"Żadnych burek na ulicach"

Aktualizacja:
Francuski minister ds. imigracji chce zakazać muzułmankom żyjącym we Francji noszenia zasłaniających twarz burek
Francuski minister ds. imigracji chce zakazać muzułmankom żyjącym we Francji noszenia zasłaniających twarz bureksxc.hu

- Jeśli chodzi o mnie, to żadnych burek na ulicach - stwierdził francuski minister ds. imigracji Eric Besson dodając, że mieszkający we Francji obcokrajowcy powinni bardziej się asymilować - lepiej mówić po francusku, śpiewać "Marsyliankę" i bardziej szanować prawa kobiet, m.in. zdejmując z ich twarzy burki. W kraju, gdzie muzułmanów jest najwięcej w Europie, takie deklaracje mogą wzbudzić bunt ze strony mniejszości.

Francuski minister ds. imigracji Eric Besson zaproponował w niedzielę debatę na temat francuskiej tożsamości narodowej i wyraził opinię, że owa tożsamość nie powinna obejmować muzułmańskich zasłon na twarz, w rodzaju burki. - Burka jest sprzeczna z naszymi wartościami narodowymi - mówił Besson w telewizji LCI. Jego zdaniem takie zasłony są afrontem wobec praw kobiet oraz francuskiego oddania sprawie równości.

Besson uważa ponadto, że "we Francji naród i republika pozostają najmocniejszymi szańcami, broniącymi przed tendencjami fundamentalistycznymi". Jego zdaniem cudzoziemcy mieszkający we Francji powinni lepiej mówić po francusku, a francuskie dzieci w wieku szkolnym powinny mieć więcej okazji do śpiewania hymnu narodowego, tzn. "Marsylianki".

Niechciane burki

Takie deklaracje mogą się jednak wiązać ze sprzeciwem ze strony imigrantów. Agencja Associated Press pisze, że propozycja ministra w sprawie debat na temat francuskiej tożsamości narodowej zapewne dotknie także obrońców praw mniejszości.

AP odnotowuje w tym kontekście, że w jednej z komisji francuskiego parlamentu prowadzona jest kilkumiesięczna dyskusja nad burką oraz innymi muzułmańskimi zasłonami na twarz i strojami, szczelnie zakrywającymi całe ciało. Prezydent Nicolas Sarkozy twierdzi, że burka jest więzieniem dla kobiety. Niektórzy politycy opowiadają się także za wprowadzeniem zakazów noszenia takich zasłon w miejscach publicznych.

Społeczność muzułmańska we Francji liczy ok. 5 milionów osób; jest większa niż w każdym innym kraju zachodnioeuropejskim. Islam, po chrześcijaństwie, jest we Francji drugą pod względem liczby wiernych religią.

Źródło: PAP, lex.pl

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu