Informacje
 • Pięć ofiar silnych wstrząsów w Chinach. Osuwiska uwięziły autokary

  31-08-2013 21:05 50 tys. poszkodowanych mieszkańców Syczuanu i Yunnanu

  Pięć osób zginęło, a 24 zostały ranne według chińskich mediów w trzęsieniu ziemi, które nawiedziło w sobotę odległy rejon niedaleko malowniczego regionu turystycznego Shangri-La. Silny wstrząs odczuli mieszkańcy dwóch prowincji na południowym zachodzie. Na pomoc mieszkańcom wysłano wojsko.

  Do wstrząsów z epicentrum na granicy prowincji Syczuan i Yunnan doszło o godzinie 2.04 w nocy (8.04 czasu lokalnego), na głębokości 10 km - poinformował amerykański instytut geofizyki. Ich siłe oceniono początkowo na 5,9, a potem na 5,8 w skali Richtera.

  Epicentrum znajdowało się w mieście Benzilian. Silne wstrząsy odczuli mieszkańcy Derong z prowincji Syczuan oraz okręgu Shangri-La w prowincji Junnann oddalonego o ok. 60 km od epicentrum.

  Osuwiska uwięziły autokary

  Trzęsienie było na tyle silne, że wywołało potężne osuwiska luźniejszych skał na urwiskach, całkowicie blokując jedną z głównych dróg. Jak podała agencja Xinhua, zginął kierowca autokaru turystycznego, na który posypały się kamienie, a trzech pasażerów zostało ciężko rannych. Trzy inne autokary zostały zablokowane przez osunięcia ziemi spowodowane przez wstrząsy. Łącznie w regionie zostały ranne 24 osoby, w tym troje turystów. Xinhua nie podała ich narodowości.

  Zniszczonych zostało co najmniej 600 domów, a ponad 55 tys. jest uszkodzonych. Ponad 9 tys. osób trzeba było ewakuować - podała chińska agencja. Uszkodzenia budynków to głównie wybite okna, popękane ściany i i zerwane dachy. Według agencji Reutersa, łącznie poszkodowanych zostało 52 tys. osób. W niektórych rejonach tybetańskiej prefektury autonomicznej Garze w Syczuanie wskutek trzęsienia zostały zablokowane drogi i przerwana łączność.

  Drugi raz w ciągu tygodnia

  Do obu prowincji wysłano oddziały wojska, by w razie zagrożenia nadzorowały ewakuację oraz służyły pomocą.

  Sobotnie trzęsienie było drugim w ostatnich dniach; do pierwszego, o sile 5,1, doszło w środę. Sobotniemu towarzyszyło ok. 200 wstrząsów wtórnych, które nie przekroczyły jednak siły 4,9. Wcześniej w tym roku w Syczuanie trzęsienie o sile 6,6 spowodowało śmierć ok. 200 ludzi.

 • Dlaczego
  A dlaczego nie ma informacji o trzęsieniu na Alasce przecież tam był 7.1 w skali Richtera a do tej pory było ponad dziesięć wstrząsów wtórynych powyżej 6
  ~Revan /2013-08-31 11:36
 • i co będzie koniec świata?
  3 wojna światowa w moim życiu! to koniec świata.
  ~krzysiu /2013-08-31 10:55

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Przed nami kilka cieplejszych dni, ale zimno jeszcze na chwilę wróci....

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem wyżu Nicole znad Rumunii. Napływa do nas ciepłe powietrz...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Nastała astronomiczna wiosna. Jednak patrząc na piątkową pogodę, zimowa aura nie...