Zamieszanie wokół zatrzymanego prokuratora

 
Jak się potoczą losy prokuratora?TVN24

Prokuratura Generalna Rosji mówi, że nie przekazała na razie wniosku o wydanie zatrzymanego w Polsce byłego zastępcy prokuratora obwodu moskiewskiego Aleksandra I., bo nie dostała materiałów od Komitetu Śledczego. Komitet mówi, że są tłumaczone.

Przedstawicielka rosyjskiej Prokuratury Generalnej (PG) Marina Gridniowa powiedziała agencji ITAR-TASS, że 5 stycznia zwrócono się do Komitetu Śledczego FR o materiały niezbędne do skierowania do właściwych organów Polski wniosku o ekstradycję prokuratora, lecz do dziś PG materiałów nie otrzymała.

W chwilę później oficjalny przedstawiciel Komitetu Śledczego FR Władimir Markin oświadczył agencji ITAR-TASS, że w najbliższym czasie Komitet doręczy dokumenty potrzebne do wydania przez Polskę byłego pierwszego zastępcy prokuratora obwodu moskiewskiego, lecz na razie są one tłumaczone na język polski.

Zgodnie z prawem dokumenty dotyczące ekstradycji muszą być przedstawione w języku kraju, gdzie dokonano zatrzymania - wyjaśnił Markin w związku z oświadczeniem PG o tym, że jeszcze nie dostała materiałów. Dodał, że jest oczywiste, iż prowadzący śledztwo są zainteresowani jak najszybszym zakończeniem procedury ekstradycyjnej, aby przystąpić do czynności śledczych w sprawie prokuratora.

Czajka vs. Bastrykin

Wtorkowy rosyjski dziennik "Kommiersant" przypomina, że sprawa podmoskiewskiego prokuratora jest przyczyną ostrego sporu między Komitetem Śledczym Rosji i Prokuraturą Generalną FR.

"W Komitecie Śledczym twierdzi się, że dla pozytywnego rozwiązania problemu wysłania międzynarodowego listu gończego potrzebna była interwencja szefa Komitetu Aleksandra Bastrykina. Musiał on wystosować osobiste posłanie do prokuratora generalnego Jurija Czajki, gdyż w Prokuraturze Generalnej ignorowano oficjalne wnioski Komitetu Śledczego o ściganie byłego prokuratora za granicą" - podaje gazeta.

"Kommiersant" ocenia, że operacja zatrzymania I. była "jednym z rzadkich przypadków współpracy polskiej ABW z rosyjską FSB".

CZYTAJ WIĘCEJ O ROSYJSKIEJ AFERZE HAZARDOWEJ

Termin do 9 lutego

Zatrzymany 1 stycznia przez ABW w okolicach Zakopanego były pierwszy zastępca prokuratora obwodu moskiewskiego był poszukiwany przez Interpol na podstawie międzynarodowego listu gończego za przestępstwa korupcyjne i oszustwo popełnione na terenie Rosji.

Sąd Okręgowy w Nowym Sączu aresztował go na 40 dni na podstawie europejskiej konwencji o ekstradycji. Do 9 lutego strona rosyjska powinna przysłać oficjalny wniosek o wydanie I. O prawnej dopuszczalności ekstradycji zadecyduje Sąd Okręgowy w Nowym Sączu, a ostateczną decyzję o wydaniu podejmie minister sprawiedliwości.

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24