Informacje
 • 2,5 tys. pomorskich policjantów ochroni pszczoły

  06-09-2013 20:03 Wyszkolono ich, by zapobiegali ginięciu tych owadów

  Co roku ginie 25 proc. populacji pszczół

  Fot.: Shutterstock, Film: TVN24

  Ponad dwa tysiące policjantów w województwie pomorskim zostało przeszkolonych, by zapobiec nadmiernemu ginięciu pszczół. - Każdego roku ginie ok. 25 procent populacji pszczół - podkreślił Aleksander Mach, dyrektor Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Gdańsku, który przeprowadził szkolenie na wyraźną prośbę policji.

  Szkolenie funkcjonariuszy dotyczyło przede wszystkim prawnych aspektów w zakresie prawidłowego wykonywania zabiegów ochrony roślin, poinformował Jarosław Cichocki specjalista PODR ds. pszczelarstwa.

  Szkolenie, by nie szkodzić

  - Chodzi o to, by te zabiegi nie szkodziły otaczającemu środowisku, w tym też pszczołom - wyjaśnił Cichocki. Celem szkoleń było m.in. wyeliminowanie rażących nadużyć ze strony rolników, którzy nie przestrzegają prawa w zakresie stosowania środków ochrony roślin, poprzez nakładanie na nich mandatów.

  Głównymi przyczynami tego zjawiska, na które człowiek ma wpływ to nadmierne stosowanie środków ochrony roślin, zwłaszcza substancji z grupy neonikotynoidów. Także stosowanie pestycydów w okresie kwitnienia roślin, oraz w porze wzmożonego lotu pszczół, czyli około południa jest przyczyną wymierania owadów. Szkodzą także monokultury upraw, czyli np. kilkusethektarowe uprawy rzepaku.

  Policja ochroni nawet owadzich obywateli

  - Rolą policji jest ustalanie przyczyn i egzekwowanie nieprawidłowych działań, przyczyniających się

  do wzrostu liczby umierających owadów - zaznaczył mł. insp. Jan Kościuk, naczelnik Wydziału Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku.

  Zaznaczył, że policja działa na podstawie ustawy z 1990 roku, "tej podstawowej ustawy o policji". Przyznał, że to policja poprosiła PODR o przeprowadzenie szkoleń. Podkreślił, że "rolą policji nie jest karanie rolników".

  - Zależy nam przede wszystkim na tym, żeby poprawić świadomość, że niefrasobliwe działanie nierzadko może prowadzić do pogorszenia sytuacji pszczół - tłumaczył Kościuk.

  W minionych trzech latach policja przeprowadziła na terenie województwa ok. 3 tysięcy kontroli i interwencji w zakresie ochrony pszczół. Nałożono ok. 60 mandatów. Maksymalna wysokość kary sięga 1000 zł.

  Tysiąc za niewiedzę

  Nieprawidłowości dotyczą ok. 10 proc. przypadków. Chodzi m.in. o brak przeszkolenia osób stosujących pestycydy, niesprawny technicznie sprzęt wykorzystywany do oprysków oraz stosowanie chemikaliów niezgodnie z instrukcją.  Jeżeli środki były stosowane w niedozwolonym czasie, rolnik może zostać ukarany. Za jedno wykroczenie może otrzymać  500 zł kary, a w przypadku większej liczby - do tysiąca złotych.

  - Nierzadko otrzymywaliśmy informacje, że rolnicy pozostawiają puste opakowania po chemikaliach bez żadnego zabezpieczenia w obrębie gospodarstw czy w pobliżu upraw - powiedział Kościuk.

  - Często otrzymujemy też skargi na zniesienie środka ochrony na sąsiadującą uprawę, która nie jest celem zabiegów pielęgnacyjnych - podkreśliła w rozmowie z PAP Dagmara Kowalska z Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Gdańsku.

  Każdy rolnik co pięć lat musi odbyć szkolenie m.in. w zakresie ochrony organizmów pożytecznych, czyli pszczół. W Polsce trzy czwarte roślin wymaga zapylenia przez pszczoły. W Europie pszczoły zapylają aż 84 proc. roślin uprawnych

 • @Antypszczelarz
  @Antypszczelarz: wyginięcie pszczół przesądzone. Mam nadzieję, że dożyjesz tych czasów, by odwołać głupie słowa po czym paść z głodu jak pluskwa lub spożywania samej chemii...
  ~marko /2013-09-08 19:10
 • ZAPYLAJA !
  Miody pszczele to nie wszystko, one zapylaja rosliny, bez nich
  nie bedziesz mial co jesc, a cofka jest calkiem smaczna i zdrowa.
  Panowie, swiat bez pszczol to jak swiat bez mezczyzn.
  ~Zuzia /2013-09-07 09:11
 • Pszczoly to nie tylko miod
  Glownie hodzi o zapylanie.Gdy ostatnia zginie,zginie i ludzkosc.Przyczyna giniecia pszczol sa nasze komorki ,ktore zaklucaja orietacje pszczol w terenie i nie potrafia wrocic do ula.
  ~bolo /2013-09-07 03:24
 • HEHEHEHE,DOBRE
  NA ULICACH ICH NIE MA ZA TO NAŁĄKACH I POLACH BĘDĄ.DOBRE.JA CHŁOPCA W MUNDURKU NA OSIEDLU OD 20 LAT NIE WIDZIAŁEM A MIESZKAM W POMORSKIM.
  ~PODATNIK /2013-09-06 23:17
 • Precz z Pszczelarstwem
  Koalicja Antypszczelarska informuje: miód to mieszanina cukru i wymiocin pszczół. Smacznego.
  ~Antypszczelarz /2013-09-06 20:40

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Przed nami kilka cieplejszych dni, ale zimno jeszcze na chwilę wróci....

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem wyżu Nicole znad Rumunii. Napływa do nas ciepłe powietrz...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Nastała astronomiczna wiosna. Jednak patrząc na piątkową pogodę, zimowa aura nie...