Pogoda
Dodaj lokalizację
Aktualna temp.: 11°C 16°C 9°C Pochmurno
zwiń
Informacje
 • Ostatni spacer kosmiczny w erze amerykańskich wahadłowców

  12-07-2011 18:02 Spacer w kosmosie dwóch astronautów z wahadłowca Atlantis
  Ostatni spacer kosmiczny w erze amerykańskich wahadłowców

  Ron Garan (na górze) i Mike Fossum poza ISS

  NASA

  Ostatni spacer kosmiczny rozpoczął się we wtorek po południu czasu polskiego, gdy astronauci Michael Fossum i Ronald Garan wyszli na zewnątrz Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS), by zdemontować uszkodzoną pompę chłodzącego amoniaku.

  W obecnym, ostatnim już locie orbitalnym w dziejach amerykańskich wahadłowców, załoga Atlantis liczy tylko czterech astronautów. Ponieważ nie mieli oni czasu na przećwiczenie czynności związanych z wyjściem na zewnątrz ISS, w kosmicznym spacerze towarzyszyli im dwaj członkowie stałej załogi stacji.

  Fossum jest głównym spacerowiczem w kosmosie. Jest ubrany w skafander z czerwonymi paskami. Jego towarzysz Garan ma biały kombinezon.

  Po co wyszli w kosmos

  Pompa zostanie umieszczona w ładowni zacumowanego do ISS promu kosmicznego Atlantis i przewieziona na Ziemię, bowiem inżynierowie NASA chcą ustalić, dlaczego zepsuła się ubiegłego lata. W trakcie spaceru astronauci przeprowadzą również eksperyment, dotyczący zdalnie sterowanej operacji uzupełniania paliwa i naprawy satelitów w kosmosie.

  Prace na zewnątrz ISS mają potrwać sześć i pół godziny. Jest to siódmy "spacewalk" Fossuma i czwarty Garana. Inżynierowie współpracowali ze sobą podczas misji wahadłowca w czerwcu 2008 roku.

  Jest to 160. spacer w historii budowy Międzynarodowej Stacji Kosmicznej oraz 249. wycieczka w kosmosie amerykańskich astronautów.

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju pogodnego wyżu Manfred znad Ukrainy....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...