Świat

Zmarł były premier Francji Raymond Barre

Świat

Aktualizacja:
TVN24Raymond Barre nie żyje

Były premier Francji i przewodniczący Komisji Europejskiej, ekonomista Raymond Barre, zmarł tej nocy w szpitalu w Val-de Grâce - poinformowała jego rodzina. Miał 83 lata.

Barre zastąpił Jacquesa Chiraca na stanowisku premiera w 1976 roku i piastował urząd do momentu zwycięstwa socjalistów i Françoisa Mitteranda w 1981.

Od jakiegoś czasu chorował. Od kwietnia przebywał w szpitalu, leczył się na serce.

Barre wyszedł z politycznego cienia w sierpniu 1976 roku, gdy ówczesny prezydent Francji, Valery Giscard d'Estaing, powołał go na premiera, nazywając "najlepszym ekonomistą Francji".

Wprowadził w życie twardy plan antyinflacyjny we Francji, redukując tysiące etatów w przynoszących straty takich gałęziach przemysłu, jak stalowy i węglowy. Zasłużył sobie na dobrą reputację u krytyków, którzy docenili jego upór i stanowczość.

Barre urodził się 12 kwietnia 1924 roku na Reunion, francuskiej wyspie Oceanu Indyjskiego. W 1946 roku przeniósł się do Francji, gdzie ukończył studia ekonomiczne. Otrzymał tytuł profesora prawa i nauk ekonomicznych. W latach 1959-62, w czasie rządów Charlesa de Gaulle'a, był wyższym urzędnikiem w Ministerstwie Przemysłu. Później pracował w strukturach Europejskiej Wspólnoty Gospodarczej, poprzedniczki Unii Europejskiej. W latach 1967-73 pełnił tam funkcje komisarza ds. ekonomii i finansów. Był prekursorem idei międzynarodowej wspólnoty walutowej, przyjętej w Hadze w 1969 roku.

Nie myślał jednak o typowej karierze politycznej i odmówił przyjęcia parlamentarnego stołka w 1973 roku. Członkiem rządu został po raz pierwszy w 1976 roku, początkowo jako Minister Handlu Zagranicznego, a następnie stanął na czele francuskiej Rady Ministrów.

Chcąc sprostać swym politycznym obowiązkom, zdecydował się na kandydowanie do parlamentu w 1978, wygrywając w Lyonie, drugim co do wielkości mieście Francji. Na deputowanego wybierany był jeszcze wielokrotnie. Na polityczną emeryturę przeszedł dopiero w 2002 roku.

Barre był żonaty i miał dwóch synów. Lubił muzykę Mozarta i westerny.

Źródło: Reuters, TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24