Zerwał muzułmance chustę z głowy. "To jest Ameryka"

Do incydentu doszło na pokładzie samolotu linii Southwest Airlines Wikipedia

W czasie lotu z Chicago do Albuquerque 37-letni Gill Parker Payne podszedł do siedzącej kilka rzędów za nim muzułmanki i domagał się, by ściągnęła hidżab. Gdy tego nie zrobiła, siłą zdarł jej chustę z głowy. Za swój czyn odpowiada przed sądem. W piątek przyznał się do winy.

Do zdarzenia doszło w grudniu w czasie lotu liniami Southwest Airlines z Chicago do Albuquerque.

Na pokładzie znajdowali się m.in. 37-letni Gill Parker Payne i kobieta o inicjałach K.A., która miała na głowie chustę. Mężczyzna siedział kilka rzędów za nią. Jak zeznał, krótko przed lądowaniem podszedł do K.A. i zaczął się domagać, by zdjęła hidżab, dodając: "Ściągnij to, to jest Ameryka". Gdy ta nie zareagowała, zdarł chustę siłą, odsłaniając całą głowę kobiety. K.A. szybko nałożyła hidżab z powrotem. Jak powiedziała później, czuła się upokorzona.

W piątek Payne przyznał się do winy. W ramach ugody jego prawnicy domagają się kary dwóch miesięcy aresztu domowego. Termin rozprawy, na której ustalony zostanie wymiar kary, nie został jeszcze wyznaczony. Payne oskarżony jest o o użycie siły lub groźby naruszające prawa do manifestowania uczuć religijnych.

Coraz więcej przypadków

- Bez względu na wyznanie, wszyscy Amerykanie mają prawo, by pokojowo manifestować swoje uczucia religijne, bez narażania na dyskryminację i przemoc - podkreśliła w komunikacie Vanita Gupta, odpowiedzialna za prawa obywatelskie w amerykańskim Departamencie Sprawiedliwości.

Jak zauważa "Huffington Post", do incydentu doszło zaledwie trzy dni po tym, jak ubiegający się o prezydencką nominację z ramienia Partii Republikańskiej Donald Trump zaapelował o zakazanie muzułmanom wjazdu do Stanów Zjednoczonych. Portal wskazuje, że podobnych przypadków jest coraz więcej. Zgodnie z danymi Bridge Initiative z Georgetown University, w 2015 roku odnotowano najwięcej przypadków incydentów antymuzułmańskich od roku 2001.

Autor: kg\mtom / Źródło: Huffington Post, Guardian

Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia