Złapią przestępcę, zanim znów złamie prawo? Policjant z Włoch stworzył specjalny system

Komputer na tropie seryjnych przestępców
Komputer na tropie seryjnych przestępców
ENEX
Komputer na tropie seryjnych przestępcówENEX

Schwytanie seryjnego przestępcy na gorącym uczynku, czy wiedza o tym, gdzie i kiedy chce popełnić kolejne przestępstwo - to marzenie wielu policjantów, które już wkrótce może się ziścić. Włoski funkcjonariusz przez lata udoskonalał program komputerowy, który tworzy profile przestępców i systematycznie ich wyłapuje.

Jedna z kamer monitoringu zarejestrowała, jak w biały dzień do jednej z mediolańskich aptek wchodzi dwóch mężczyzn, którzy, grożąc obsłudze nożami, zabierają pieniądze i leki.

Dzięki stworzonemu przez włoskiego policjanta oprogramowaniu, nagranie z monitoringu przeanalizowano i połączono z innymi przestępstwami. - Na tym nagraniu można zobaczyć pierwsze przestępstwo. Komputerowa analiza połączyła je z rozbojem z poprzedniego dnia oraz z jeszcze innym przestępstwem w tej okolicy, które zostało popełnione przez tych samych mężczyzn - tłumaczył twórca programu Mario Venturi.

Innowacyjny program, który został nazwany "Keycrime", analizuje wszystkie znaki charakterystyczne dla danej zbrodni i łączy je z innymi, które mógł popełnić ten sam sprawca lub grupa przestępcza. - Bardzo często możemy nawet przewidzieć, gdzie seryjni przestępcy popełnią kolejny rozbój. W wielu przypadkach mediolańska policja była w stanie aresztować sprawców jeszcze przed tym, jak popełnili kolejną zbrodnię - relacjonował policjant.

Analiza charakterystycznych danych

Ten sukces jest możliwy, ponieważ profile przestępców są generowane na podstawie wielu danych, jak data popełnienia przestępstwa, ubranie sprawcy, posiadana broń, ale także z obrazów kamer monitoringu miejskiego i zeznań naocznych świadków. - Zbieramy dane o charakterystycznych znakach szczególnych osoby: jak się porusza, co i jak mówi, jak zachowuje się w kontaktach z innymi ludźmi. Są to nieświadomie wykonywane czynności, które nie mogą być kontrolowane np. jak podpis danej osoby - wyjaśnił policjant. - Jeżeli można połączyć sprawcę z serią rozbojów, to zazwyczaj wyrok jest surowszy - podsumował. W przyszłości oprogramowanie opracowane przez Włocha może pomagać w łapaniu seryjnych przestępców, nawet w skali międzynarodowej. Skuteczność "Keycrime" przyciągnęła uwagę FBI, które zaprosiło do USA Mario Venturi, jako konsultanta. Oprogramowanie sprawdza się już w Mediolanie - dzięki niemu liczba rozwiązanych spraw związanych z rozbojami zwiększyła się pięciokrotnie.

Autor: aolsz/jk / Źródło: ENEX

Źródło zdjęcia głównego: ENEX