Pogoda
Dodaj lokalizację
Aktualna temp.: 11°C 18°C 11°C Przeważnie słonecznie
zwiń
Informacje
 • Wodna mgiełka na ochłodę. Stolica instaluje kurtyny wodne

  11-06-2014 14:41 Instalacje będą ochładzały warszawiaków w najbardziej ruchliwych miejscach

  Kurtyny wodne w Warszawie

  Fot: PAP/ Radek Pietrucha

  Spędzanie upałów w mieście nie należy do przyjemności. Jednak władze Warszawy wychodzą naprzeciw potrzebom mieszkańców stolicy. Kiedy na termometrach pojawią się wysokie wartości, w kilku miejscach Warszawy będą działać kurtyny wodne w godzinach słonecznego szczytu.

  W pięciu miejscach miasta na czas upałów działać będą kurtyny wodne - zdecydował stołeczny ratusz. Pomogą one przetrwać warszawiakom wysokie temperatury. W środę na obszarze województwa mazowieckiego temperatura sięgała 31 st. C.

  Sezonowe schładzanie

  Kurtyny wodne już od kilku sezonów uruchamiane są podczas upałów w najbardziej ruchliwych miejscach miasta. Urządzenia wytwarzają wodną mgiełkę, w której każdy może się ochłodzić.

  Obecnie kurtyny zainstalowano na placach: Trzech Krzyży, Zamkowym i Konstytucji, a także na Krakowskim Przedmieściu oraz przy katedrze na Floriańskiej. Będą działać w najbliższych dniach, dopóki będzie utrzymywał się upał, w godz. od. 10 do 17. Prezydent m.st. Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz zapewniła, że w razie potrzeby miasto jest przygotowane na uruchomienie kolejnych kurtyn.

  3 tys. litrów na godzinę

  Wachlarz wody wytwarzany przez urządzenia jest wysoki na ok. 3-4 m; każde z nich wykorzystuje ok. 3 tys. litrów wody na godzinę.

  Należy ochładzać ciało

  Na swej stronie internetowej ratusz przestrzega przed skutkami upałów dla zdrowia. Wysoka temperatura może powodować odwodnienie organizmu, nagłe pogorszenie się stanu zdrowia, a w skrajnych przypadkach - szczególnie w przypadków osób starszych i z chorobami układu krążenia - zagrożenie życia.

  Dlatego urzędnicy proszą, aby w godzinach południowych mieszkańcy ograniczyli do minimum przebywanie na słońcu oraz nosili nakrycia głowy chroniące twarz i głowę przed nadmiernym nagrzaniem. Przypominają też, w czasie upałów warto ubierać się w przewiewne stroje w jasnych kolorach, unikać alkoholu oraz pić przynajmniej 2 litry wody dziennie.

  Nowa odkryta pływalnia

  Magistrat przypomina także, że do dyspozycji mieszkańców Warszawy są 32 baseny, z czego cztery to pływalnie odkryte. Obecnie działają trzy z nich, ostatnia, w parku Szczęśliwickim, zostanie uruchomiona w sobotę.

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Przez najbliższe dwa tygodnie do Polski będzie płynąć bardzo ciepłe powietrze, a...

Wojciech Raczyński

alt

Polska znajduje się pod wpływem klina wysokiego ciśnienia związanego z wyżem Wal...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Jet stream, czyli prąd strumieniowy, oddzieli na długo Polskę od napływu ciepła....