Informacje
 • Most, przez który Drezna nie ma na liście UNESCO

  26-08-2013 18:46 Zakończono budowę kontrowersyjnej konstrukcji
  Most, przez który Drezna nie ma na liście UNESCO

  Drezdeński most w budowie, grudzień 2010 roku

  Fot.: Wikipedia/CC BY-SA 3.0/SchumacherDresden, film: PAP/EPA

  W Dreźnie w poniedziałek otwarto dla ruchu kontrowersyjny most na Łabie. Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Oświaty, Nauki i Kultury (UNESCO) uznała konstrukcję za niedopuszczalną ingerencję w krajobraz i skreśliła miasto ze swej listy zabytków.

  Drezno wraz z doliną Łaby zostało wpisane na listę zabytków UNESCO w 2004 roku, jako 33. obiekt na terenie Niemiec. Przez most UNESCO usunęło je z niej w 2009 roku.

  Protesty ekologów

  Prace budowlane trwały od 2007 roku. O rezygnację z budowy kontrowersyjnego mostu apelowało wielu intelektualistów, w tym pisarze Guenter Grass i Martin Walser. Przeciwni budowie byli też ekolodzy, obawiający się negatywnych skutków dla fauny i flory. Symbolem protestów stała się walka o zachowanie liczącego 200 lat buka czerwonego. Ekolodzy bronili drzewa przez długi czas przed wycięciem. Dopiero na początku roku 2008 policja usunęła ich siłą.

  Mieszkańcy go chcieli

  Premier Saksonii Stanislaw Tillich powiedział, że realizacja trudnego projektu jest dowodem na praworządność i demokrację w Saksonii. W przeprowadzonym w 2005 roku referendum za budową mostu opowiedziało się pomimo zastrzeżeń UNESCO 68 proc. uczestników. Jak twierdzi Tillich, obecnie cztery piąte mieszkańców jest zadowolonych z budowy mostu, dzięki któremu możliwe będzie usprawnienie ruchu między oboma brzegami Łaby.

  "Największa wpadka" w dziejach UNESCO?

  Przedstawiciel niemieckiego ministerstwa komunikacji, sekretarz stanu Jan Muecke nazwał decyzję UNESCO "największą wpadką" w całej historii tej instytucji.

  Liczący 635 metrów długości most kosztował 180 mln euro.

 • Super!
  Bardzo ciesze, sie zbudowali most w Dreznie. dzieki niemu bedzie sie jeszcze wygodniej mieszkac, odciazy inne mosty , ktore powoli beda remontowane.
  ~Drezdenka /2013-08-27 12:56
 • Słobity
  W Polsce rośnie 500-letni buk czerwony w Słobitach. Nikt się nim nie interesuje. A co do mostu w Dreźnie - problemem był jego kształt i problem estetyki, zaś sprawa 200-letniego buka zaistniala niejako przy okazji. Co do kształtu tego mostu - nie mam zastrzeżeń. Opiera się na konstrukcji nie kratownicowej (kratownica jest brzydka, ale niesamowicie uzasadniona od strony technicznej) - lecz łukowej. Łuk znali już Etruskowie, a spopularyzowali starożytni Rzymianie (w Egipcie i w Grecji używano konstrukcji tzw. łuku pozornego). Podsumowując - obawiam się, że UNESCO zadziałało w stosunku do Drezna z przyczyn pozamerytorycznych. Nadto pamiętajmy o wieży p.Eiffel'a - miała być rozebrana po paru latach, bo została uznana za brzydactwo szpecące piękny Paryż. No i co ? Dziś jest jego symbolem, a o pięknie hiperboli tworzącej jej łuki napisano to i owo. Esteci zaś piszą o połączeniu piękna kratownicowej konstrukcji z jej matematyczną doskonałością ... .
  ~ZuziaK /2013-08-27 12:55
 • Ekobzdety
  Każdy most ingeruje w krajobraz. Każdy dom, każda droga. Piramidy ingerują w pustynię, Lhasa w Himalaje, a Kraków ingeruje w Wisłę i Błonia. A Drezno to piękne miasto, niezależnie od tego, czy jest na jakiejś liście Unesco, czy nie. Most, jak widać, nie stoi koło Zwingeru, a nawet gdyby, to co z tego? Kiedyś nie było samego Zwingeru. Ale cóż - Unesco to tylko grupa urzędników, czyli ludzi najprawdopodobniej oderwanych od rzeczywistości co najmniej tak samo, jak ekolodzy.
  ~HanseaticStadtKrakau /2013-08-27 11:01
 • Szkoda
  Prawda jest taka, że UNESCO ściągało do Drezna rzesze turystó, którzy zostawiali kasę. Sama chętniej jeżdżę do miejsc, które są na takiej liście- świadczy to o tym, ze są tego warte. Teraz już tak chętnie ludzie odwiedzać miasta nie będą.
  ~Turystka /2013-08-27 09:10
 • okropne
  a dla mnie jest ogolnie okropne co piszecie, samolubni, uwazajacy sie za niewiadomo co ludzie...
  ~agata /2013-08-26 23:03

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju pogodnego wyżu Manfred znad Ukrainy....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...