Informacje
 • Złoto przekleństwem Amazonii: dżungla zmienia się w pustynię

  19-08-2013 13:45 Poszukiwacze cennego kruszcu wypłukują rocznie tysiąc ton rtęci
  Złoto przekleństwem Amazonii: dżungla zmienia się w pustynię

  W Peru wielu wydobywa złoto nielegalnie

  Shutterstock

  Amazońska dżungla zamienia się w pustynię. Winą za to obarcza się poszukiwaczy złota, a także osoby prowadzące nielegalny wyrąb. W peruwiańskim dorzeczu Amazonki, zwłaszcza w regionie Madre de Dios, co roku niszczą oni 150 tys. ha lasów.

  Na to, że krajobraz Amazonii zmienia się bezpowrotnie, ma także wpływ fakt, iż do wydobywania złota z dopływów Amazonki używa się potężnych koparek. W ciągu roku oprócz cennego kruszcu "wypluwają" one na powierzchnię około 1000 ton rtęci, która zatruwa całe środowisko.

  Wstrząsający film

  To, co dzieje się z puszczą w Madre de Dios, jest tematem niespełna godzinnego, wstrząsającego amerykańskiego filmu dokumentalnego "Złoto Amazonki", pokazanego w niedzielę na festiwalu filmowym w Limie.

  Do nakręcenia w ciągu trzech lat 26 godzin materiałów, z których powstał film, zaangażowano dwóch doświadczonych amerykańskich korespondentów wojennych - Rona Haviva i Donovana Webstera. Było to konieczne ze względu na wrogość poszukiwaczy złota, a także gangów bogacących się na ich pracy.

  Korespondenci towarzyszyli peruwiańskiemu biologowi Enrique Ortizowi, z którym przemierzali dziewicze terytoria dorzecza Amazonki. Mieli przy tym jedyną w swoim rodzaju okazję, by zaobserwować prawdziwe piekło na ziemi: kopaczy szukających szczęścia, wykorzystywanych jednocześnie przez mafijne gangi, a także demoralizowaną, rozpijaną miejscową ludność indiańską.

 • Złoto przekleństwem Amazonii: dżungla zmienia się w pustynię
  MAMY TYLE CZASU ILE BĘDZIE ŻYŁA PUSZCZA AMAZOŃSKA, POTEM MUSIMY GENETYCZNIE EWOLUOWAĆ W KIERUNKU NIŻSZEJ ZAWARTOŚCI TLENU W ATMOSFERZE
  ~ZIMEK /2013-08-19 22:30

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju pogodnego wyżu Manfred znad Ukrainy....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...