"Nasi tu byli". Ziemskie maszyny w kosmosie

Podbój kosmosu przez ludzkośćNASA

To, co dzieje się poza naszą planetą, od zarania dziejów interesuje ludzkość. Naukowcy wszystkimi możliwymi sposobami starają się dowiedzieć jak najwięcej na temat kosmosu. W tym celu w przestrzeni międzygwiezdnej znajduje się wiele ziemskich urządzeń.

Astronomiczne misje prowadzą agencje kosmiczne z całego świata. Czasami nawet ścigają się, która maszyna dotrze jako pierwsza do wyznaczonego celu. Najwięcej sukcesów należy do amerykańskiej agencji kosmicznej NASA. Jednak po piętach depczą im Europejska Agencja Kosmiczna ESA, czy nawet Indyjska Organizacja Badań Kosmicznych (ISRO). Zobacz, jakim maszynom w największym stopniu zawdzięczamy podbój wszechświata.

Rosetta

Misja Rosetty zdecydowanie należy do jednej z największych i przełomowych w historii podboju kosmosu przez ludzkość. Rosetta jest kosmiczną sondą Europejskiej Agencji Kosmicznej. Na jej pokładzie znajdował się lądownik Philae, który od 12 listopada 2014 roku przebywa na komecie 67P/Czuriumow-Gierasimienko. Rosetta wystartowała z Ziemi 2 marca 2004 roku. Od tej chwili cały czas przebywa w kosmosie. Dzięki tej misji naukowcy pragną dowiedzieć się więcej o powstaniu Układu Słonecznego.

Również Polacy przyłożyli się do powodzenia misji. Polscy naukowcy z Centrum Badań Kosmicznych PAN w Warszawie i kilku innych ośrodków badawczych brali udział przy konstrukcji penetratora lądownika Philae.

Trajektoria lotu sondy Rosetta wokół komety 67P/Churyumov-Gerasimenko
Trajektoria lotu sondy Rosetta wokół komety 67P/Churyumov-GerasimenkoESA

Dawn

Bezzałogowa sonda kosmiczna Dawn została wystrzelona we wrześniu 2007 roku przez NASA. 16 lipca 2011, gdy sonda znalazła się w odległości około 16 000 km, weszła na wstępną orbitę wokół Westy (ciała niebieskiego krążącego w pasie planetoid między orbitami Marsa i Jowisza). Jest to pierwsza w historii sonda, która weszła na orbitę obiektu znajdującego się w pasie planetoid.

6 marca 2015 sonda została przechwycona przez grawitację Ceres (planeta karłowata krążąca wewnątrz pasa planetoid) i tym samym została pierwszym w historii statkiem kosmicznym, który wszedł na orbitę wokół planety karłowatej. Sonda znajdowała się wtedy w odległości około 61 tys. km od Ceres.

MESSENGER

Sonda MESSENGER należy do NASA, a w przestrzeń międzyplanetarną została wystrzelona 3 sierpnia 2004 roku. Misja miała na celu zbadanie Merkurego. Ostatecznie zakończyła się 30 kwietnia 2015 roku uderzeniem statku w powierzchnię planety. Prędkość około 14 km/s przyczyniła się do tego, że na powierzchni ciała niebieskiego powstał krater o średnicy około 16 metrów. Sonda na orbitę Merkurego weszła 18 marca 2011 roku.

Została ona pierwszym urządzeniem zbudowanym przez człowieka, które tego dokonało. Jedenaście dni później przysłała nam pierwsze zdjęcia tej planety.

Ostatnia wiadomość Messengera
Ostatnia wiadomość MessengeraNASA

Voyager

Kolejne podboje kosmosu przez amerykańską agencję kosmiczną nalezą do sond Voyager 1 i Voyager 2. Obydwie wystrzelono w 1977 roku i od prawie pół wieku nadal przemierzają przestrzeń międzyplanetarną. Pierwsza z nich miała na celu zbadanie Jowisza i Saturna oraz ich księżyców. Po zakończonych sukcesem przelotach obok tych planet NASA wydała zgodę na przedłużenie misji sondy Voyager 2 do kolejno Urana i Neptuna.

5 marca 1979 r. Voyager 1 zbliżył się do Jowisza na najmniejszą odległość, wynoszącą 348 890 km od centrum planety. Przeleciał także w pobliżu księżyców tego ciała niebieskiego. Sonda odkryła, że głównym składnikiem atmosfery Tytana jest azot, a warstwy chmur i mgieł całkowicie zakrywają jego powierzchnię. Ustalono wartości ciśnienia atmosferycznego i temperatury panującej na Tytanie (największy księżyc Saturna).

Pierwsze nawigacyjne zdjęcia Neptuna zostało wykonane w maju 1988 r. Największe zbliżenie do Neptuna miało miejsce 25 sierpnia 1989 r. w odległości 29 240 km od centrum planety.

Od blisko pół wieku sonada Voyager przemierza wszechświat
Od blisko pół wieku sonada Voyager przemierza wszechświatNASA

New Horizons

Po blisko 10 latach podróży w kosmosie z prędkością 14 km/s sonda New Horizons 14 lipca 2015 roku o godzinie 13.49 czasu polskiego dotarła do Plutona. Zbliżyła się do niego na odległość zaledwie 12 500 kilometrów. Dostarczyła na Ziemię pierwsze zdjęcia tego ciała niebieskiego z tak bliskiej odległości. Naukowcy z NASA wierzą, że sonda dostarczy także inne cenne dane.

Główny badacz misji New Horizons Alan Stern powiedział, że teraz głównym celem będzie stworzenie podręcznika poświęconego Plutonowi.

- Ta misja zainspirowała naukowców na całym świecie. Pokazuje, jak wiele ludzkość może osiągnąć - poinformował z dumą.

To nie koniec misji. W 2019 roku sonda zamierza odwiedzić obiekty znajdujące się na Pasie Kuipera (obszar planetoid rozciągający się za orbitą Neptuna). Natomiast w 2026 sięgnie zewnętrznych krawędzi Układu Słonecznego.

New Horizons przeleciał koło Plutona
New Horizons przeleciał koło PlutonaTVN 24

Badanie Księżyca

Wiele ziemskich maszyn penetrowało także powierzchnię Księżyca. Zaliczamy do niego m.in. program Surveyor, który składał się z siedmiu bezzałogowych misji. Warto dodać, że wszystkie maszyny wystrzelono w latach 60. XX wieku. Jeszcze więcej, bo 45 misji na Srebrny Glob, dokonał program Łuna. Tymczasem w latach 1958-1978 odbywały się starty sond Pioneer amerykańskiej agencji kosmicznej.

Marsjańskie łaziki

Po powierzchni naszej sąsiedniej planety spaceruje kilka naszych maszyn. Najbardziej znanym jest łazik Curiosity, który penetruje Marsa od 6 sierpnia 2012 roku. Misja Curiosity rozpoczęła się jeszcze w 2011 roku, kiedy to pod koniec listopada rakieta z łazikiem wystartowała z Przylądka Canaveral. Urządzenie przygląda się powierzchni Czerwonej Planety pod względem możliwości utrzymania się na niej życia organicznego. W dniu 16 kwietnia 2015 roku łazik przekroczył 10 km łącznej jazdy licząc od jego lądowania na planecie.

Na powierzchni Marsa znajdują się także łaziki Spirit i Opportunity. Należą one do NASA i biorą udział w Mars Exploration Program.

Na tym się nie kończy. W przyszłości planowana jest realizacja prywatnych lotów kosmicznych, turystyka kosmiczna oraz kolonizacja innych planet.

Curiosity dotrał do celu swojej misji
Curiosity dotrał do celu swojej misjiNASA

Autor: AD/mk / Źródło: IFL Science

Źródło zdjęcia głównego: NASA

Pozostałe wiadomości

Fala wezbraniowa na Odrze przechodzi przez Brzeg Dolny i Ścinawę w województwie dolnośląskim. Poziom wody w drugim z tych miast ma osiągnąć szczyt w nocy z piątku na sobotę i będzie przekraczać stan alarmowy o blisko trzy metry - wynika z prognozy IMGW. Na nadejście fali szykują się województwo lubuskie i zachodniopomorskie.

Fala wezbraniowa na Odrze. Prognozy IMGW

Fala wezbraniowa na Odrze. Prognozy IMGW

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl, IMGW, PAP

W nocy z piątku na sobotę na północy kraju należy uważać na gęste mgły. Obowiązują ostrzeżenia Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

Ostrzeżenia IMGW w trzech województwach

Ostrzeżenia IMGW w trzech województwach

Źródło:
IMGW

Pogoda na przełomie lata i jesieni może zaskoczyć. Czekają nas pełne słońca i bardzo ciepłe dni. Temperatura sięgnie aż 26 stopni Celsjusza. Opady deszczu wrócą w następnym tygodniu.

Wkrótce pogoda zacznie się wyraźnie zmieniać

Wkrótce pogoda zacznie się wyraźnie zmieniać

Źródło:
tvnmeteo.pl

Poziom wody w rzekach na południu i południowym zachodzie Polski nadal pozostaje bardzo wysoki. Stan alarmowy jest przekroczony na blisko 40 stacjach hydrologicznych. Obowiązują też ostrzeżenia hydrologiczne IMGW.

Stany alarmowe na rzekach. Mapa i lista miejsc, w których zostały przekroczone

Stany alarmowe na rzekach. Mapa i lista miejsc, w których zostały przekroczone

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Pogoda na jutro. Noc zapowiada się chłodno, miejscami utworzą się mgły i zamglenia. Sobota 21.09 przyniesie słoneczną aurę w całym kraju, a termometry pokażą nawet 26 stopni Celsjusza.

Pogoda na jutro - sobota 21.09. Nocą przydadzą się cieplejsze ubrania

Pogoda na jutro - sobota 21.09. Nocą przydadzą się cieplejsze ubrania

Źródło:
tvnmeteo.pl

Włoski region Emilia-Romania zmaga się ze skutkami powodzi. Ewakuowano około tysiąca mieszkańców. Służby przeprowadziły setki akcji ratunkowych, niektóre z użyciem śmigłowców. Trwają poszukiwania osoby, która prawdopodobnie utknęła pod jednym z zawalonych domów.

Ludzie uciekali na dachy na północy Włoch

Ludzie uciekali na dachy na północy Włoch

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, Reuters, ANSA

W ostatnim roku o ponad trzy metry obniżył się pokryty wielką czapą lodową południowy wierzchołek szczytu Kebnekaise w Górach Skandynawskich w Szwecji. Jak twierdzą naukowcy, to największy ubytek lodu od 30 lat, a przyczyny tego zjawiska upatrują w rekordowo gorącym sierpniu.

Wierzchołek góry obniżył się o ponad trzy metry

Wierzchołek góry obniżył się o ponad trzy metry

Źródło:
PAP, Uniwersytet w Sztokholmie

Astronomiczna i kalendarzowa jesień tuż-tuż. W przeciwieństwie do tych drugich początek astronomicznych pór roku zawsze ma ruchomą datę. Kiedy zacznie się jesień w 2024 roku? Sprawdź.

Kiedy zacznie się jesień kalendarzowa i astronomiczna

Kiedy zacznie się jesień kalendarzowa i astronomiczna

Źródło:
tvnmeteo.pl

Główny Geolog Kraju ostrzega przed uaktywnieniem się osuwisk na terenach powodziowych. Wysokie ryzyko pojawienia się niebezpiecznych zjawisk będzie się utrzymywać przez kilka najbliższych tygodni, a nawet miesięcy.

Główny Geolog Kraju ostrzega: to zagrożenie może trwać miesiącami

Główny Geolog Kraju ostrzega: to zagrożenie może trwać miesiącami

Źródło:
PAP

W zalanych domach w wyniku wysokiej wilgotności mogą rozwijać się niebezpieczne dla człowieka kolonie grzybów - ostrzegają eksperci. Zagrożenie pozostaje wysokie nawet po opadnięciu wody, ponieważ wilgoć utrzymuje się w ścianach przez bardzo długi czas.

W zawilgoconych domach mogą pojawić się kolonie grzybów. Jak z nimi walczyć

W zawilgoconych domach mogą pojawić się kolonie grzybów. Jak z nimi walczyć

Źródło:
PAP

- Katastrofy mają to do siebie, że są nieprzewidywalne. Oczywiście, można było lepiej przygotować się do powodzi, ale to nie jest kwestia jednego czy dwóch miesięcy, tylko wielu lat - stwierdził doktor habilitowany profesor UMCS Stanisław Chmiel. Jego zdaniem należy teraz rozpocząć dyskusję dotyczącą osób mieszkających na terenach zalewowych, choć będą "to bardzo trudne decyzje".

Od polderów po przesiedlenia. Hydrolog mówi o tym, jak przygotować się na "katastrofę"

Od polderów po przesiedlenia. Hydrolog mówi o tym, jak przygotować się na "katastrofę"

Źródło:
PAP

W czwartek wieczorem poziom wody w Łabie w Dreźnie osiągnął maksimum i od tego czasu powoli opada - informują niemieckie media. Niepokój budzi teraz sytuacja na Odrze, po której z południa Polski przesuwa się fala kulminacyjna.

Niemcy. Poziom wody w Łabie spada, ale wszystkie oczy skierowane są na Odrę

Niemcy. Poziom wody w Łabie spada, ale wszystkie oczy skierowane są na Odrę

Źródło:
PAP

Przez Węgry przechodzi fala kulminacyjna na Dunaju. Na nadejście wielkiej wody przygotowuje się nie tylko Budapeszt, ale także mniejsze miejscowości. Fala wezbraniowa dotarła do Węgier z Austrii, gdzie żywioł odsłonił ogrom zniszczeń.

Kulminacja na Węgrzech, Austria zaczyna wielkie sprzątanie

Kulminacja na Węgrzech, Austria zaczyna wielkie sprzątanie

Źródło:
PAP

W najbliższym czasie unikajmy wchodzenia do lasów na terenach, gdzie przeszła powódź - apelują służby. Grunt wciąż jest mocno nasączony wodą, co sprawia, że nawet delikatny podmuch wiatru powoduje, że drzewa się przewracają.

Delikatny podmuch wiatru sprawia, że drzewa się przewracają

Delikatny podmuch wiatru sprawia, że drzewa się przewracają

Źródło:
PAP

Czeska policja poinformowała w środę, że odnaleziono ciało zaginionej 70-letniej kobiety z miejscowości Kobyla nad Vidnavkou w regionie Jesionika. To już czwarta śmiertelna ofiara powodzi. Po raz pierwszy od czterech dni liczba zagrożonych powodzią terenów jest niższa niż sto. W 23 miejscach obowiązuje najwyższy poziom alarmu powodziowego.

Wróciła do domu z centrum ewakuacyjnego. Jej ciało znaleziono zaplątane w ogrodzenie

Wróciła do domu z centrum ewakuacyjnego. Jej ciało znaleziono zaplątane w ogrodzenie

Źródło:
PAP, Reuters

Dzięki zaangażowaniu strażaków i służb leśnych udało się uratować życie sarenki poszkodowanej w powodzi. Niszczycielska siła żywiołu nie pozostaje bez wpływu na lasy i mieszkające w nich zwierzęta. Jednak - jak podkreślają eksperci - natura szybciej zabliźnia rany związane z kataklizmem.

Sarenka w ręczniku. Zwierzęta wyczuwają zagrożenia, ale czasem i one nie zdążą uciec

Sarenka w ręczniku. Zwierzęta wyczuwają zagrożenia, ale czasem i one nie zdążą uciec

Źródło:
tvnmeteo.pl. RDLP w Zielonej Górze

Płacimy za 100-200 lat zaniedbań polegających na masowym obsadzeniu świerkiem naszych gór - mówi prof. Krzysztof Świerkosz z wydziału nauk biologicznych Uniwersytetu Wrocławskiego w rozmowie z "Gazetą Wyborczą". Na duże znaczenie lasów w retencji wód wskazuje również dr Antoni Kostka z Centrum Strategii Środowiskowych. "Nie istnieje żadna sprzeczność pomiędzy rolą lasów a koniecznością budowania instalacji hydrotechnicznych. Jedno nie wyklucza drugiego", podkreślił.

Co górskie lasy mają wspólnego z powodziami? "Konieczna jest ich szybka przebudowa"

Co górskie lasy mają wspólnego z powodziami? "Konieczna jest ich szybka przebudowa"

Źródło:
PAP, Gazeta Wyborcza, tvn24.pl

Ogień trawi Portugalię. Rząd otrzymał w ostatnich dniach wiele dowodów, że szalejące od weekendu w tym kraju pożary terenów leśnych i łąk to często dzieło podpalaczy.

Portugalskie władze: wiele pożarów lasów i łąk to dzieło podpalaczy     

Portugalskie władze: wiele pożarów lasów i łąk to dzieło podpalaczy     

Źródło:
PAP, Reuters

Niemiecka turystka, która straciła nogę w wyniku ataku rekina około 500 kilometrów od Wysp Kanaryjskich, zmarła kilka godzin później na pokładzie śmigłowca ratunkowego – podała agencja EFE.

Turystka zaatakowana przez rekina. Zmarła na pokładzie śmigłowca ratunkowego

Turystka zaatakowana przez rekina. Zmarła na pokładzie śmigłowca ratunkowego

Źródło:
PAP

Lato wielkimi krokami zbliża się do końca. Czego spodziewać się w pogodzie jesienią i jaki będzie początek zimy 2024/2025? Grudzień i styczeń to mogą być mokre miesiące - wynika ze wstępnej, długoterminowej prognozy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW).

Co czeka nas jesienią i jak zacznie się zima? Prognoza IMGW

Co czeka nas jesienią i jak zacznie się zima? Prognoza IMGW

Źródło:
IMGW