Informacje
 • Zielone pąki radości. Spalony dąb Chrobry wraca do życia

  24-03-2015 12:57 Leśnicy: baliśmy się, że po pożarze drzewo się nie odrodzi

  Chrobry wypuścił nowe pąki. Drzewo przeżyło pożar?

  TVN 24 Wrocław

  Z pozoru całkowicie naturalna rzecz - wypuszczenie przez drzewo nowych pąków - wywołała ogromną radość leśników i miłośników Matki Natury. Drzewem, które się zazieleniło jest bowiem Chrobry - około 750-letni dąb, który kilka miesięcy temu został podpalony.

  W listopadzie ubiegłego roku przez niemal dobę strażacy gasili pożar ponad 750-letniego dębu Chrobry. Podejrzewali, że drzewo zostało podpalone od wewnątrz. Pierwsze informacje o trawiącym pomnik przyrody żywiole otrzymaliśmy na platformę Kontakt24.

  Pączki radości

  Leśnicy mieli nadzieję, że zniszczone drzewo się odrodzi, ale eksperci twierdzili, że "prawdopodobieństwo przeżycia czy regeneracji jest bardzo małe". Jednak na wiosnę dąb wypuścił zielone pąki.

  - Jesteśmy niezmiernie szczęśliwi. Stosowaliśmy najróżniejsze metody, by pomóc mu odbudować się po pożarze - przyznaje Jerzy Wilanowski, zastępca nadleśniczego ze Szprotawy. Jednak zaznacza, że pierwsze oznaki odrodzenia nie przesądzają o ostatecznym sukcesie. - Najbardziej narażony był środkowy konar. Możliwe, że jest poważnie osłabiony. Trzymamy za Chrobrego kciuki - mówi leśniczy.

  Wspierają w internecie i rysują laurki

  Zniszczone drzewo wspierają nie tylko pracownicy lasów i okoliczni mieszkańcy. "Dużo zdrowia" życzy "drogiemu dębowi" mała Martynka, która zostawiła dla Chrobrego własnoręcznie wykonaną laurkę. Na jednym z portali społecznościowych powstał nawet profil "Dawaj, Chrobry, dawaj", który zrzesza kibicujących zabytkowemu drzewu.

  Sprawców listopadowego podpalenia wciąż nie zatrzymano. Grozi im do 3 lat więzienia za zniszczenia dobra o szczególnym znaczeniu dla kultury.

 • Pożar to nie wszystko
  Teraz zacznie się żywić tymi wszystkimi związkami chemicznymi dostarczonymi razem z pianą podczas gaszenia.
  ~erto /2015-03-25 10:57

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Zaraz po ciepłym weekendzie czeka nas szokująca zmiana temperatury....

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem wyżu Nicole znad Rumunii. Napływa do nas ciepłe powietrz...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Nastała astronomiczna wiosna. Jednak patrząc na piątkową pogodę, zimowa aura nie...