Informacje
 • Zika, malaria, denga. Komary to najbardziej śmiercionośne zwierzęta świata

  22-08-2019 12:32 Przenoszą wiele groźnych chorób

  Komary przenoszą groźne wirusy

  Shutterstock

  Ocieplający się klimat, podróże i handel pomagają w rozprzestrzenianiu się chorób przenoszonych przez komary. Te "śmiercionośne bestie", mniejsze niż spinacz do papieru, stanowią zagrożenie dla ponad połowy światowej populacji ludzi.

  Światowy dzień komara, który wypadał we wtorek, upamiętnia odkrycie brytyjskiego parazytologa dr Ronalda Rossa. W 1897 roku odkrył on, że samice komarów przenoszą malarię na ludzi. W 1902 roku otrzymał Nagrodę Nobla za odkrycie cyklu rozwojowego zarodźca malarii i sposobu szerzenia się tej choroby. Chociaż wiele lat minęło od tego czasu, Światowa Organizacja Zdrowia (World Health Organization) uważa, że postęp w walce z tą chorobą wciąż jest niewielki.

  Poniżej znajduje się lista dziesięciu sposobów, w jakie komary wpłynęły na ludzi.

  1. Wiele gatunków komarów żywi się krwią z różnych żywicieli, pobierając od nich patogeny i przekazując je kolejnym żywicielom. Komary są wektorami różnych chorób - malarii, żółtej febry, dengi, Ziki i wielu innych. To właśnie z tego powodu uznawane są za najbardziej śmiercionośne zwierzęta na świecie.
  2. Ukąszenia komarów powodują śmierć ponad miliona ludzi każdego roku, z czego większość jest spowodowana malarią. WHO ostrzega, że zagrożona jest ​​prawie połowa światowej populacji ludzi, a co dwie minuty na świecie na malarię umiera dziecko. Tylko w 2017 roku malaria spowodowała śmierć ponad 435 tysięcy osób.
  3. Około 90 procent wszystkich zgonów z powodu malarii występuje w Afryce. Obecnie w Burundi ponad połowa populacji jest zakażona malarią.
  4. Przypadki malarii nadal rozprzestrzeniają się w różnych krajach - między innymi w Ugandzie, gdzie Ministerstwo Zdrowia ogłosiło w tym tygodniu 40-procentowy wzrost liczby zachorowań.
  5. Denga jest chorobą wirusową szeroko rozpowszechnioną w regionach tropikalnych, na którą narażonych jest 2,5 miliarda ludzi. Szacuje się, że co roku w ponad 100 krajach dochodzi do 100 milionów nowych zakażeń. Choroba ta trafiła na listę 10 największych zagrożeń zdrowotnych w 2019 roku.
  6. Większość komarów pokonuje średnio dystans zaledwie 400 metrów, więc często to ludzie przenoszą choroby do innych krajów.
  7. Od momentu rozprzestrzenienia się wirusa Zika w Stanach Zjednoczonych w 2016 roku eksperci ostrzegają, że coraz więcej chorób zagrażających życiu może być przenoszonych z tropików.
  8. Jeżeli klimat nadal będzie się ocieplał, do 2080 roku nawet miliard dodatkowych osób - zamieszkujących między innymi Stany Zjednoczone i Europę - może być narażonych na wirusy przenoszone przez komary.
  9. Z wyników badań opublikowanych w czasopiśmie naukowym "Proceedings of the National Academy of Sciences of the United States of America" wynika, że niektórzy ludzie są w stanie emitować zapachy maskujące, które w naturalny sposób mogą odpychać komary.
  10. Jednym ze sposobów walki z komarami jest likwidowanie ich jaj przy pomocy środków chemicznych - pestycydów. Naukowcy stworzyli również transgenicznego grzyba, który ma być zabójczy dla tych owadów.