Pogoda
Dodaj lokalizację
Aktualna temp.: 5°C 9°C 1°C Zachmurzenie duże
zwiń
Informacje
 • Grzyb dziesiątkuje jesiony

  27-07-2013 15:08 W szkółce po latach opieki, jedno drzewo po raz pierwszy zakwitło
  Grzyb dziesiątkuje jesiony

  Jedyna taka plantacja, by ocalić gatunek

  Lasy Państwowe

  Śmiertelnie niebezpieczny dla drzew grzyb zdziesiątkował populację polskich jesionów do tego stopnia, że gatunek niemalże zniknął z lasów. By go ocalić, leśnicy założyli szkółkę gdzie dbają dosłownie o każdą gałązkę. W tym roku po raz pierwszy jedno drzewo zakwitło, co przywróciło nadzieję na ocalenie gatunku.

  Malejąca populacja jesionów to wina grzyba Hymenoscyphus pseudoalbidus. Infekuje on drzewo, działając jak ludzki odpowiednik wirusa HIV - osłabia odporność, czyniąc je podatnym na pozostałe choroby. Gdy drzewo umiera, zrzuca liście z zarodnikami grzybów które wiatr roznosi po całej okolicy, infekując kolejne osobniki.

  Śmiertelnie skuteczny

  Grzyb jest groźny i skuteczny do tego stopnia, że polscy leśniczy podjęli decyzję o założeniu specjalnej, izolowanej plantacji jesionów. Plantacja nasienna jesionu mieści się w Nadleśnictwie Łomża, i ma ocalić gatunek w polskich lasach poprzez uzupełnianie braków. Została założona w 2002 roku, w ramach „Programu zachowania leśnych zasobów genowych i hodowli selekcyjnej drzew leśnych w Polsce na lata 1991–2010”.

  Na ponad 6 hektarach rośnie ponad półtora tysiąca drzewek, z dala od jakichkolwiek drzewostanów jesionowych. Leśniczy opiekują się dosłownie każdą gałązką. Gdy któryś z nich zauważy specyficzne plamki nazywane nekrozami, świadczące o chorobie, usuwa gałązkę, zaś "ranę" smaruje specjalną maścią ogrodniczą. W opiece nad drzewami wspierają ich m.in. naukowcy z Instytutu Badawczego Leśnictwa oraz specjaliści z Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych.

  Kwiaty za cierpliwość i troskę

  W tym roku wysiłki leśniczych i nakowców dały widoczny efekt - po raz pierwszy na jednym z drzew pojawiły się kwiaty. Choć opadły, nie dając owoców, naukowcy wierzą że w następnych latach uda się zebrać nasiona. Część zostanie umieszczona w Leśnym Banku Genów w Kostrzycy, zaś resztę leśniczy zasadzą w lasach.

  Jesiony wciąż są dziesiątkowane przez patogeny i w żadnym z krajów europejskich, gdzie choroba ta występuje, jak dotąd nie opracowano skutecznej metody walki z nią. Ale dzięki plantacjom, jak ta w Nadleśnictwie Łomża, być może uda się ocalić zasoby genowe tego cennego gatunku.

 • 1eews
  to jest piekne co robicie podoba mi sie macie plus
  ~nickelblack /2013-07-27 21:12

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Przed nami kilka cieplejszych dni, ale zimno jeszcze na chwilę wróci....

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem wyżu Nicole znad Rumunii. Napływa do nas ciepłe powietrz...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Nastała astronomiczna wiosna. Jednak patrząc na piątkową pogodę, zimowa aura nie...