Związki z neonazizmem, w armii degradacja. Sikhów zabił były żołnierz

Aktualizacja:

Sprawcą strzelaniny w świątyni sikhijskiej w miejscowości Oak Creek (stan Wisconsin) był 40-letni Wade Michael Page, były żołnierz U.S. Army - podały amerykańskie media. Mężczyzna zabił sześć osób, zanim sam został zastrzelony przez policjantów.

Policja nie potwierdziła jeszcze oficjalnie tożsamości sprawcy, jednak według mediów jest nim Michael Page, który przez pewien czas służył w bazie Fort Bragg w Karolinie Północnej.

W sumie w armii spędził ponad sześć lat (1992-1998) i został w jej trakcie zdegradowany z sierżanta na zdegradowany ze stopnia sierżanta do specjalisty (ang. specialist, stopień pomiędzy starszym szeregowym i kapralem). Jak pisze Reuters przyczyną było niewłaściwe zachowanie, w tym m.in. picie na służbie. Według źródeł wojskowych nie kwalifikował się on do przedłużenia służby wojskowej.

Według Reutersa, który powołuje się na źródła wojskowe, Page był specjalistą ds. operacji psychologicznych oraz zajmował się naprawami systemu rakietowego Hawk. Nigdy nie stacjonował za granicą.

Według CNN broń, z której strzelał w świątyni, posiadał legalnie. Reuters pisze, powołując się na źródła wywiadowcze, że Page miał powiązania z ugrupowaniami rasistowskimi i neonazistowskimi. Władze podejrzewają, że zabójca kierował się nienawiścią do sikhów. Motyw nieznany W trakcie strzelaniny mężczyzna zabił sześć osób, nim sam został zastrzelony przez funkcjonariuszy policji. Motyw krwawego ataku wciąż pozostaje nieznany.

Sąsiedzi mówią, że Page niedawno zerwał ze swoją dziewczyną, jednak nie wiadomo, czy to wydarzenie miało jakikolwiek wpływ na niedzielną tragedię.

Na razie FBI traktuje sprawę jako przykład aktu terrorystycznego na terenie kraju.

Siedem ofiar

W strzelaninie zginęło 7 osób, a cztery zostały ranne Stan trzech rannych jest określany jako krytyczny.

Jak relacjonowali świadkowie, około godz. 10 rano (czasu lokalnego) morderca strzelił najpierw do stojącego pod świątynią kapłana, a potem wszedł do środka i zaczął strzelać do zgromadzonych tam kilkuset osób. Policję zaalarmowali przez telefony komórkowe ludzie zebrani w świątyni, którym udało się ukryć przez napastnikiem. Postrzelił on m.in. przywódcę kultu, Satwanta Kalekę. Po przybyciu na miejsce masakry policjanci weszli do świątyni i jeden z nich zastrzelił sprawcę. W wymianie ognia sam został ciężko ranny i przebywa w szpitalu.

Kim są sikhowie?

W sumie na całym świecie jest ok. 27 milionów sikhów, w tym ok. 500 tys. na terenie USA. Religia ta, powstała w Indiach na przełomie XV i XVI wieku, łączy monoteizm islamu z zasadniczymi doktrynami hinduizmu. Po zamachu terrorystycznym na USA 11 września 2001 r. sikhowie stali się obiektem ataków ze strony Amerykanów, którzy brali ich za muzułmanów. Sikhowie noszą turbany i zapuszczają brody, podobnie jak niektórzy wyznawcy islamu. Prezydent USA Barack Obama wyraził głęboki smutek po ataku na sikhijską świątynię. Obiecał, że jego administracja zapewni wszelkie wsparcie w celu wyjaśnienia przyczyn masakry.

Autor: jak//gak/k / Źródło: Fox News, PAP