Zabierz paszport, bo papież na Cyprze


Lecisz na Cypr, zabierz paszport lub dowód osobisty. W związku z wizytą papieża Benedykta XVI na Cypr (3-6 czerwca), kraj ten postanowił w dniach 1-7 czerwca przywrócić kontrole graniczne.

Jak czytamy w komunikacie ministerstwa spraw zagranicznych, kontrole będę obowiązywać "także dla osób przyjeżdżających z innych krajów strefy Schengen".

Główne cele podróży to rozwój dialogu ekumenicznego z prawosławiem i orędzie pokoju dla Bliskiego Wschodu. Będzie to pierwsza pielgrzymka, gdy obecny papież nie będzie podążał śladami Jana Pawła II, lecz uda się do miejsca, gdzie nigdy nie był jego poprzednik.

Podzielona wyspa

Komentatorzy zwracają uwagę, że jest to podróż "wysokiego ryzyka" ze względu na możliwość nadania politycznego tła wizycie na podzielonej wyspie. Jej północna część to Turecka Republika Cypru Północnego, zamieszkana głównie przez muzułmanów. Równie delikatna jest kwestia relacji ekumenicznych z podzielonym cypryjskim prawosławiem. Wśród cypryjskich hierarchów nie brakuje bowiem przeciwników papieskiej wizyty.

Plan pielgrzymki

Benedykt XVI przybędzie na Cypr w piątek wczesnym popołudniem. Po ceremonii powitania na lotnisku Pafos uda się na nabożeństwo ekumeniczne na teren wykopalisk archeologicznych, gdzie znajduje się mały kościół Agia Kiriaki z XIII wieku. Został on zbudowany na ruinach bizantyjskiej świątyni z IV wieku, zniszczonej w trzęsieniu ziemi. Według tradycji, to tam znajduje się kolumna, do której przywiązany był podczas biczowania święty Paweł, ujęty za szerzenie nowej wiary.

W sobotę w stolicy kraju Nikozji Benedykt XVI spotka się z prezydentem Cypru Dimitrisem Christofiasem, który już wyraził przekonanie, że papieska pielgrzymka będzie "sygnałem" w kierunku Turcji, bo od tego kraju, jak podkreślił, zależy rozwiązanie problemu cypryjskiego. "Mam nadzieję, że wizyta Jego Świątobliwości u nas będzie miała wpływ na tureckie władze" - stwierdził Christofias.

Również 5 czerwca papież spotka się z przedstawicielami władz Cypru i ze wspólnotą katolicką. Odwiedzi też zwierzchnika cypryjskiego prawosławia arcybiskupa Chryzostoma II, uważanego za człowieka dialogu i ważnego pośrednika w kontaktach między Watykanem a Patriarchatem Rosyjskim. Po południu Benedykt XVI odprawi mszę w stołecznym kościele Świętego Krzyża.

W niedzielę rano w Pałacu Sportu odbędzie się papieska msza, podczas której ogłoszony zostanie roboczy dokument na październikowy Synod Biskupów Bliskiego Wschodu w Watykanie. To w czasie tej mszy należy oczekiwać mocnego, stanowczego apelu Benedykta XVI o pokój dla Bliskiego Wschodu. Apel nabierze szczególnego znaczenia w związku z kolejnym kryzysem, do jakiego doszło po ataku izraelskich sił na flotyllę statków z pomocą dla Strefy Gazy.

Wieczorem w niedzielę papież powróci do Rzymu.

Źródło: PAP, tvn24.pl