Informacje
 • Projekt "Dziuplaki" pozwala podglądać gniazda mazurków

  18-04-2016 15:51 Powstał dzięki Lasom Państwowym i ornitologom

  Dzięki nowemu projektowi można podglądać mazurki

  Fot.: Wikipedia Commons / Laitche, film: Nadleśnictwo Jarocin

  Uruchomiono kolejny projekt, dzięki któremu możemy lepiej przyjrzeć się przyrodzie. "Dziuplaki" to przedsięwzięcie Lasów Państwowych, umożliwiające zajrzenie do budek lęgowych małych ptaków, takich jak mazurki. Kamery zainstalowano w Nadleśnictwie Jarocin.

  Lasy Państwowe organizują coraz więcej inicjatyw, dzięki którym jesteśmy w stanie podglądać dzikie zwierzęta w ich naturalnym środowisku. Po tym, jak mogliśmy oglądać żubry w Puszczy Białowieskiej oraz rybołowy z Nadleśnictwa Lipka w okolicach Piły, teraz mamy okazję podejrzeć mazurki wewnątrz ich budek lęgowych.

  Kolejna inicjatywa

  Projekt o nazwie "Dziuplaki", Lubelskiego Towarzystwa Ornitologicznego i Lasów Państwowych, uruchomiony został w ciągu ostatnich dni. Do tej pory wzięły w nim udział nadleśnictwa: Biłgoraj, Gościeradów i Janów Lubelski.

  Nadleśnictwo Jarocin (Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Poznaniu) rozpoczęło projekt przez możliwość podglądania ptaków dziuplastych, czyli gatunków, które zakładają gniazda w dziuplach, szczelinach lub budkach lęgowych. W budkach umieszczonych na drzewach w pobliżu budynku nadleśnictwa, zainstalowano kamery działające na podczerwień, dzięki czemu można podglądać wnętrze ptasich domków.

  Nagrywane ptaki

  Obraz jest przekazywany do rejestratora, a następnie zgrywany i archiwizowany. Już teraz można obejrzeć pierwszy film. Widać na nim, że mazurek, który zamieszkał w jednej z budek, rozpoczął budowę gniazda.

  Podobny projekt obserwowania ptaków rozpoczęto także w Nadleśnictwie Babimost (RDLP w Zielonej Górze). W ramach edukacyjnej inicjatywy uczniowie ze szkoły w Nowym Kramsku wspólnie z leśnikami zbudowali budki i zamontowali w nich kamery. Rejestrowany obraz wyświetla się na ekranie zamontowanym na szkolnym korytarzu.

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju pogodnego wyżu Manfred znad Ukrainy....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...