Pogoda
Dodaj lokalizację
Aktualna temp.: 23°C 23°C 11°C Słonecznie
zwiń
Informacje
 • 1,4 mld zł na usuwanie skutków żywiołów. Część tej kwoty na sprzątanie po Ksawerym

  08-12-2013 07:44 Klęski naturalne zdarzaja się w Polsce coraz częściej

  Strażak w zachodniopomorskiej Kobylance. Na filmie Paweł Frątczak z opowiada o zniszczeniach

  Fot. PAP/EPA, film: TVN24

  W Polsce odnotowuje się coraz więcej intensywnych opadów, wichur i lokalnych trąb powietrznych. W tym roku na przeciwdziałanie i usuwanie skutków klęsk żywiołowych zarezerwowano w budżecie państwa ponad 1,4 mld zł.

  - Intensywne opady deszczu, silne wichury i lokalne trąby powietrzne nie są zjawiskami nadzwyczajnymi w tej szerokości geograficznej i klimacie. Jednak ostatnio jest ich zdecydowanie więcej; mają też większą intensywność niż kiedyś. To konsekwencja zmian klimatycznych - powiedział rzecznik komendanta głównego Państwowej Straży Pożarnej st. bryg. Paweł Frątczak.

  Jak zaznaczył, takie zjawiska charakteryzują się też dużą dynamiką.

  - Nie ma państwa, które skutecznie walczyłoby z prawami natury. Możemy jednak ograniczyć skutki klęsk. Natomiast ważne jest budowanie świadomości, jak się zachować, żeby uniknąć ofiar - ocenił.

  1,4 mld rezerwy celowej

  Każdego roku, w ramach budżetu państwa, zapisywana jest rezerwa celowa na przeciwdziałanie i usuwanie skutków klęsk żywiołowych. W tym roku wynosi ponad 1,4 mld zł i jest na podobnym poziomie jak w roku 2012. Tymi środkami dysponuje Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji, w którym działa departament ds. usuwania skutków klęsk żywiołowych.

  Jak wynika z informacji MAC, w pierwszej połowie tego roku na pomoc dla samorządów w odbudowie infrastruktury komunalnej przyznano ponad 500 mln zł. W całym zeszłym roku pomoc ta zamknęła się kwotą blisko 690 mln zł, a na zasiłki celowe dla poszkodowanych w wyniku zdarzeń o charakterze klęsk żywiołowych uruchomiono ponad 36 mln zł.

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Gorące powietrze z Afryki jest już w drodze do Polski....

Wojciech Raczyński

alt

Polska znajduje się pod wpływem klina wysokiego ciśnienia związanego z wyżem Wal...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Jet stream, czyli prąd strumieniowy, oddzieli na długo Polskę od napływu ciepła....