Pogoda
Dodaj lokalizację
Aktualna temp.: 18°C 30°C 16°C Bezchmurnie
zwiń
Informacje
 • Indonezja: wulkan Lokon grozi erupcją

  11-07-2011 12:31 Ewakuowano kilkuset mieszkańców
  Indonezja: wulkan Lokon grozi erupcją

  Wulkan Lokon

  Wikipedia/Lofor

  Najwyższy stan zagrożenia erupcją wulkanu Lokon na północy wyspy Celebes ogłosiły w nocy z niedzieli na poniedziałek władze Indonezji. Zarządzono ewakuację kilkuset mieszkańców z terenów znajdujących się w promieniu 3,5 km od wulkanu.

  - Od 9 lipca obserwowaliśmy zwiększoną aktywność wulkanu. Podczas weekendu wyrzucał w powietrze popioły na wysokość 500 m - powiedział w poniedziałek wulkanolog rządu indonezyjskiego Kristianto.

  Jak poinformował agencję AP szef zarządzania kryzysowego, Sutopo Purwo Nugroho, turystom i mieszkańcom wyspy zalecono wstrzymanie się od wycieczek górskich w okolice masywu.

  Aktywny pierścień ognia

  Na terenach zagrożonych erupcją żyje 30 tys. osób. Wulkan o wysokości 1580 m znajduje się w odległości 20 km od głównego miasta regionu, Manado. Lokon jest jednym ze 129 aktywnych wulkanów w Indonezji. Znajduje się w tzw. pierścieniu ognia, wyjątkowo aktywnym sejsmicznie regionie Oceanu Spokojnego.

  Ostatnia większa erupcja wulkanu Lokon miała miejsce w 1991 r. W jej wyniku zginął szwajcarski turysta, a tysiące osób ewakuowano. Z kolei Soputan, inny wulkan na północy Celebes, obudził się 3 lipca, wyrzucając w powietrze obłoki popiołu na wysokość 5 tys. metrów.

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Gorące powietrze z Afryki jest już w drodze do Polski....

Wojciech Raczyński

alt

Polska znajduje się pod wpływem klina wysokiego ciśnienia związanego z wyżem Wal...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Jet stream, czyli prąd strumieniowy, oddzieli na długo Polskę od napływu ciepła....