Pogoda
Dodaj lokalizację
Aktualna temp.: 17°C 30°C 16°C Słonecznie
zwiń
Informacje
 • Jak NASA ulepsza lotnictwo? Na przykład walcząc z owadami

  06-11-2013 18:19 Specjalny "robaczy zespół" testuje nowe technologie

  "Robaczy zespół" testuje nowe formuły powłok na skrzydła samolotów

  NASA Langley / David C. Bowman

  W zestawieniu z ogromnym jumbo jetem maleńka mucha, pszczoła czy komar wydają się być zupełnie nieszkodliwe. Okazuje się jednak, że mogą być całkiem poważnym problemem dla lotnictwa. Na tyle istotnym, że w jego rozwiązanie zaangażował się specjalny "robaczy zespół" jednego z ośrodków NASA.

  Kiedy podczas startu albo lądowania samolotu owady znajdą się na torze skrzydła, zakłócają przepływ powietrza nad nim. To sprawia, że zwiększa się opór powietrza, a żeby go pokonać, samolot zużywa więcej paliwa. Ten efekt chcą ograniczyć naukowcy ze specjalnego "robaczego zespołu" z Centrum Badawczego Langleya NASA. Ostatnio testowali specjalne powłoki, które mogłyby zmniejszyć problem zanieczyszczenia przez owady skrzydeł komercyjnych samolotów.

  Mniej kosztów i zanieczyszczeń

  Zmniejszenie ilości owadów, które oddziałują na opór powietrza pokonywany przez skrzydła samolotów, to nie tylko ekonomiczny problem przewoźników lotniczych. Specjaliści zwracają uwagę, ze obniżenie ilości spalanego przy tym paliwa to także potencjalnie mniejsze zanieczyszczenie powietrza - czyli korzyść dla środowiska.

  Dlatego badania "robaczego zespołu" Langleya stanowią część dużego projektu Environmentally Responsible Aviation, czyli Lotnictwa Odpowiedzialnego za Środowisko). Ostatnio badacze wypróbowali nowe formuły na samolocie HU-25C należącym do ośrodka, przeprowadzając szereg startów i lądowań.

  - Robimy testy na niskich wysokościach oraz przeprowadzamy wiele startów i lądowań, bo nagromadzenie owadów występuje we wszystkich miejscach na Ziemi poniżej pułapu 1000 m - wyjaśniła Mia Siochi z działu badania materiałów Centrum Badawczego Langleya.

  Odporne na owadzie kraksy

  W każdym teście na skrzydła nakładano pokryte nowymi rodzajami powłok i kontrolne, niepowlekane panele. W sumie sprawdzono tak osiem formuł. Każdy z pokrytych nimi paneli po locie wracał z mniejszą ilością szczątków rozbitych na nim owadów niż panel kontrolny. Na niektórych dodatkowo wyraźnie mniejszy okazał się obszar, na którym osadziły się pozostałości insektów.

  Według naukowców to właśnie te receptury, na których osad był mniej gęsty i występował na mniejszej powierzchni, będą najskuteczniejsze, jeśli chodzi o zmniejszenie oporów powietrza, jakie mają do pokonania skrzydeł.

  Testy jeszcze potrwają

  Chociaż testy przeprowadzone przez owadzi zespół przyniosły interesujące efekty, na wprowadzenie nowych powłok do komercyjnego użytku w samolotach pasażerskich trzeba będzie trochę poczekać.

  Poza skutecznością trzeba jeszcze dopracować np. ich trwałość - powinny pozostać skuteczne nawet przez kilka lat. Dlatego najbardziej obiecujące z przetestowanych ostatnio formuł muszą teraz sprawdzić się w warunkach naśladujących naturalne środowisko, w jakim mają pracować - jak deszcz, wilgoć czy promieniowanie ultrafioletowe.

  Oprócz tego trzeba zbilansować koszty. Nowe rozwiązanie powinno zapewniać takie oszczędności paliwa, żeby zrównoważyły operatorom linii koszty jego wprowadzenia. - Musimy więc pokonać także przeszkody, jakie mogłyby się wiązać z zastosowaniem tych materiałów w praktyce - podsumowała Siochi.

  Wyjątkowo zabawny projekt

  Choć założenia badań "robaczego zespołu" są jak najbardziej poważne, najprostszy opis ich pracy, czyli "boglądanie owadów rozbitych na skrzydłach samolotów", brzmi nieco komicznie. Naukowcy też traktują ją ze sporym dystansem i humorem.

  - Uczestniczyłem w różnych projektach badawczych, ale ten jest z pewnością najzabawniejszym z nich - stwierdził jeden z członków zespołu John Gardner.

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Gorące powietrze z Afryki jest już w drodze do Polski....

Wojciech Raczyński

alt

Polska znajduje się pod wpływem klina wysokiego ciśnienia związanego z wyżem Wal...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Jet stream, czyli prąd strumieniowy, oddzieli na długo Polskę od napływu ciepła....