Pogoda
Dodaj lokalizację
Aktualna temp.: 6°C 9°C 1°C Częściowo słonecznie
zwiń
Informacje
 • 9-metrowe fale na Azorach. Zabiły mężczyznę

  15-12-2015 08:01 Wyspy po huraganowym wietrze

  Na portugalskich Azorach wietrzna pogoda zabiła jedną osobę. Porywy dochodziły do 150 km/h, a fale miały wysokość do dziewięciu metrów. Zamknięto m.in. placówki edukacyjne i lotniska.

  Poniedziałek 14 grudnia mieszkańcy Azorów zapamiętają na długo. Nad archipelagiem wysp położonym około 1500 km od wybrzeży Portugalii rozszalał się huraganowy wiatr, osiągający w porywach 130-150 km/h. Poskutkowało to falami dochodzącymi do dziewięciu metrów wysokości.

  Portugalski Instytut Morza i Atmosfery wydał w niedzielę wieczorem najwyższy czerwony alert (sytuacja meteorologiczna skrajnego ryzyka) dla Azorów, który obowiązywał niemal cały poniedziałek. Żłobki, przedszkola, szkoły, uniwersytety i sądy były tego dnia zamknięte.

  Również większość portów nie funkcjonowała do późnego popołudnia. Ze względu na silny wiatr porty lotnicze nie były w stanie przez kilka godzin przyjmować żadnych lotów. Wiele nadbrzeżnych dróg wciąż jest zamkniętych na skutek leżących na nich powalonych drzew i fragmentów ogrodzeń.

  Lokalne służby poinformowały o łącznie 157 incydentach związanych ze złą pogodą.

  Ofiara śmiertelna

  W wyniku huraganowej aury najbardziej ucierpiały wschodnie wyspy - São Miguel i Santa Maria. Na tej pierwszej 16 osób zostało ewakuowanych. Cztery osoby zostały ranne - w tym jedna śmiertelnie. Ofiarą okazał się pracownik Rady Parafialnej w San Roque, który został złapany przez falę podczas prac porządkowych przy kanalizacji. Mężczyzna, poważnie ranny w głowę, zmarł jeszcze przed przewiezieniem do szpitala.Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Przed nami kilka cieplejszych dni, ale zimno jeszcze na chwilę wróci....

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem wyżu Nicole znad Rumunii. Napływa do nas ciepłe powietrz...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Nastała astronomiczna wiosna. Jednak patrząc na piątkową pogodę, zimowa aura nie...