Leśnictwie Samin (Nadleśnictwo Olsztynek) na drodze wojewódzkiej nr 542. Na odcinku Dąbrówno-Samin, gdzie po dwóch stronach jezdni znajdują się jeziorka, płazy w szale miłości rzucały się na asfalt, byle tylko dotrzeć do zbiornika wodnego. Żaby i ropuchy po wybudzeniu z zimowej hibernacji zmierzają do zbiorników wodnych, by odbyć tam gody, czyli złożyć i zapłodnić skrzek.

  Na pomoc płazom

  W związku z pojawieniem się zwierząt w okolicy drogi, postanowiono im pomóc i zabezpieczyć siatką niebezpieczny dla nich odcinek wzdłuż jezdni. Wszystko dzięki inicjatywie Janusza Szraga, leśniczego Leśnictwa Samin, który jest także członkiem Straży Ochrony Przyrody i Praw Zwierząt.

  Wystarczyło 120 metrów siatki i chęć oraz współpraca kilku osób, które poświęciły swój czas, by uratować wiele błądzących zakochanych płazów. Dzięki zamontowaniu siatki, zwierzęta nie będą przedostawać się na drogę.

  Kontrola i pomoc

  Miejsca wzdłuż ogrodzenia dla płazów będą regularnie kontrolowane, a znalezione osobniki bezpiecznie transportowane przez drogę do zbiorników wodnych.

  Wiosenne susze i ruchliwe drogi to poważne zagrożenie dla liczebności pożytecznych płazów. Dlatego leśniczy Leśnictwa Samin chętnie przyjął na siebie rolę koordynatora akcji "Żaba". Wraz z sąsiadami Szraga rozpoczął działania mające na celu ochronę przyrody i dziedzictwa przyrodniczego realizowanego przez gminę Dąbrówno.

 • Faaajnie
  Jakie to słodkie: zakochane żabki.... ratujcie je, jestem z Wami !
  ~Kamila /2016-04-21 22:35

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju pogodnego wyżu Manfred znad Ukrainy....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...