Informacje
 • Australia: Pięcioletni chłopiec wśród ofiar powodzi w Brisbane. Zatonęli we własnych samochodach

  05-05-2015 17:04 Wiele osób ryzykowało życie by pomóc innym

  Decyzja o pozostaniu w samochodzie podczas gwałtownej ulewy może okazać się ostatnią, a próba przejechania przez zalaną drogę skończyć tragicznie. Właśnie w ten sposób w piątek (1 maja) straciło życie pięć osób, uwięzionych we własnych pojazdach.

  Ulewne deszcze wywołały powódź i podtopiły drogi w Brisbane w Australii. W jednym z samochodów, które zostały porwane przez wodę, znajdowała się trzyosobowa rodzina - 74-letni mężczyzna, 39-letnia kobieta oraz 5-letni chłopiec. Kiedy próbowali minąć strumień King Johnes Creek napierająca woda zepchnęła ich samochód z mostu.

  W innym zatopionym samochodzie znajdował się mężczyzna w wieku 49 lat wraz ze swoją 21-letnią córką i 16-letnim synem. Dzieciom udało się uciec, jednak ciało mężczyzny zostało odnalezione dopiero w sobotę rano.

  Kilka kilometrów dalej miała miejsce podobna sytuacja. Samochód, prowadzony przez 74-latka, został zmieciony podczas próby przejazdu przez rzekę Burpengary Creek.

  Historyczny opad

  Premier stanu Queensland, Annastacia Palaszczuk, poinformowała, że w piątek zanotowano w regionie Brisbane opad wielkości 380 l/mkw, z czego 277 l/mkw spadło w ciągu zaledwie trzech godzin. Około 200 dróg było nieprzejezdnych.

  - W pewnym momencie traciliśmy jedną drogę na minutę - powiedział Allan Sutherland, burmistrz Moreton Bay. - To najgorszy gwałtowny potop, jaki kiedykolwiek miał miejsce w tym regionie. Wielu ludzi ryzykowało własny życiem, by pomóc innym - dodał.

  "To była ciężka noc dla wielu rodzin"

  - Widzisz te rozbite rodziny i myślisz, że to mogli być twoi bliscy - powiedział Sutherland, którego córka wracała do domu przez pięć godzin. - Mówiła do mnie: "Tato, nie mogę przejechać, nie mogę się stąd wydostać".

  W ciągu nocy było wiele zgłoszeń od osób, próbujących przebyć zalane drogi, uwięzionych w swoich samochodach, próbujących chronić się przed wodą, wchodząc na dach i nawet od osób, które nie potrafią pływać. Kilku osobom udało się wydostać z zatopionych samochodów.

  Woda naruszyła stabilność gleby, a co za tym idzie konstrukcję budynków. Ewakuowano 60 osób w obawie przed zawaleniem dwóch budynków.

  W sobotni poranek zaświeciło słońce, a niebo było bezchmurne. Jedynym śladem, przypominającym o tragicznym wydarzeniu były porzucone przy drodze samochody i rozpacz ludzi, którzy stracili w nocy swoich bliskich.

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po kilkudniowym odpoczynku od upalnej pogody temperatura znowu rośnie, a do Pols...

Wojciech Raczyński

alt

Polska znajduje się pod wpływem klina wysokiego ciśnienia związanego z wyżem Wal...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Przed nami kolejna fala gwałtownej pogody - rządy przejmuje bowiem pogodowa "Cos...